Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby
Karolina Leończyk

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Nieważne, czy jesteśmy w domu czy na wakacjach, niezależnie czy zimą czy latem – infekcje pęcherza moczowego zawsze są uporczywe i wymagające dużej cierpliwości, kiedy próbujemy poradzić sobie z ich objawami. Istnieją domowe sposoby na zapalenia pęcherza moczowego oraz proste reguły, które mogą pomóc w uniknięciu choroby. Co robić, kiedy musimy co chwilę biegać do toalety i jak złagodzić ból i pieczenie pęcherza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  1. Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?
  2. Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
  3. Objawy zapalenia pęcherza moczowego
  4. Zapalenie pęcherza – diagnostyka
  5. Zapalenie pęcherza moczowego – możliwe powikłania
  6. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Skuteczne leki i zioła
  7. Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego?

Infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza moczowego, to przypadłość, która z uwagi na anatomię, częściej przytrafia się kobietom. Dolegliwości towarzyszące zapaleniu pęcherza to najczęściej pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, ból w okolicy łonowej, parcie na mocz z oddawaniem niewielkiej jego ilości, częstomocz, a czasami nawet krwiomocz. Z pozoru błaha infekcja może doprowadzić do poważnych komplikacji. Jakie to powikłania i jak reagować na zapalenie pęcherza moczowego?

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

Najczęstszym schorzeniem wywołującym dolegliwości bólowe ze strony układu moczowego jest zapalenie pęcherza moczowego. Jest to choroba polegająca na stanie zapalnym błony śluzowej wyściełającej pęcherz. Najczęściej ma podłoże bakteryjne, ponieważ czynnikiem etiologicznym, który w około 75% odpowiada za infekcję, jest pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli. Dane statystyczne mówią także, że w ciągu swojego życia zapalenia pęcherza moczowego doświadcza nawet 50% kobiet, chorując niemal 10 razy częściej niż mężczyźni.

Sprawdź: Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

W prawidłowych warunkach fizjologicznych pęcherz moczowy jest jałowy, czyli pozbawiony jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii. Zbierający się w nim mocz jest jednak znakomitą pożywką dla rozwoju tych patogenów.

Czynniki, które predysponują do infekcji pęcherza moczowego:

  • utrudniony odpływ moczu (na skutek kamicy dróg moczowych, anomalii wrodzonych dróg moczowych, nowotworów),
  • zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego (po przebytym wypadku komunikacyjnym, udarze mózgu),
  • zaburzenia odporności i choroby przewlekłe (leczenie onkologiczne, cukrzyca),
  • obecność cewnika w drogach moczowych,
  • ciąża i połóg,
  • wysoka aktywność seksualna,
  • unieruchomienie,
  • zbyt mało spożywanych płynów,
  • niewłaściwa higiena okolic intymnych,
  • dna moczanowa,

Powiązane produkty

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Objawy zapalenia pęcherza są bardzo charakterystyczne i wyjątkowo uporczywe. Do typowych dolegliwości zapalnych pęcherza zaliczono:

  • pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu,
  • ból w okolicy łonowej i nadłonowej, 
  • częste, nerwowe parcie na pęcherz, któremu towarzyszy oddawanie niewielkiej ilości moczu,
  • częstomocz,
  • krwiomocz.
Warto zaznaczyć,  że zapalenie pęcherza moczowego u dzieci może przebiegać odmiennie niż u osób dorosłych. W okresie niemowlęcym pierwszym objawem infekcji jest wysoka gorączka, dziecko nie chce jeść, jest apatyczne lub niespokojne, płaczliwe, zdarza się, że wymiotuje. Niekiedy mocz jest mętny i ma nieprzyjemny zapach. Wraz z dojrzewaniem, objawy zapalenia pęcherza charakterystyczne dla dziecka, zaczynają przypominać klasyczne symptomy, które występują u osób dorosłych.

Zapalenie pęcherza – diagnostyka

Podstawą rozpoznania zapalenia pęcherza moczowego jest charakterystyczny obraz kliniczny (typowe objawy). Niekiedy lekarz może rozszerzyć diagnostykę o wykonanie badania ogólnego moczu wraz z posiewem moczu, badania z krwi (morfologia, CRP, kwas moczowy). W przypadku podejrzenia powikłanego zapalenia pęcherza wykonuje się badania obrazowe, np. USG pęcherza i dróg moczowych, w celu wykluczenia zaburzeń w odpływie moczu.

Przeczytaj również: Ból przy oddawaniu moczu – o czym świadczy?

Zapalenie pęcherza moczowego – możliwe powikłania

Kiedy leczenie zapalenie pęcherza jest niewłaściwe lub jest włączone zbyt późno, może dojść do bolesnych i groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Zaliczono do nich ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (które może się rozwinąć w niewydolność nerek), ropień nerki, zakażenie uogólnione – urosepsa.

Warto podkreślić, że zapalenie pęcherza moczowego występuje często u kobiet w ciąży. Niezależnie od obecności objawów w przypadku obecności bakterii w badaniu ogólnym moczu, lekarz powinien wykonać posiew moczu i włączyć odpowiednią antybiotykoterapię. W ten sposób ochrania się ciężarną przed przedwczesnym porodem, a płód przed nieprawidłowym rozwojem w łonie matki.

Podczas infekcji dróg moczowych może zmienić się zapach moczu. Przeczytaj więcej o tym co oznacza dziwna woń moczu i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Skuteczne leki i zioła

Jeśli wystąpią cechy zakażenia pęcherza moczowego, należy natychmiast podjąć działania przeciwdziałające rozwojowi infekcji. Warto pamiętać o regularnej higienie miejsc intymnych i częstej wymianie bielizny. Zaleca się włączenie do swojej diety produktów zawierających żurawinę, np. w postaci soków lub suplementów aptecznych z żurawiną. Dolegliwości mogą także złagodzić ciepłe okłady okolic nadbrzusza, do czego można wykorzystać termofor. Ziołami mającymi działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne są między innymi rumianek, krwawnik i dziurawiec (obniża skuteczność antykoncepcji). Naparami można obmywać cewkę moczową lub robić tzw. nasiadówki. W aptekach są dostępne leki bez recepty na zapalenie pęcherza moczowego, które mają w swoim składzie substancję o nazwie furazydyna, a dodatkowo np. wyciągi z żurawiny lub witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Zaleca się jednak, aby w przypadku wystąpienia objawów zapalenia pęcherza moczowego lub nawracania tego problemu – zasięgnąć porady lekarskiej.

Przeczytaj: Terapia ziołowa w stanach zapalnych dróg moczowych

Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego?

Infekcje układu moczowego „lubią” powracać, przez wzgląd na wiele czynników, które sprzyjają ich występowaniu, dlatego zawsze należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogąc pomóc uniknąć uporczywego zapalenia pęcherza.

Profilaktyka przy nawracających zapalaniach pęcherza moczowego:

  • dbanie o higienę miejsc intymnych, wykorzystując do tego specjalne płyny, np. o lekko kwaśnym pH
  • korzystanie z przewiewnej bielizny i jej regularna zmiana,
  • stosowanie wkładek higienicznych,
  • regularne spożywanie około 2 litrów płynu na dobę,
  • niezwlekanie z oddawaniem moczu,
  • oddawanie moczu i obmywanie miejsc intymnych po odbyciu stosunku,
  • picie soku z żurawiny, który zapobiega przyleganiu bakterii do błon śluzowych pęcherza moczowego.
  1. Drabczyk R., Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?, „Medycyna Praktyczna”, [online]: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/67099,jak-leczyc-zapalenie-pecherza-moczowego, [dostęp:] 3.04.2012.
  2. Hahn J.M., Choroby Wewnętrzne, Wrocław 2015, s. 423–425.
  3. Widniak A. i in., Medycyna Rodzinna, Poznań 2015, s. 396.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

    Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

  • Zapalenie pęcherza u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

    Infekcje dróg moczowych u dzieci są dość powszechne. Objawy zapalenia pęcherza u niemowląt oraz młodszych dzieci są niespecyficzne, dlatego rozpoznanie ZUM może nastręczać trudności. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć właściwe leczenie "przeziębionego" pęcherza u dziecka, gdyż nieleczony może prowadzić do groźnych powikłań. Co powoduje zapalenie pęcherza u dzieci? Jakie objawy mu towarzyszą i jak wygląda terapia? Podpowiadamy.

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij