Co powinno wejść w skład podróżnej apteczki?
Grzegorz Maćczak

Co powinno wejść w skład podróżnej apteczki?

Zaczyna się okres urlopów, czas, w którym chcemy wypocząć. Przygotowując się do wojaży warto, oprócz osobistych rzeczy i dobrego humoru, pomyśleć także o skompletowaniu podróżnej apteczki. Jej zawartość będzie zależała od miejsca, do którego się udajemy, klimatu, dostępności apteki, możliwości skorzystania z pomocy lekarskiej oraz od tego, czy będą nam towarzyszyły dzieci. Warto spokojnie zastanowić się, co będzie nam potrzebne i następnie sporządzić stosowną listę.

Jeśli chcemy skorzystać z zeszłorocznej apteczki, istotne jest sprawdzenie dat ważności znajdujących się w niej preparatów. Warto również przypomnieć sobie, w jakich warunkach zeszłoroczne leki były przechowywane? Jeśli były poddane np. działaniu wysokiej temperatury, to - pomimo aktualnych dat ważności - mogły utracić swoje właściwości. Zawsze można zapytać farmaceutę o trwałość tych leków. Pamiętajmy, że maksymalna temperatura przechowywania większości środków leczniczych to temperatura pokojowa – pomijam tu leki, które trzeba umieszczać w lodówce.

Jakie zabrać leki?

Przede wszystkim należy przygotować leki, które zażywamy na stałe - dobrze wcześniej sprawdzić, czy nie zabraknie nam lekarstw, zwłaszcza tych przepisywanych przez lekarza, stosowanych w takich chorobach przewlekłych jak astma, cukrzyca czy nadciśnienie. Pamiętajmy o lekach od specjalistów – oni też wyjeżdżają na urlopy, więc warto wcześniej zaopatrzyć się w recepty i wykupić potrzebne środki.

Najczęstszą przypadłością, jaka spotyka nas poza miejscem zamieszkania, są problemy żołądkowo-jelitowe – biegunka, niestrawność, a także zaparcia. Ich przyczyną często jest zmiana wody – w krajach egzotycznych zawiera ona inną florę bakteryjną, do której nasz układ trawienny nie jest przyzwyczajony. Duże znaczenie ma także sposób odżywiania - żywienie w miejscach publicznych sprzyja zakażeniom, np. rotawirusami. Z biegunką pomogą uporać się podstawowe środki - leki absorbujące toksyny, ściągające, przeciwbakteryjne oraz nawadniające (leki nawadniające zawierają niezbędne elektrolity, które organizm traci w wyniku częstych wypróżnień czy wymiotów). Przed wyjazdem, zwłaszcza w tropiki, warto także przeprowadzić kurację preparatami zawierającymi dobroczynną florę bakteryjną, które wzmocnią odporność naszego układu pokarmowego i uchronią przed niekorzystnym działaniem chorobotwórczych bakterii.

W apteczce niezbędne są także środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol, ibuprofen, naproksen czy aspirynę. Są one także pomocne przy przeziębieniu. Można również zabrać tabletki od bólu gardła, gdyż latem narażeni jesteśmy na częste zmiany temperatury, chętnie korzystamy z pomieszczeń klimatyzowanych, spożywamy zimne napoje czy desery, dlatego łatwo o infekcję.

Można zabrać ze sobą sól fizjologiczną w ampułkach, służącą do oczyszczania nosa w przypadku kataru (wykorzystuje się ją także do przepłukiwania oczu).

O czym musimy jeszcze pamiętać…

Należy również pamiętać o preparatach odstraszających komary, kleszcze i meszki oraz o środkach łagodzących ukąszenia tych owadów. W razie ukąszeń pomocne jest także wapno, które ma właściwości przeciwalergiczne (można je również wykorzystać w przypadku przeziębienia).

Niezbędne są też kremy, balsamy czy spraye z filtrem do opalania chroniące skórę przed poparzeniami. Ważne jest dobranie filtra odpowiedniego do naszej karnacji; dla dzieci należy wybierać kremy z wysokimi filtrami 30-50 SPF. Po kilku godzinach ekspozycji należy ponownie posmarować się preparatem ochronnym i powtarzać to zawsze po kontakcie z wodą. Dobrze jest także zaopatrzyć się w środki pomocne w przypadku oparzeń zawierające pantenol czy środki chłodzące. Mogą się przydać nie tylko do leczenia oparzeń słonecznych, ale także jako środki regenerujące skórę w przypadku odparzeń czy drobnych otarć naskórka.

W apteczce powinny się także znaleźć, zwłaszcza gdy towarzysza nam dzieci, plastry, opatrunki oraz środki do dezynfekcji ran i niewielkich otarć. Warto kupić zestaw plastrów różnej wielkości, najlepiej wodoodpornych, kilka kompresów, bandaże zwykłe i elastyczne oraz - do dezynfekcji - wodę utlenioną lub rivanol. Do dezynfekcji – zwłaszcza u dzieci, gdy chcemy szybko odkazić ranę - bardzo przydatne są gotowe gaziki nasączone alkoholem. Potrzebne są także termometr, pęseta oraz małe nożyczki.

Warto również zaopatrzyć się w żel stosowany przy stłuczeniach, obrzękach, siniakach. Można także zabrać ze sobą kompres ciepło-zimny do okładów w razie urazów.

Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, należy zaopatrzyć się w środki zmniejszające te dolegliwości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak działają środki przeczyszczające?

    Prawidłowe odżywianie jest jednym z podstawowych warunków zachowania zdrowia. Pokarmy, które jemy, są źródłem energii koniecznej do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pokarm dostarcza organizmowi takie związki chemiczne jak: węglowodany, tłuszcze, białka, makro- i mikroelementy.

  • Rośliny i zioła na przeziębienie

    Leki roślinne, które działają przeciwzapalnie, napotnie i przeciwgorączkowo, są podstawą w walce z grypą oraz infekcjami grypopodobnymi.

  • Rady na świąteczne przejedzenie

    Okres świąt bożego narodzenia to czas, który zwykle spędzamy z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi siedząc przy obficie zastawionym stole, delektując się przeróżnymi pysznymi potrawami, często przygotowanymi tylko raz w roku z okazji tych świąt. Przeważają potrawy smażone - ryby, mięsa, pierogi, wzdymające – kapusta czy groch, ciężkostrawne, m.in. mak. Wielu z nas nie potrafi odmówić sobie przyjemności skosztowania wszystkich przysmaków, co nierzadko kończy się problemami trawiennymi.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanych z tym wzrostem temperatury. Ponieważ są one wektorami chorób, takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij