Chrom
Ewa Pakuła

Chrom

Niewielu z nas wie jakie ma działanie i na które przemiany wewnątrzustrojowe wpływa, tak ostatnio modny chrom. A jest to jeden z tzw. pierwiastków śladowych niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów życiowych.

Naukowcy odkryli, że chrom w postaci trójwartościowej aktywuje wiele enzymów biorących udział w utrzymaniu prawidłowej struktury białek i kwasów nukleinowych oraz reguluje przemiany cukrów i tłuszczów. Jednak do tej pory badaczom nie udało się wyjaśnić mechanizmów aktywności biologicznej chromu.

Metaboliczny wpływ chromu polega na wzmacnianiu działania insuliny, hormonu umożliwiającego transport glukozy do wnętrza wszystkich komórek żywego organizmu.

Dzięki insulinie stężenie glukozy we krwi zdrowego człowieka nawet po posiłku nie jest zbyt wysokie. Jeśli trzustka zaczyna wydzielać zbyt mało insuliny w odpowiedzi na bodziec jakim jest posiłek, to dochodzi do nadmiernego gromadzenia się glukozy we krwi. A to jest bezpośrednim powodem rozwoju groźnej choroby metabolicznej - cukrzycy. Z tego też względu rola chromu w zapobieganiu cukrzycy i w jej ewentualnym leczeniu wspomagającym jest bardzo duża. Z drugiej strony sam długotrwały niedobór chromu może powodować duże wahania stężenia glukozy we krwi, jak również prowadzić do rozwoju upośledzonej tolerancji glukozy czy nawet może sprzyjać rozwojowi cukrzycy u osób starszych. Przy niedoborze chromu może gwałtownie spadać poziom glukozy we krwi, któremu towarzyszy nieodparta potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego. A przecież ciągły apetyt na słodycze i "pogryzanie" między posiłkami powoduje przyrost masy ciała, tak niepożądany przez osoby pragnące zachować szczupłą figurę. Skoro więc chrom stymuluje funkcjonowanie insuliny, to prawidłowa jego podaż może ograniczać nasze łaknienie i chęć częstego zjadania "małego co nieco".

Niedobór chromu wpływa również niekorzystnie na przemiany tłuszczów w organizmie. W wyniku tego zmniejsza się wychwytywanie cholesterolu przez wątrobę, co prowadzi do jego osadzania się w ściankach tętnic. W ten sposób tworzą się blaszki miażdżycowe zwężające naczynia krwionośne. Dlatego uzupełnianie diety preparatami chromu korzystnie reguluje metabolizm związków tłuszczów.

Co ważne, chrom przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększenia ilości tkanki mięśniowej. Tym samym warto go polecać osobom odchudzającym się oraz sportowcom i wszystkim innym, którzy starają się regularnie ćwiczyć fizycznie. Przy czym sam chrom nie powoduje chudnięcia, jednak stymulując pracę narządów wewnętrznych pomaga w uzyskaniu i utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

Źródłem chromu są produkty spożywcze takie, jak: drożdże piwne, wątroba, kurze udka, mięso konserwowane, pełnoziarniste artykuły zbożowe, grzyby, suszone śliwki, orzechy, kiełki pszenicy, ziemniaki gotowane w mundurkach, skorupiaki morskie, świeże warzywa i przyprawy (głównie pieprz).

W pożywieniu chromu jest jednak mało i nawet dobrze zbilansowana dieta zapewnia jedynie ok. 1/5 zapotrzebowania dziennego na ten minerał, które dla dorosłych wynosi ok. 250 mikrogramów na dobę. Badania wykazują, że aż 9 na 10 osób cierpi na niedobór chromu. Dlatego też osoby pragnące zwiększyć poziom tego pierwiastka w organizmie powinny dodatkowo uzupełniać dietę chromem w postaci tabletek. Przyjmowanie chromu organicznego hamuje łaknienie i korzystnie wpływa na przemiany białek i tłuszczów.

Warto zażywać preparaty chromu w połączeniu z włóknami roślinnymi, tzw. błonnikiem, ponieważ ułatwiają one wchłanianie tego minerału z przewodu pokarmowego. Dzienna podaż chromu waha się między 50 a 200 mikrogramów, którą trzeba podzielić na trzy dawki. Kuracja powinna trwać około 4 tygodni. Preparatów chromu nie należy podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Choroby wzroku

    O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

  • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

    Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

  • Alergiczne zapalenie spojówek

    Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij