Otarcia i podrażnienia po stosunku - przyczyny, zapobieganie i leczenie.
Natalia Bień

Otarcia i podrażnienia po stosunku - przyczyny, zapobieganie i leczenie.

Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  1. Pieczenie pochwy podczas stosunku - przyczyny problemu
  2. Jak możemy zapobiegać wystąpieniu bólu pochwy i podrażnień po stosunku?
  3. Pieczenie i otarcia pochwy po stosunku - domowe sposoby

Otarcia po stosunku to dosyć powszechny problem w szczególności u kobiet, który nadal pozostaje dla niektórych tematem tabu. To naturalne, że w trakcie stosunku może dochodzić do powstawania mikrourazów pochwy, które stanowią wrota zakażeń dla bytujących w okolicy mikroorgaznizmów. Po wniknięciu patogenów do organizmu rozwija się miejscowy stan zapalny, który objawia się jako zaczerwienienie, ból, pieczenie czy swędzenie. Co stosować na otarcia pochwy po stosunku i czym smarować rany w miejscach intymnych?

Pieczenie pochwy podczas stosunku - przyczyny problemu

Ból i pieczenie okolic intymnych to jedne z najczęściej spotykanych objawów, z którymi kobiety zgłaszają się do ginekologów. Po pierwsze, gdy pieczenie obecne jest na co dzień, a jedynie nasila się w trakcie stosunku i sprawia jeszcze większy dyskomfort, najczęściej może być związane z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub pierwotniakową pochwy. W tym przypadku objawom bólowym towarzyszy zazwyczaj obecność wydzieliny z pochwy. Do trzech najczęstszych zapaleń pochwy zaliczamy:

  • kandydozę – obecność białawych, serowatych upławów, którym towarzyszy świąd i pieczenie,
  • rzęsistkowicę – obecność żółtozielonych pienistych upławów, świądu oraz objawów bólowych przy oddawaniu moczu,
  • bakteryjną waginozę – obecność obfitych, jednorodnych, białych lub szarych upławów o rybim zapachu (w znacznej mierze przebiega bezobjawowo).

W tym przypadku należy również wspomnieć o chorobach przenoszonych drogą płciową, takich jak:

  • kiła – najczęściej obecność objawu pierwotnego w postaci stwardnienia ulegającego owrzodzeniu w okolicy narządów płciowych i znikającego po 2–4 tygodniach bez pozostawienia śladu,
  • rzeżączka – najczęstsza postać u kobiet – zapalenie kanału szyjki macicy objawiające się wydzieliną z kanału szyjki macicy o charakterze ropnym bądź śluzowo-ropnym, zmianą charakteru upławów, obecnością krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowego bądź kontaktowego, które również mogą być przyczyną dyskomfortu i bólu w trakcie stosunku.

Zwiększone ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową pojawia się u osób mających wielu partnerów seksualnych, u osób homoseksualnych czy niestosujących mechanicznych środków antykoncepcyjnych, czyli prezerwatyw. Stosowanie prezerwatyw w trakcie stosunku znacznie zmniejsza ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową i stanowi podstawę profilaktyki tych chorób. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów mogących świadczyć o obecności STD lub w celu diagnostyki potencjalnego zakażenia należy niezwłocznie udać się do poradni wenerologicznej, gdzie praktycznie od ręki bez skierowania można skorzystać z konsultacji z lekarzem wenerologiem.

U kobiet w trakcie i po menopauzie fizjologicznie może wystąpić tzw. suchość pochwy. Wywołana jest ona zmianami zachodzącymi w pochwie w trakcie menopauzy – dochodzi do ścieńczenia ścian pochwy, co znacznie zwiększa ryzyko powstania urazów w trakcie stosunku. Zmniejszona jest również produkcja śluzu, co dodatkowo potęguje ten problem. Jest to kolejna z przyczyn mogących prowadzić do powstania otarć czy podrażnienia w trakcie stosunku. Suchość pochwy może również wystąpić w innych przypadkach i być konsekwencją np. leczenia chemioterapią m.in. nowotworów kobiecych, przyjmowania niektórych leków lub ciąży.

Dowiedz się, czym jest pęknięcie pochwy podczas stosunku

Fizjologicznie w trakcie stosunku dochodzi do uszkodzeń mechanicznych ścian pochwy, które mogą wywoływać ból w trakcie i po stosunku. Jest to o tyle niebezpieczne, że mikrourazy powstające w trakcie stosunku mogą stanowić wrota zakażeń, wywołując miejscowe stany zapalne. Dlatego ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja okolic intymnych.

Jak możemy zapobiegać wystąpieniu bólu pochwy i podrażnień po stosunku?

Podstawą jest prawidłowa higiena miejsc intymnych. Dokładne umycie okolic intymnych przed i po stosunku może częściowo zapobiegać transmisji mikroorganizmów, a co za tym idzie rozwojowi stanu zapalnego. W przypadku suchości pochwy rozwiązaniem może być stosowanie lubrykantu w trakcie stosunku, a w cięższych przypadkach globulek dopochwowych z kwasem mlekowym czy hormonami, takimi jak estrogeny.

Pieczenie i otarcia pochwy po stosunku - domowe sposoby

Na otarcia pochwy domowe sposoby również bywają skuteczne.

Prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych

Jak już wcześniej zostało wspomniane – podstawą jest prawidłowa codzienna pielęgnacja okolic intymnych preparatami o odpowiednim pH przeznaczonymi do mycia tych okolic. Utrzymanie odpowiedniego kwaśnego pH tych okolic jest naturalnym mechanizmem obronnym chroniącym nas przed rozwojem nieodpowiedniej flory bakteryjnej. W większości na skórze naszego ciała panuje zasadowe pH, dlatego istotne jest używanie specjalnych preparatów, a nie zwykłych żeli do kąpieli.

Odpowiednio dobrane artykuły higieniczne

Istotne jest również unikanie zapachowych kosmetyków, papieru toaletowego czy podpasek (należy je wymieniać co 3–4 godziny w pierwszych dniach miesiączki). Jeżeli chodzi o wkładki higieniczne, to kobiety nie powinny ich w ogóle stosować, gdyż stanowią one idealne miejsce do rozwoju niechcianych bakterii i mogą jedynie prowadzić do powstawania stanów zapalnych okolic intymnych. 

Powiązane produkty

Przewiewna bielizna

Bielizna powinna być przewiewna, bawełniana i oddychająca. Istotną rolę pełnią też detergenty, w których pierze się bieliznę, gdyż ich nieodpowiednie dobranie może powodować podrażnienia tych okolic w wyniku reakcji alergicznych.

W przypadku wystąpienia dodatkowych wcześniej opisanych objawów mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie należy pilnie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, a w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową z lekarzem wenerologiem. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na szybki powrót do zdrowia oraz zmniejszenie ryzyka przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych.

W zapaleniu pochwy najczęściej stosowane są maści na podrażnienia miejsc intymnych z leczniczymi substancjami aktywnymi działającymi przeciwbakteryjnie, przeciwpierwotniakowo, przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie lub globulki dopochwowe z leczniczymi substancjami czynnymi.

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2005.
  2. Położnictwo i ginekologia, pod red. G. Bręborowicza, PZWL, wyd. III, Warszawa 2020.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preparaty bez recepty na infekcje i podrażnienia intymne dla kobiet i mężczyn – który wybrać?

    Grzybica, drożdżyca, waginoza wirusowa i inne infekcje intymne można leczyć objawowo z zastosowaniem leków bez recepty dostępnych w aptekach. Zapobieganie tym infekcjom jest równie istotne, jak ich leczenie. Często przestrzeganie prostych zasad, związanych z higieną intymną, odpowiednią garderobą lub stosowaniem probiotyków może uchronić przed wystąpieniem zakażenia i przykrych objawów z nim związanych. Jak pozbyć się przykrych upławów z pochwy, o jakiej infekcji świadczą krostki na penisie i jak długo należy przyjmować leki na zakażenie intymne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

    Liczba zakażeń wirusem HSV ciągle wzrasta. Szacuje się, że opryszczka narządów płciowych dotyka 5-10 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym na całym świecie. Większość pacjentów (aż 85-95 proc.) nie jest świadoma choroby…

  • Infekcja intymna - 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką

    Nie musisz mieć wielu partnerów, by przytrafiła ci się infekcja intymna. Stany zapalne miejsc intymnych mogą pojawić się nawet u osób, które nie są aktywne seksualnie. Sprzyja im stres, antybiotykoterapia, zła dieta i nieodpowiednia higiena. Oto 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką, by infekcjom zapobiegać, a jeśli się pojawią, móc zareagować od razu.

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Infekcje intymne – jak ich uniknąć?

    Plaża, wędrówki, rowery... Atrakcje podczas wyjazdu nie zawsze są bezpieczne dla kobiecego zdrowia: nagła zmiana warunków szybko zwiększa skłonność do intymnych infekcji. Z dobrze wyposażoną ziołową apteczką można im jednak zapobiegać lub w naturalny sposób wspomóc leczenie.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij