Smutna kobieta przy biurku w biurze tęskni za urlopem
Weronika Grzywna

Jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie? Praktyczne porady

Skończyłeś urlop i masz trudności z odnalezieniem się na nowo w pracy? A może Twój urlop dopiero nadchodzi, ale nauczony doświadczeniem już teraz obawiasz się, co czeka Cię w pracy po powrocie? Przeczytaj 6 praktycznych porad na to, jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie.

Zbliża się końcówka Twojego urlopu i zaczynasz martwić się powrotem do pracy? Powrót z urlopu niemal dla każdego z nas jest trudnym momentem. Oczywiście wydawać by się mogło, że wracając z wakacji, będziemy wypoczęci i zmotywowani do pracy. Niestety bardzo często nasze oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie?

Powrót do szarej rzeczywistości po urlopie to nie lada wyzwanie. Brakuje nam chęci i motywacji do pracy. Żartobliwie mówimy, że po urlopie przydałby się jeszcze jeden „urlop od urlopu”, aby możliwie płynnie przejść z jednej rzeczywistości do drugiej. Taki etap pośredni to jednak przywilej niewielu, zaś zdecydowanej większości ludzi nie pozostaje nic innego, jak ponowne przystosowanie się do rzeczywistości.

Co zrobić, by przetrwać pierwsze dni w pracy po wakacjach?

1. Zaplanuj powrót do pracy jeszcze przed urlopem

O powrocie do pracy warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Przed urlopem zadbaj o zakończenie wszelkich bieżących spraw oraz o oddelegowanie ważniejszych zadań, które nie mogą czekać aż do Twojego powrotu. Dobrym pomysłem jest również zrobienie listy priorytetowych zadań, które wykonasz po powrocie do pracy.

Dzięki temu o wiele prościej będzie Ci zorganizować się w pierwsze dni po urlopie. Mając świadomość, że czeka na Ciebie lista zadań do wykonania, nie będziesz stresować się nadmiarem obowiązków, czy też chaosem, jaki możesz zastać po powrocie z kilkunastodniowego wolnego.

2. Nie wracaj do pracy od razu po wakacjach

Każdy z nas potrzebuje 12 dni na adaptację do powakacyjnej” rzeczywistości. Jeżeli przykładowo wrócisz z wakacji o 23:00 w niedzielę, a w poniedziałek o 8:00 musisz być już w pracy, z pewnością będzie Ci bardzo ciężko. Pierwszego dnia w pracy będziesz nie tylko zmęczony, ale i przytłoczony nadmiarem obowiązków, zarówno zawodowych, jak i tych, które musisz wykonać po powrocie do domu.

Warto więc dać sobie przynajmniej jeden dzień po powrocie z wakacji na zadbanie o bieżące sprawy domowe: zrobienie prania, posprzątanie w domu, zrobienie zakupów spożywczych, czy po prostu rozpakowanie walizki, odpoczynek i przystosowanie się do rzeczywistości pourlopowej.

3. Zorganizuj się

Wracając z urlopu, bardzo często mamy wrażenie, że czeka na nas ogromna lista obowiązków. Przez to nie wiemy, od czego zacząć, a tym samym wikłamy się w sidła prokrastynacji. Dlatego właśnie na pierwsze dni pracy po wakacjach warto mieć przygotowaną listę do wykonania, nadając konkretnym zadaniom priorytety i planując, od jakiej czynności zaczniemy.

4. Stopniowo zwiększaj tempo pracy

Oczywiście, żeby przystosować się do pracy po wakacjach, potrzeba nam czasu. Badania pokazują, że przystosowanie się po urlopie do pracy może zająć od kilku do nawet kilkunastu dni. Na pierwsze dni po powrocie z urlopu warto więc zaplanować sobie mniej angażujące czynności, sprawdzić korespondencję, czy porozmawiać ze współpracownikami i/lub osobami, które Cię zastępowały, by dowiedzieć się, co istotnego działo się podczas Twojej nieobecności.

Nie staraj się nadrabiać całego swojego urlopu w jeden dzień. Jeżeli czegoś nie wiesz lub potrzebujesz pomocy w jakimś zadaniu, poproś innych o pomoc. Stopniowo zwiększaj tempo pracy, ale nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji. Z każdym dniem będziesz pracować szybciej, aż w końcu wpadniesz w rutynę sprzed wakacji.

5. Pamiętaj o przerwach

To normalne, że po urlopie trudniej będzie Ci się skupić i że możesz potrzebować więcej przerw. Pamiętaj więc o przerwach w pracy na zebranie myśli, wypicie kawy, czy zjedzenie obiadu. Jeżeli po powrocie z urlopu masz dużo rzeczy do nadrobienia, rozłóż zadania na cały tydzień. Nie bierz pracy do domu i nie zostawaj o godzinach. Pamiętaj o zachowaniu zasady work-life balance.

6. Bądź dla siebie wyrozumiały/a

Powrót do pracy z urlopu dla większości z nas nie jest prosty. Wszyscy zmagamy się z brakiem motywacji, trudnościami z koncentracją i nadmiernym stresem. Musimy jednak być dla siebie wyrozumiali i zrozumieć, że powrót do rzeczywistości zajmie nam trochę czasu i wręcz niemożliwe jest, by po dłuższych wakacjach od razu wskoczyć na wysokie obroty w życiu zawodowym.

Bardzo ważne jest również to, by nie mieć wyrzutów sumienia za to, że byliśmy na urlopie. Każdy z nas ma prawo do odpoczynku i każdy z nas powinien dbać o to, by regenerować swoje siły i dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij