Nowoczesna antykoncepcja
Anna Posmykiewicz

Nowoczesna antykoncepcja

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, jednak niektóre z nich są zawodne i powoli przechodzą do przeszłości. Poznaj najpopularniejsze skuteczne środki antykoncepcyjne.

Ryzyko zajścia w ciąże przy korzystaniu z metod naturalnych (metoda termiczna, stosunek przerywany, metoda owulacji Billingsa) jest duże i dlatego nie są one zalecane młodym ludziom, którzy nie chcą jeszcze powiększać rodziny. Coraz rzadziej kobiety też sięgają po antykoncepcję w formie wkładek wewnątrzmacicznych czy też zastrzyków antykoncepcyjnych - zostają one wypierane przez inne metody.

Zatem jakie obecnie środki antykoncepcyjne są polecane - zarówno ze względu na ich skuteczność, jak i popularność w dzisiejszych czasach?

Tabletki antykoncepcyjne

Zwykle najczęstszą formą antykoncepcji wybieraną przez kobiety są tabletki antykoncepcyjne.

Do niedawna kobiety niechętnie je stosowały, bały się bowiem skutków ubocznych zażywania preparatów hormonalnych. Wizja przyrostu masy ciała, migreny, obrzmienia i bolesności piersi, wahań nastroju, nieplanowanych krwawień i spadku libido skutecznie zmniejszała chęć stosowania tabletek.

Nowoczesne tabletki mają tak dobrany skład, że ilość działań niepożądanych jest naprawdę niewielka. Mogą się oczywiście one pojawić, jednak zwykle tylko na początku i ustępują po 2-3 cyklach stosowania preparatu. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od organizmu kobiety i tolerowaniu przez niego danego preparatu - jednak przy złej tolerancji leku lekarz ginekolog ma tak dużą ilość środków do wyboru, że na pewno znajdzie ten właściwy dla danej pacjentki.

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo wygodną formą antykoncepcji – tabletki można mieć zawsze w torebce i połknąć w odpowiedniej porze. Poza tym, przy właściwym ich zażywaniu i przestrzeganiu wszystkich zasad, ich skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka. Obecnie, także dla kobiet karmiących piersią, dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które skutecznie chronią przed zajściem ciążę, a nie są niebezpieczne dla maluszka.

Krążek dopochwowy

Kolejna, jedna z nowszych metod antykoncepcji, to krążek dopochwowy uwalniający hormony. Do niedawna był on w Polsce mało popularny, obecnie jednak kobiety używają go coraz chętniej. Jest on wygodny w użyciu.

Po właściwym założeniu krążka pozostaje on w pochwie przez 3 tygodnie i dopiero po tym czasie należy go usunąć- nie trzeba zatem myśleć o codziennym przyjmowaniu preparatu. Ewentualne działania niepożądane (krwawienia, bóle głowy, dyskomfort w pochwie, spadek libido, bolesność piersi, przyrost masy ciała, trądzik, wypadnięcie krążka) także nie są częste i zwykle szybko ustępują. Skuteczność krążka jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych.

Powiązane produkty

Plastry antykoncepcyjne

Coraz więcej kobiet decyduje się także na stosowanie systemów transdermalnych, czyli popularnych plastrów antykoncepcyjnych. Właściwie przyklejony plaster nie odklei się w czasie kąpieli czy uprawienia sportów. Jest skuteczny i wygodny w użyciu.

Antykoncepcja awaryjna - pigułka po stosunku

Obecnie, istnieje także możliwość zastosowania tzw. antykoncepcji awaryjnej, nazywanej inaczej „pigułką po stosunku”.

Jest to metoda, którą powinno się stosować tylko w krytycznych sytuacjach i absolutnie nie można jej nadużywać. Działanie pigułek polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, poza tym mogą one powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, co zmniejsza możliwość implantacji.

Na rynku dostępne są dwa preparaty antykoncepcji awaryjnej: jeden z nich można zastosować do 72 godzin po stosunku, drugi do 5 dni.

Należy jednak pamiętać, że ich zażycie nie jest równoznaczne z tym, że na pewno nie dojdzie do zapłodnienia. Poza tym, im później zostanie zażyty preparat, tym jego działanie może być mniej skuteczne. Trzeba pamiętać, że jest to forma nowoczesnej antykoncepcji, natomiast nie są to preparaty wczesnoporonne!

Prezerwatywy

Nadal jednak najbardziej powszechną formą antykoncepcji są prezerwatywy. Są one łatwo dostępne i tanie. Jednak często bywają zawodne.

Dlatego warto korzystać z nich jako z dodatkowego środka zabezpieczającego - jako jedyne chronią bowiem przed ewentualnym zarażeniem się chorobą zakaźną i weneryczną. Połączenie prezerwatywy i jednej z nowoczesnych metod antykoncepcji daje naprawdę dużą skuteczność.

Dopasuj metodę do Siebie

Dzisiejszy rynek daje dużą możliwość wyboru środków antykoncepcyjnych, każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednak dobór antykoncepcji powinien być przemyślany i powinien w nim pomóc ginekolog - istnieją bowiem sytuacje, w których stosowanie danego środka jest przeciwwskazane.

Bardzo ważne jest, przy stosowaniu środków hormonalnych, regularne wykonywanie badań (morfologa krwi, próby wątrobowe, koagulogram, badanie piersi oraz inne badania, które zaleci ginekolog).

Właściwie dobrana antykoncepcja nie daje objawów niepożądanych i jest skuteczna - zatem nie trzeba się jej obawiać, a pomoc ginekologa w jej doborze i rozmowa ze specjalistą powinny rozwiać wszystkie wątpliwości odnośnie jej stosowania.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij