×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kato Nasal Spray - Pyrlamini maleas, Phenylephrini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek fenylefryny
maleinian pirylaminy
Postać aerozol do nosa
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbakteryjne
przeciwalergiczne
udrażnia przewody nosowe

Wskazania do stosowania

Preparat przeznaczony jest do objawowego leczenia nieżytu nosa o różnej etiologii (towarzyszącego przeziębieniom czy zapaleniu zatok, alergicznego nieżytu nosa).

 

Stosowanie preparatu nie zwalnia z konieczności przyjmowania właściwego leczenia przyczynowego.

Dawkowanie

Zewnętrznie, rozpylać do każdego przewodu nosowego. Częstotliwość stosowania leku określa lekarz. Nie należy stosować u dzieci do 12 roku życia ze względu na możliwość wystąpienia objawów ze strony układu nerwowego (sedacja, pobudzenie).

 

Preparat należy stosować nie częściej niż co 6 godzin i nie dłużej niż 3 dni. Przed zastosowaniem zawartość opakowania należy wstrząsnąć.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadciśnienie tętnicze, chore serce, nadczynność tarczycy, jaskrę, przerost gruczołu krokowego.

 

Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy - MAO (leki z tej grupy stosowane są w leczeniu depresji, choroby Parkinsona i u osób, które je przyjmowały preparat można zastosować dopiero po upływie co najmniej 2 tygodni od przerwania terapii tymi lekami), leki nasenne, uspokajające, przeciwdepresyjne.

 

Jesli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak odpowiednich badań obejmujących kobiety w ciąży dlatego preparat może być stosowany jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyści dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla płodu. Nie przeprowadzono odpowiednich badań określających w jakim stopniu substancje czynne preparatu są wydzielane z mlekiem kobiet karmiących piersią, dlatego należy unikać stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Skutki uboczne

Najczęściej występują miejscowe objawy wynikające z działania drażniącego. Długotrwałe stosowanie preparatu może prowadzić do wystąpienia objawów przekrwienia „z odbicia” (uczucie rozpalenia i wysuszenia błony śluzowej nosa, kichanie, zwiększenie wydzieliny z nosa).Rzadko mogą wystąpić: senność, nadmierne uspokojenie, suchość błon śluzowych. Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jednak wobec ryzyka wystąpienia objawów depresyjnego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy, preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.