Cholamid - Nicotinylmethylamidum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Lek Cholamid stosuje się żółciopędnie w zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego.

Dawkowanie

Doustnie, po posiłkach. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zwykle początkowo stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę zmniejsza się do 1 tabletki 3 razy na dobę. Czas leczenia najczęściej wynosi około 10 dni. 

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na kwas nikotynowy i jego pochodne, formaldehyd oraz na którykolwiek składnik leku, żółtaczkę mechaniczną i cholestatyczną, kamicę żółciową.

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Cholamid nasila działanie niektórych antybiotyków (chloromycetyna, streptomycyna, penicylina) stosowanych w leczeniu ostrych, bakteryjnych zapaleń dróg żółciowych.
Cholamid nasila działanie leków działających rozkurczowo (papaweryna, suchy wyciąg z pokrzyku wilczej jagody).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowani leku w ciąży ani podczas karmienia piersią. 

Skutki uboczne

W czasie stosowania leku mogą niekiedy wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nasilenie stanów zapalnych i skurczowych dróg żółciowych oraz uszkodzenie wątroby, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu i utrudnionym odpływie żółci. Podczas długotrwałego stosowania leku może wystąpić biegunka. W przypadku nasilenia dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, wymiotów oraz wystąpienia lub nasilenia żółtaczki, należy odstawić Cholamid i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Cholamid mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych działań niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.