Grupka kobiet uprawia w kółeczku terapię tańcem
Paulina Kłos-Wojtczak

Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

  1. Taniec – działanie prozdrowotne
  2. Terapia tańcem i ruchem – kiedy się ją stosuje?
  3. Choreoterapia – techniki
  4. Jak zostać terapeutą tańcem?

Taniec jest jedną z ulubionych form rozrywki ludzi na całym świecie. Gdy na parkiecie spotkamy się z osobą mówiącą w innym języku i zakorzenioną w odmiennej kulturze, nagle znikają między nami wszystkie bariery. Taniec i ruch poprawiają nastrój, pomagają się zrelaksować i zwiększają poziom satysfakcji z życia.

Taniec – działanie prozdrowotne

Z pewnością każdy z nas doświadczył kiedyś tego, jak popularna melodia z miejsca porywa tłum na parkiet. Wspólna zabawa w rytm dobrze znanych słów i nut zbliża do siebie ludzi, co ułatwia nawiązywanie relacji. Krew zaczyna krążyć szybciej, zwiększa się puls, a na twarzach tańczących pojawia się uśmiech. Wzmacnia się soma i psyche. Tak właśnie działa taniec. Niezależnie od płci i wieku.

Jak pokazują liczne publikacje naukowe, terapia tańcem i ruchem jest dobrą formą zajęć m.in. dla dzieci ze spektrum autyzmu, osób z zaburzeniami psychiatrycznymi czy z chorobami onkologicznymi, a także dla seniorów, którzy jesień swojego życia spędzają w samotności.

Terapia tańcem i ruchem – kiedy się ją stosuje?

Terapia tańcem i ruchem, czyli choreoterapia, jest techniką zaliczaną do nurtu arteterapii. Wykorzystuje nie tylko ekspresję ruchową, ale także mocno angażuje emocjonalnie. Wspiera rozwój układu mięśniowego i zwiększa odporność organizmu (jak każda forma ruchu). Co ważne, osoby poddane choreoterapii nie muszą uczyć się żadnych ruchów. Wszystko opiera się na sztuce improwizacji. Terapeuci wykorzystują fakt, że umysł i ciało są ze sobą połączone, a zatem wzajemnie na siebie oddziałują. Scenariusz zajęć na ogół pisze się sam i dopasowuje do osób, które biorą udział w terapii.

Warto zaznaczyć, że terapia tańcem może być wykorzystywana u wszystkich, bez żadnych ograniczeń. U osób dotkniętych różnymi schorzeniami i zaburzeniami wspomaga leczenie, a u zdrowych poprawia jakość życia.

Wskazania do wzięcia udziału w choreoterapii to:

Ten rodzaj terapii jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w latach 40. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce świadomość społeczeństwa na temat wykorzystania choreoterapii w praktyce dopiero raczkuje.

Warto pamiętać o tym, że terapia tańcem i ruchem to proces. Na pierwszych zajęciach uczestnik może czuć niepewność i trudno jest mu przełamać zakłopotanie, aby móc wyrazić swoją ekspresję poprzez ruch. Jednak z czasem zauważa, że ruch pozwala mu na pozbycie się wewnętrznych blokad, relaksuje go i zdejmuje z niego napięcie psychiczne. Naukowcy, którzy od lat zajmują się badaniem choreoterapii, opisują, że taka forma terapii powoduje wzrost samooceny i otwiera na kontakty z innymi ludźmi, co może być pomocne w psychoterapii.

Powiązane produkty

Choreoterapia – techniki

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów technik choreoterapii:

  • sprawnościowa – przeznaczona jest dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, np. dla seniorów, osób po rehabilitacji, z chorobami neurologicznymi itp.,
  • ogólnokondycyjna – skierowana jest do osób zdrowych bez żadnych deficytów fizycznych i psychicznych, a jej celem jest poprawa ogólnego poziomu zadowolenia z życia,
  • specjalna – dedykowana osobom poszkodowanym fizycznie w stopniu ciężkim,
  • psychologiczna – biorą w niej udział chorzy z zaburzeniami psychicznymi.

Jak zostać terapeutą tańcem?

Osoby, które chcą zostać terapeutami, muszą ukończyć odpowiednie szkolenie lub kurs, który kończy się uzyskaniem certyfikatu. Jest kilka miejsc w Polsce, gdzie można studiować tę dziedzinę wiedzy. Terapeuci muszą wykazać się dużą empatią i cierpliwością. Doświadczony terapeuta powinien umieć stworzyć przyjazne warunki pracy dla ludzi z różnymi potrzebami.

  1. A. Brudnowska, Taniec i choreoterapia jako sposób na poprawę jakości życia współczesnej Polki, „Nowiny Lekarskie”, nr 1 2010.
  2. D. Storczyk, Psychoterapia tańcem i ruchem. Terapia indywidualna i grupowa, psychiatria.pl [online] https://www.psychiatria.pl/artykul/psychoterapia-tancem-i-ruchem-terapia-indywidualna-i-grupowa/12790 [dostęp 26.05.2023].
  3. A. Śliwka, K. Filar-Mierzwa i A. Marchewka, Zastosowanie choreoterapii w procesie usprawniania osób starszych: przegląd systematyczny, „Rehabilitacja Medyczna”, nr 3 2015.
  4. M. Szalkiewicz, Choreoterapia jako forma pracy z osobami niepełnosprawnymi, „Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy”, nr 27 2018.
  5. A. Rojewska-Nowak, Terapia tańcem i ruchem kluczem do świata wewnętrznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), „Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy”, nr 23 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Dynia – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Dietetyczne przepisy z dynią

    Dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały – m.in. w magnez, selen, potas i cynk. Stanowi także źródło białka i błonnika pokarmowego. Kto powinien włączyć ją do swojej diety? Jakie właściwości mają pestki z dyni i olej z dyni? Czy to warzywo będzie odpowiednie dla cukrzyków?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij