Noszę soczewki. Jakie krople nawilżające mogę stosować?
Roman Wodowski

Noszę soczewki. Jakie krople nawilżające mogę stosować?

Szczególną grupą pacjentów z objawami suchości oka są osoby noszące soczewki kontaktowe. Aby nie doszło do oddziaływania z tworzywem użytkowanej przez nas soczewki (np. chlorek benzalkoniowy powoduje odbarwianie), w trakcie noszenia soczewek kontaktowych mogą być stosowane wyłącznie preparaty „sztucznych łez” pozbawione środków konserwujących.

Czy osoby z soczewkami mogą stosować „zwykłe” krople? Są przecież tańsze…

W „zwykłych” kroplach okulistycznych stosuje się substancje konserwujące, aby przedłużyć możliwość stosowania takich kropli, a jednocześnie zapobiegać ich zainfekowaniu chorobotwórczymi bakteriami, grzybami czy wirusami. Konserwanty odgrywają więc bardzo ważną rolę. Niestety na wielu z nas wywierają one działanie drażniące i alergizujące, ponad to mogą pogłębiać problem suchości oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą stosować preparaty ze środkami konserwującymi, ale przed ich użyciem konieczne jest usunięcie soczewek i ponowne założenie ich dopiero po około 30 minutach od aplikacji. Tymczasem użytkownicy soczewek potrzebują tego typu kropli również do zwilżenia powierzchni samej soczewki dla bardziej komfortowego jej założenia…

Które krople nie zawierają konserwantów?

W celu ograniczenia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem  środków konserwujących wprowadzono nowoczesne typy opakowań o specjalnej konstrukcji, mającej na celu zabezpieczyć preparat przed skażeniem w trakcie  użytkowania leku przez pacjenta. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala wyeliminować ze składu kropli środki konserwujące. Są to opakowania z systemem „ABAK” i „COMOD”. Środków konserwujących nie zawierają też tzw. minimsy.

Powiązane produkty

Minimsy

Do niedawna krople okulistyczne były dostępne wyłącznie w tradycyjnych buteleczkach. Obecnie dostępne są już minimsy, czyli jednorazowe pojemniczki do zakraplania oczu, z których każdy zawiera określoną dawkę produktu leczniczego. Krople w takich pojemnikach nie są w żaden sposób zabezpieczone przed zainfekowaniem, dlatego po otwarciu i zakropleniu należy je bezwzględnie wyrzucić, bez względu na to czy zawartość została zużyta do końca, czy nie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które używają kropli bardzo rzadko.

System „ABAK”

To buteleczka wyposażona w kilkaset mikrofiltrów o porach porównywalnych ze wielkością bakterii. Taka nowoczesna konstrukcja uniemożliwia przedostawanie się bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza butelki i tym samym zapewnia sterylność kropli. W naszym worku spojówkowym mieści się tylko jedna kropla. Jeśli nawet zakroplimy do oka większą ilość preparatu, jego nadmiar przeleje się przez brzeg powieki i nie utrzyma na oku. System ABAK bierze to pod uwagę. Jest tak skonstruowany, żeby wyeliminować straty preparatu wskutek wylewania się zbyt dużej ilości kropli w czasie jednej aplikacji. Każde naciśnięcie butelki powoduje uwolnienie pojedynczych kropli tej samej wielkości, co zapobiega stratom preparatu.

System „COMOD”

System  ten działa na zasadzie  pompy bez zaciągania powietrza z zewnątrz, co zmniejsza  ryzyko zainfekowania leku. Dodatkowe za bezpiecznie przed rozwojem drobnoustrojów w preparacie  uzyskano przez zastosowanie posrebrzanych elementów, które mają bezpośredni kontakt  z roztworem. Obecność srebra ma bowiem właściwości bakteriobójcze.

Technika zakraplania

Na rynku farmaceutycznym jest w tej chwili bardzo wiele preparatów do oczu. Każdy z nas może więc wybrać ten, który będzie mu najlepiej służył. Nie zapominajmy również o właściwej technice zakraplania. Krople należy aplikować tak, aby końcówka kroplomierza nie dotykała do brzegu powieki. Po podaniu kropli pojemnik trzeba koniecznie szczelnie zamknąć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • 10 sekretów funkcjonowania mózgu

    Mimo starań wielu naukowców na całym świecie mózg do dziś skrywa wiele tajemnic. Sekrety funkcjonowania mózgu pozostają nadal ambitnym wyzwaniem. Choć różne dyscypliny zajmujące się badaniami mózgu gromadzą na jego temat coraz więcej danych, to są to jednak wciąż jedynie puzzle, które bardzo trudno połączyć w jedną całość. Niżej znajdziemy niektóre anatomiczne pewniki dotyczące naszego niezwykłego i wspaniałego mózgu.

  • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

    Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

  • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

    Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij