Co robić, kiedy coś nam wpadnie do oka (rzęsa, opiłek)?
Roman Wodowski

Co robić, kiedy coś nam wpadnie do oka (rzęsa, opiłek)?

O ciało obce w oku wcale nie jest trudno – wystarczy ziarnko piasku niesione podmuchem wiatru (np. na plaży w czasie wietrznej pogody). Zdecydowanie groźniejsze są jednak te ciała obce, które głęboko penetrują naszą gałkę oczną np. wspomniane w tytule opiłki metalu powstające w czasie kucia czy szlifowania. Co robić w opisanych przypadkach, kiedy czujemy ból, a oko robi się coraz bardziej czerwone i zadrażnione ? Tryb postępowania w dużej mierze zależy od głębokości umiejscowienia i lokalizacji ciała obcego.

Powierzchowne ciała obce

Bardzo często jest to rzęsa. Zdarza się też jednak pyłek kwiatu, a nawet … owad po przejażdżce na motorze bez okularów ochronnych. Szczególnie silny ból powodują te ciała obce, które tkwią pod powieką, ponieważ z każdym mrugnięciem rysują rogówkę.

Co robić?

Powierzchowne ciała obce ze spojówki można delikatnie usunąć rogiem jałowego gazika. Skutecznym sposobem jest również obfite przepłukanie oka roztworem soli fizjologicznej. W aptece można też kupić gotowe zestawy do płukania oka, w które możemy wyposażyć swoją domową apteczkę (taki zestaw składa się ze specjalnego, wyprofilowanego kieliszka, który ma szczelnie przylegać do oczodołu oraz ampułek z płynem). Jeśli mimo tych czynności nie udało się usunąć ciała obcego to należy udać się do lekarza specjalisty. Kolejne samodzielne próby mogą bowiem doprowadzić jedynie do jeszcze większego zadrażnienia struktur oka a nawet erozji powierzchni rogówki. Ciała obce wbite z kolei w rogówkę wymagają już obowiązkowej interwencji lekarza okulisty. Po zakropleniu kropli znieczulających okulista wydobywa je za pomocą specjalnie zakończonej „igły”. Poza tym okulista ustala również czy nie wdało się zakażenie.

Powiązane produkty

Wewnątrzgałkowe ciała obce

Wewnątrzgałkowe ciała obce występują rzadziej, ale należą do jednych z najpoważniejszych urazów, zagrażających prawidłowemu widzeniu. Zwykle umiejscowione są one w komorze ciała szklistego, ale mogą też przebić tylną ścianę gałki ocznej i przedostać się do oczodołu.

Co robić w przypadku podejrzenia ciała obcego wewnątrzgałkowego?

Absolutnie nie podejmujmy próby usunięcia ciała obcego wewnątrzgałkowego, nawet jeśli widzimy wystający fragment!

Jak najszybciej udajemy się do Szpitalnego Oddziału Okulistycznego. Takie ciało obce usuwa się zwykle w trakcie zabiegu za pomocą pęsety lub endomagnesu wprowadzanego do wnętrza gałki ocznej. W zależności od przypadku lekarz zleca obrazowe badania diagnostyczne czyli CT, RTG lub USG oczodołów. Bardzo często konieczna jest też profilaktyka przeciwtężcowa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • 10 sekretów funkcjonowania mózgu

    Mimo starań wielu naukowców na całym świecie mózg do dziś skrywa wiele tajemnic. Sekrety funkcjonowania mózgu pozostają nadal ambitnym wyzwaniem. Choć różne dyscypliny zajmujące się badaniami mózgu gromadzą na jego temat coraz więcej danych, to są to jednak wciąż jedynie puzzle, które bardzo trudno połączyć w jedną całość. Niżej znajdziemy niektóre anatomiczne pewniki dotyczące naszego niezwykłego i wspaniałego mózgu.

  • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

    Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

  • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

    Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij