Seler naciowy – wartości odżywcze i właściwości. Dlaczego warto go jeść?
Maria Brzegowy

Seler naciowy – wartości odżywcze i właściwości. Dlaczego warto go jeść?

Seler naciowy to warzywo popularne wśród osób odchudzających się i dbających o zdrowy styl życia, jednak wciąż niedocenione. Łodygi selera naciowego stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych, dostarczają błonnika i należą do produktów o niskim IG. Co jeszcze warto wiedzieć o selerze naciowym? 

Podobnie jak wszystkie warzywa, seler naciowy stanowi element wart uwzględnienia w naszej codziennej diecie. Jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy i w jaki sposób może wspomóc proces odchudzania? Czy istnieją przeciwwskazania do konsumpcji tej rośliny? 

Seler naciowy – charakterystyka

Seler naciowy (Apium graveolens var. Dulce (Mill) D.C) należy do rodziny selerowatych. Jest rośliną dwuletnią, popularnie spożywaną w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Osiąga do 1 metra wysokości oraz charakteryzuje się długą, chrupką łodygą, której koniec zakończony jest drobnymi listkami.  

Seler naciowy a korzeniowy 

Seler korzeniowy wydaje się być znacznie popularniejszy w porównaniu do swojego liściastego odpowiednika. Obydwa rodzaje stanowią jednak cenne źródło witamin oraz składników mineralnych, przy czym seler naciowy zawiera więcej kwasu foliowego i beta karotenu. Odznacza się także niższą wartością energetyczną oraz wartością indeksu glikemicznego. Z kolei seler korzeniowy dostarcza więcej żelaza, magnezu oraz fosforu

Seler naciowy – wartości odżywcze, witaminy, kcal, IG 

100 g selera naciowego (mniej więcej dwie łodygi) to jedynie 17 kcal. To także około 2 g błonnika pokarmowego. Indeks glikemiczny rośliny wynosi 15, co pozwala zaklasyfikować ją do kategorii produktów o niskim IG. Jak większość warzyw, seler naciowy stanowi dobre źródło antyoksydantów, witamin i składników mineralnych, w tym witamin z grupy B, witaminy C, E, magnezu, żelaza, potasu, cynku oraz wapnia.  

Powiązane produkty

Seler naciowy – właściwości. Kto powinien włączyć go do swojej diety?

Podobnie jak w przypadku innych warzyw, również i seler naciowy będzie polecany w diecie każdego, kto dba o właściwą podaż witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów, wpływających na profilaktykę wielu chorób przewlekłych niezakaźnych (dawniej zwanych cywilizacyjnymi).

Seler doskonale sprawdzi się też w diecie mającej na celu kontrolę spożycia kilokalorii – jak już wcześniej wspomniano, należy bowiem do bardzo niskokalorycznych warzyw. Jednak z drugiej strony obecność wybranych soli mineralnych i olejków eterycznych sprawia, że warzywo to może łagodnie pobudzić apetyt u osób, które mają z nim problem.

Ze względu na niski indeks glikemiczny seler naciowy mogą też z powodzeniem spożywać diabetycy.  

Seler naciowy – na co zwracać uwagę przy zakupie? Jak go przechowywać? 

Jak w przypadku większości świeżych produktów roślinnych, tak i podczas zakupu selera naciowego należy kierować się jego wyglądem – zwłaszcza w kontekście liści oraz łodyg. Zaleca się wybór takich produktów, które charakteryzuje zwarta główka z nieuszkodzonymi łodygami. Liście powinny być jędrne i intensywnie zielone.  

Seler naciowy można przechowywać w lodówce, z kolei ogonki liściowe świetnie nadadzą się do zamrażania i wykorzystywania później podczas przygotowywania potraw. 

Seler naciowy – czy obierać, jak przyrządzać, do czego dodawać? 

Warzywo to dobrze sprawdzi się w kuchni zarówno w postaci surowej, jak i przetworzonej. Ponieważ konsystencja selera nie każdemu może odpowiadać, poleca się, aby łodygi obrać wcześniej z łyka. Seler może być wykorzystywany jako składnik sałatek, zapiekanek, element dekoracyjny rozmaitych potraw. Idealnie będzie pasować do soków oraz koktajli warzywnych, a ze względu na niską kaloryczność – może stanowić awaryjną przekąskę pomiędzy posiłkami.  

Przeciwwskazania do spożywania selera naciowego

Seler naciowy dostarcza znacznych ilości szczawianów, których w nadmiarze powinny unikać osoby borykające się z kamicą moczową. Związki te utrudniają także wchłanianie wapnia, stąd seler naciowy w większych ilościach nie będzie wskazany dla chorych z osteoporozą (sprawdź, jak powinna wyglądać dieta przy osteoporozie).

Do diety dziecka powinien być wprowadzany stopniowo, mniej więcej po ukończeniu przez nie 1. roku życia.   

Przepisy z selerem naciowym  

Koktajl z selera naciowego 

Jabłko obierz i pokrój wraz z selerem naciowym na mniejsze części, przełóż składniki do kielicha blendera. Dodaj odrobinę soku z cytryny i zmiksuj całość na gładką masę. Ulubioną konsystencję uzyskasz poprzez dodatek odpowiedniej ilości wody. 

Sałatka z selera naciowego 

Seler naciowy, ser żółty, chudą oraz drobiową wędlinę pokrój w kostkę. Dodaj posiekane orzechy włoskie oraz suszoną żurawinę. Całość wymieszaj z gęstym jogurtem naturalnym oraz odrobiną majonezu. Dopraw do smaku pieprzem. 

Seler naciowy duszony z pomidorami     

Łodygi selera umyj, pokrój na drobne kawałki. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę pokrój w piórka. Wszystkie warzywa skrop oliwą i duś w rondelku z grubym dnem wraz z kilkoma łyżkami wody. Przy końcu dodaj obrane ze skórki i pokrojone w plastry pomidory. Dopraw do smaku, podawaj z kaszą gryczaną.  

  1. R. Biczak, B. Herman, P. Rychter, Wpływ nawożenia azotem, fosforem i potasem na plonowanie i wartość biologiczną selera naciowego, „Proceedings of ECOpole”, nr 5 (1) 2011. 
  2. A. Najda, J. Dyduch, Wpływ długości okresu wegetacji w polu oraz ściółkowania gleby na plonowanie roślin dwu odmian selera naciowego, „Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Rolnictwo”, nr 86 2005. 
  3. D. Góral, F. Kluza, Wybrane techniki zamrażania a zawartość olejków eterycznych w niektórych warzywach przyprawowych, „Acta Scientiarum Polonorum Technica Agraria”, nr 7 (1–2) 2008. 
  4. J. Golian, Z. Anyszka, M. Kohut, Efektywność wybranych sposobów regulowania zachwaszczenia w uprawie selera korzeniowego (Apium graveolens L. var. Rapaceum (Mill.) Gaud., „Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering”, nr 57 (3) 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij