Mężczyzna zakłada soczewki kontaktowe
Dominika Rynkiewicz

Wady wzroku kwalifikujące do noszenia soczewek

Mimo że zwolenników okularów nie brakuje, coraz większą popularność zyskują szkła kontaktowe. Przypisuje się im lepsze walory estetyczne i większy komfort stosowania, a nieraz wybór soczewek jest podyktowany konkretnymi wskazaniami medycznymi.

Wady wzroku są bardzo częstą przypadłością, zwłaszcza w dobie nieustannego korzystania z komputerów i smartfonów. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran nasila procesy prowadzące do rozwinięcia krótkowzroczności. Z tego względu aż 60% osób dorosłych na całym świecie ma wskazanie do korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych.

Rodzaje wad wzroku

Wady wzroku mogą być przypadłością wrodzoną lub nabytą w ciągu życia. Soczewek kontaktowych lub okularów używamy najczęściej w przypadku wad refrakcji, które są spowodowane zaburzeniem skupiania światła na siatkówce oka. Wady refrakcji dzielimy na:

  • Dalekowzroczność (inaczej nadwzroczność, hyperopia, hipermetropia) – powoduje ogniskowanie się promieni świetlnych za siatkówką. Może być skutkiem skrócenia gałki ocznej lub nadmiernego uwypuklenia soczewki. Objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości.
  • Krótkowzroczność (inaczej miopia) – powoduje ogniskowanie się promieni świetlnych przed siatkówką. Może być wywołana wydłużeniem gałki ocznej lub spłaszczeniem soczewki. Skutkuje nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dalekiej odległości.
  • Astygmatyzm (inaczej niezborność rogówkowa) – powoduje niezorganizowane ogniskowanie się promieni świetlnych w różnych punktach. Wywołany jest nierównościami na powierzchni rogówki, powodującymi załamywanie się promieni pod różnym kątem. Objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej i dalekiej odległości oraz zaburzeniem orientacji w przestrzeni. Astygmatyk z trudem rozróżnia kąty nachylenia przedmiotów, co w codziennym życiu może np. utrudnić wchodzenie po schodach.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Po raz pierwszy soczewki kontaktowe zostały zastosowane w 1888 roku. Wykonane były ze szkła, a celem ich użycia było mechaniczne wzmocnienie rogówki.

Obecnie soczewki wykorzystujemy głównie do zmiany kąta załamywania promieni świetlnych w gałce ocznej, a jednym z najważniejszych parametrów wpływających na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania jest zdolność materiału do przepuszczania tlenu. Rozróżniamy trzy główne rodzaje soczewek: miękkie, sztywne i hybrydowe (sztywno-miękkie).

Soczewki miękkie dzielimy ze względu na materiał, z jakiego są produkowane:

  • Hydrożelowe (nisko uwodnione i wysoko uwodnione) – soczewki przeznaczone do dziennego trybu noszenia (w nocy są zdejmowane i przechowywane w specjalnym pojemniku z płynem zapobiegającym ich wysychaniu). Mogą być to zarówno szkła jednodniowe, miesięczne, jak i roczne. Soczewki nisko uwodnione charakteryzuje gorsza przepuszczalność powietrza niż wysoko uwodnione.
  • Silikonowe – przeznaczone są do stosowania w trybie przedłużonym, bez konieczności zdejmowania na noc, ponieważ dzięki wysokiemu uwodnieniu materiału charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu.
  • Płytki kolagenowe – pokrywają całą powierzchnię rogówki, dzięki czemu znalazły zastosowanie w korekcji astygmatyzmu wywołanego nierównościami na jej powierzchni. Ze względu na właściwości kolagenu mogą być stosowane w trybie przedłużonym nawet przez miesiąc.

Soczewki sztywne – produkowane są z kopolimerów fluorosilikonowych, estrów silikonowych i innych związków. Stosowane są w celu trwałego wygładzenia lub zmiany kształtu rogówki jako alternatywa dla zabiegów operacyjnych.

Soczewki hybrydowe – ich część centralna pokryta jest materiałem wykorzystywanym do produkcji soczewek twardych, a część obwodowa tworzywem miękkim. Są bardziej komfortowe od soczewek twardych, a jednocześnie przylegają do gałki ocznej lepiej niż soczewki miękkie. Są często pierwszym wyborem u sportowców.

Sprawdź witaminy na poprawę wzroku na DOZ.pl

Powiązane produkty

Zasady doboru soczewek

Przy doborze soczewek nie kierujemy się jedynie rodzajem materiału, z jakiego są one wykonane. Najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy dopasowywaniu soczewek jest ich moc optyczna (zdolność skupiająca) wyrażona w dioptriach, na którą składa się:

  • promień krzywizny tylnej centralnej części soczewki (BCR) – dopasowywany jest w oparciu o krzywiznę rogówki pacjenta;
  • promień krzywizny przedniej soczewki – soczewki o krzywiźnie sferycznej (grubość soczewki jest taka sama na całej jej powierzchni) są wykorzystywane przy korekcji krótkowzroczności bądź dalekowzroczności, z kolei te o krzywiźnie torycznej (grubość soczewki jest zmienna w różnych punktach w celu dopasowania się do nierównej krzywizny rogówki pacjenta) wykorzystuje się w leczeniu astygmatyzmu;
  • grubość centralna soczewki – wpływa na kąt załamywania się promieni świetlnych, z tego względu odgrywa znaczącą rolę przy korekcji krótkowzroczności oraz dalekowzroczności.

Wykorzystanie soczewek kontaktowych

W zależności od preferencji pacjenta soczewki kontaktowe mogą być stosowane w większości wad wzroku jako alternatywa dla okularów. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach klinicznych noszenie soczewek jest znacznie lepszym wyborem:

  • W znaczącej dalekowzroczności lub krótkowzroczności (wada powyżej 8 dioptrii) lepszym wyborem są soczewki, ponieważ zapewniają większą ostrość obrazu i szersze pole widzenia.
  • W anizometrii, czyli kiedy między lewym i prawym okiem występuje duża nierówność wady refrakcji. W skrajnych przypadkach jedno oko może być krótkowzroczne a drugie dalekowzroczne. U takich pacjentów zastosowanie soczewek kontaktowych umożliwia lepsze dopasowanie krzywizn optycznych niż w okularach.
  • W bezsoczewkowości, która najczęściej jest stanem po operacyjnym leczeniu zaćmy. Stosowanie soczewki kontaktowej kompensuje brak naturalnej soczewki oka.
  • W niedowidzeniu, czyli kiedy ostrość widzenia w jednym oku jest obniżona. Metodą leczenia w tym przypadku jest stosowanie soczewki obturacyjnej, która blokując wpadanie promieni słonecznych do zdrowego oka, forsuje używanie niedowidzącego oka.
  1. A. Styczyński, J. Styczyński, Korekcja wad wzroku dla optyków okularowych, Szczecin 2018.
  2. Kontaktologia, t. 1, pod redakcją T. Tokarzewskiego, T. Sulińskiego, S. Kopacz-Sobkowiak, J. Otrzonsek, J. Pniewskiego, A. M. Ambroziak, Wrocław 2020.
  3. Okulistyka Vaughana i Asbury’ego, pod redakcją P. Riordan-Eva, J. P. Whitcher, Czelej 2011.
  4. E. Oleszczyńska-Prost, Zastosowanie soczewek kontaktowych u dzieci, Kontaktologia i Optyka Okulistyczna 2012.
  5. H. A. Swabrick, A. Alharbi, E. Lum, K. Watt, Overnight orthokeratology for myopia control: short term effects on axial length and refractive error, Contact Lens & Anterior Eye 2011;34:S3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij