Aerosonit - Isosorbidi dinitras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład diazotan izosorbidu
Postać aerozol
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie znosi ból wieńcowy
rozszerza naczynia krwionośne

Wskazania:

Choroba niedokrwienna serca, zawał serca.

Dawkowanie:

Stosować na błonę śluzową jamy ustnej po posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Ze względu na możliwość wystąpienia nagłego spadku ciśnienia przy przejściu z pozycji siedzącej do stojącej najbezpieczniej jest przyjmować lek na siedząco i pozostawać w tej pozycji przez ok. 10-15 minut. Przy długotrwałym, nieprzerwanym stosowaniu może dojść do zaniku działania leczniczego - niezbędne jest ustalenie z lekarzem przerw w dobowym przyjmowaniu leku.

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie skóry twarzy, zawroty i bóle głowy, spadek ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, nudności i wymioty, bóle w nadbrzuszu, osłabienie, nadmierna potliwość.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na jaskrę, niedociśnienie. Gdy przyjmujesz inne leki rozszerzające naczynia krwionośne, leki obniżające ciśnienie, preparaty zawierające sildenafil. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ze względu na brak badań, należy zachować szczególną ostrożność w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.