×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mirvaso - Brimonidinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład brymonidyna
Postać żel
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie obkurczające naczynia krwionośne

Wskazania do stosowania

Miejscowe leczenie zaczerwienia wywołanego trądzikiem różowatym u dorosłych. 

Dawkowanie

Zewnętrznie. Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Lek Mirvaso należy nakładać na skórę twarzy tylko raz na dobę. Małą ilość leku wielkości groszku, należy nałożyć na czoło, podbródek, nos i oba policzki, a następnie rozprowadzić gładko i równomiernie, pokrywając cienką warstwą leku całą leczoną powierzchnię skóry. Pacjent musi omijać oczy, powieki, wargi, usta i wnętrze nosa. W razie przedostania się jakiejkolwiek ilości żelu na te miejsca, należy je natychmiast przemyć dużą ilością wody. 

Nie należy nakładać na skórę innych leków do stosowania miejscowego na skórę lub kosmetyków, bezpośrednio przed nałożeniem leku Mirvaso. Te produkty należy nakładać dopiero po wyschnięciu już nałożonego leku Mirvaso. Należy umyć ręce natychmiast po nałożeniu tego leku.

Uwaga! Jeżeli  wystąpi ciężkie podrażnienie lub alergia kontaktowa (np. reakcja alergiczna, wysypka) - działania niepożądane występujące niezbyt często - należy przerwać stosowanie leku Mirvaso i zwrócić się do lekarza.  

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na brymonidynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przed rozpoczęciem stosowania leku Mirvaso należy omówić z lekarzem, jeżeli: skóra na twarzy jest podrażniona lub ma otwarte rany; masz chorobę serca lub krążenia, depresję, zmniejszenie przepływu krwi do mózgu lub serca, spadek ciśnienia krwi po zmianie pozycji na stojącą, zmniejszenie przepływu krwi do dłoni, stóp lub skóry, lub zespół Sjögrena (przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której białe krwinki pacjenta atakują gruczoły wytwarzające ślinę i łzy), choroby nerek lub wątroby.

Gdy stosujesz inne leki. Nie stosować leku Mirvaso jednocześnie z selegiliną, moklobemidem, imipraminą, mianseryną lub maprotyliną, stosowanymi w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona, gdyż może to prowadzić do zmiany skutecznośći leczenia lekiem Mirvaso lub zwiększyć prawdopodobieństwo działań niepożądanych takich, jak zmniejszenie ciśnienia krwi  

Należy również powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu któregokolwiek z następujących leków: leki stosowane w leczeniu bólu, zaburzeń snu lub zaburzeń lękowych; leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych (chloropromazyna), leki stosowane w nadreaktywności (metylofenidat) lub stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (rezerpina); leki, które działają w podobny sposób jak lek Mirvaso (inne leki z grupy agonistów receptora alfa-adrenergicznego, np. klonidyna; leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne nazywane też antagonistami receptorów alfa-adrenergicznych (np. prazosyna, izoprenalina), które najczęściej stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, wolnej czynności serca lub astmy); glikozydy nasercowe (np. digoksyna), stosowane w leczeniu chorób serca; leki obniżające ciśnienie tętnicze, takie jak blokujące receptory beta-adrenergiczne lub antagoniści wapnia (np. propanolol, amlodypina). 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku Mirvaso podczas ciąży. Wynika to z tego, że nie jest znany wpływ tego leku na nienarodzone dziecko. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią. 

Skutki uboczne

Często: zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia lub swędzenia skóry, nagłe zaczerwienienie skóry. 

Niezbyt często: zaostrzenie trądziku różowatego, wysypka skórna, uczucie bólu lub dyskomfortu skóry, podrażnienie lub zapalenie skóry, suchość skóry, uczucie nadmiernie ciepłej skóry, uczucie mrowienia, drętwienia,  trądzik,  obrzęk powiek,  uczucie gorąca,  uczucie zimna w obrębie dłoni i stóp,  ból głowy, suchość jamy ustnej, niedrożność nosa. 

Lek Mirvaso nie ma istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.