Herbata – czarna, zielona, biała czy czerwona?
Paulina Szczepaniak

Herbata – czarna, zielona, biała czy czerwona?

Herbata to niewątpliwie jeden z napojów dobrych na każdą okazję. Jej picie jest kultywowane w niemal każdym zakątku świata, a Polska zajmuje wysokie 3 miejsce w Europie jeśli chodzi o jej spożycie. Jednak czy ktoś z nas zastanawiał się kiedykolwiek nad jej wartościowym wpływem na ludzki organizm ? Co takiego zawiera herbaciany napar i czym różnią się od siebie jego gatunki?

Od samowara poprzez imbryk do czajnika

Moda na picie herbaty przyszła do Polski na początku XIX wieku wraz z wojskiem carskim. Na początku zgodnie z rosyjskim obyczajem do parzenia herbaty używano samowara - służył on do gotowania wody przeznaczonej na herbatę. Tak przyrządzony napar nie był zbytnio mocny. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczął się przyjmować - najpierw wśród arystokracji - angielski sposób podawania herbaty. Mocny napar zaparzano w imbryku i podawano w filiżankach. Aktualnie w większości praktykuje się jedną prostą zasadę: listki bądź saszetkę z herbatą należy zalać gorącą wodą i chwilę poczekać.

Ile kultur tyle dodatków

Dodatki smakowe do herbaty mogą się różnić w zależności od kultur. W Polsce najczęściej dodaje się miód bądź cukier, sok malinowy, plasterek cytryny czy też odrobinę rumu.

Tybetańczycy i Mongołowie spożywają herbatę jako pierwszy posiłek dnia ponieważ przygotowują ją z solą oraz tłuszczem (łojem baranim lub masłem). W Maroku napój jest mocno słodki i nalewany z imbryka z długim dzióbkiem. Irlandczycy i Anglicy pijają bardzo mocny napar z dodatkiem mleka lub śmietanki.

Powiązane produkty

Do wyboru, do koloru

W ostatnich latach w Polsce mamy możliwość wyboru jeśli chodzi o różne gatunki herbat. Dlatego, też zaczęliśmy znowu dostrzegać zarówno walory smakowe herbaty jak i jej właściwości pomagające utrzymać zdrowie i urodę.

Gatunki herbat, różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również sposobem wytwarzania, smakiem i aromatem. Próbując różnych odmian naparu na pewno każdy z nas po znajdzie coś dla siebie.

Czarna:

Najbardziej popularny gatunek herbaty. Całkowicie sfermentowana. Otrzymywana poprzez utlenianie i wypalanie w celu uzyskania głębokiego aromatu i smaku. Świeżo zebrane liście rozkładane są w wilgotnych pomieszczeniach, aby sfermentowały. Czarna herbata zawiera znaczne ilości garbników oraz teinę (odpowiednik kofeiny), karoten (prowitaminę A), fluor, witaminy B1, B2, PP, C oraz P i K. Czarna herbata poprawia zdolność myślenia, chroni naczynia krwionośne, wspomaga trawienie i jest bakteriobójcza.

Czerwona:

Herbata pół sfermentowana. Liście herbaty czerwonej są poddawane obróbce od razu po zbiorze. Koniuszki liści w wyniku fermentacji uzyskują czerwony odcień. Herbata posiada lekko ziemisty smak i aromat. Zawiera teinę, mangan, wapń, fluor, olejki eteryczne oraz białka. Ta odmiana herbaty jest zazwyczaj stosowana jako składnik diet odchudzających. Czerwona herbata obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje przemianę materii, wspomaga wątrobę, poprawia krążenie, obniża ciśnienie krwi, posiada właściwości detoksykujące, wspomaga koncentrację oraz zapobiega próchnicy.

Zielona:

Herbata niefermentowana. Powinna mieć delikatny aromat. Zielona herbata zawiera teinę, garbniki, alkaloidy, witaminy B1, B2, B5, K, C, E, PP oraz wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod. Jest także bogata w barwniki: chlorofil, ksantofil, karoten, teaflawinę i tearubiginę. Zielona herbata posiada najwięcej właściwości prozdrowotnych ze wszystkich gatunków herbat, m.in.: chroni przed zawałem serca, normalizuje ciśnienie krwi, ma działanie przeciwbakteryjne, jest doskonałym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym. W zależności od długości parzenia może działać pobudzająco lub odprężająco. Obniża poziom cholesterolu, reguluje wydzielanie żółci, pobudza trawienie, posiada właściwości przeciwutleniające, spowalnia proces starzenia poprzez likwidację wolnych rodników, wzmacnia zęby i kości.

Biała:

Otrzymywana z zebranych wczesną wiosną pączków i listków, kiedy są one jeszcze nierozwinięte i okryte białym meszkiem. Po zebraniu jest ona poddawana procesowi więdnięcia oraz suszenia. Dzięki temu zabiegowi napar ma jasny kolor oraz delikatny smak o subtelnym aromacie. Zawiera polifenole, dużo teiny i witaminy C. Intensywnie pobudza i orzeźwia. Poprawia koncentrację oraz redukuje napięcie i stresy.

Żółta:

Mało znana w Europie. Otrzymywana z najmłodszych pędów i pączków liści, które poddawane są częściowej fermentacji podczas procesu zwijania. Smakiem i aromatem przypomina zieloną herbatę. Żółta herbata poprawia trawienie, ma działanie detoksykujące. Zawiera niewielkie ilości teiny.

Co za dużo to niezdrowo?

Mimo, iż herbata w jakimś stopniu korzystnie wpływa na nasze zdrowie, nie należy spożywać jej w dużych ilościach. Optymalna porcja herbaty wynosi cztery-pięć filiżanek dziennie. Najlepiej pić ją godzinę po posiłku. Nadmiar garbników zawartych w herbacie może podrażniać błonę śluzową, a co za tym idzie wpłynie na wchłanianie składników pokarmowych. Należy pamiętać także o tym, że wypicie dużej ilości mocnej herbaty przed snem może powodować bezsenność.

Kupuj z głową

Jeśli decydujemy się na zakup herbaty paczkowanej warto uważnie czytać etykiety oraz zwrócić uwagę na sposób pakowania. Susz herbaciany jest higroskopijny, a co za tym idzie bardzo szybko i łatwo chłonie wilgoć oraz zapachy. Najlepszą gwarancję daje metalowa puszka. Dobrą opcją będzie też kartonowe pudełko szczelnie owinięte folią.

W przypadku zakupu herbaty na wagę należy zwrócić uwagę na jej wygląd. Listki powinny być mniej więcej tej samej wielkości. Po zakupie warto przełożyć herbatę do szczelnie zamykanego pojemnika. Najlepszy będzie metalowy, szklany bądź porcelanowy, da nam to gwarancję iż herbata zachowa swój oryginalny smak i aromat przez długi czas.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kasza kaszy nierówna. Którą wybrać?

    Niegdyś kasza była podstawą staropolskiej kuchni i gościła na stołach częściej niż inne węglowodanowe produkty. W XVII wieku kasza była coraz rzadziej uwzględniana w codziennym jadłospisie na rzecz pojawiających się ziemniaków. Jednak od jakiegoś czasu, coraz więcej ludzi wraca do korzeni i sięga po różnego rodzaju kasze. Co takiego zawierają te różnej maści i koloru ziarenka i czy warto je jadać?

  • Oleje jadalne i ich wpływ na nasze zdrowie

    Olej jadalny to zmora wszystkich osób, nie tylko tych będących na diecie. Często bywa redukowany w codziennym jadłospisie ze względu na krążącą od lat złą opinię. Czy słusznie? Jakie właściwości oraz składniki odżywcze zawiera? I czy pospolity olej rzepakowy jest gorszy od oliwy z oliwek?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij