Jak uniknąć zatrucia grzybami?
Elżbieta Janikowska

Jak uniknąć zatrucia grzybami?

Podpowiadamy jak omijać zasadzki, a także obalamy mity dotyczące grzybobrania. Poznaj najgroźniejsze grzybowe toksyny. Podejrzewasz zatrucie? Tłumaczymy, co robić zanim przyjedzie lekarz.

W Europie można spotkać ponoć blisko pięć tysięcy gatunków grzybów, z czego 250 jest trujących. Większość z tych trucicieli występuje i w Polsce. To dlatego pewnie do polskich szpitali trafia co roku z objawami zatrucia cięższego, lub lżejszego, około 500 osób. Prawie wszystkie z tych groźnych, to grzyby blaszkowe, teoretycznie łatwe do odróżnienia.

Omijaj zasadzki - pamiętaj

  • zbieramy wyłącznie dobrze znane, jadalne gatunki (atlas)
  • unikamy zbierania grzybów zbyt małych (trudno rozpoznawać czy są blaszkowe, czy nie)
  • zbierając grzyby wkładamy je do przewiewnych łubianek
  • nie podajemy grzybów małym dzieciom
  • nie przyjmujemy rad od przygodnych grzybiarzy
  • nie dajemy wiary przesądom na temat łatwych środków rozpoznawania grzybów trujących (czernienie srebrnej łyżeczki, cebuli, gorzki smak)

Obalamy mity

  • Wypicie alkoholu zapobiega zatruciu grzybami

NIE! Alkohol potęguje działanie trucizny. Objawy mogą wystąpić ze zdwojoną siłą

  • Grzyb nadjedzony przez ślimaki, owady lub zwierzęta leśne jest zawsze jadalny.

NIE! Bywa niejadalny lub wręcz trujący. Tolerancja przez owady wynika z różnic w metabolizmie

  • Grzyby o łagodnym smaku, niepiekące są jadalne.

NIE! Śmiertelnie trujące muchomory wcale nie są gorzkie

Powiązane produkty

Zanim przyjedzie lekarz

  • gdy zatruty jest przytomny

Jeżeli zatrucie grzybami lub roślinami nastąpiło drogą pokarmową należy usunąć resztki trucizny z przewodu pokarmowego pod warunkiem, że zatruty jest przytomny. W tym celu należy wywołać wymioty za pomocą silnie osolonej wody przegotowanej z dodatkiem węgla aktywnego. Nie podawać mleka! Po wymiotach ponownie podać zatrutemu węgiel leczniczy i podawać doustnie jak najszybciej.

  • gdy zatruty jest nieprzytomny

Jeżeli zatruty jest nieprzytomny nie wolno wywoływać wymiotów. Należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku i okryć, zabezpieczając przed utratą ciepła (termofory, koce). W razie ustania akcji serca lub oddychania zastosować masaż serca i sztuczne oddychanie (8 uciśnięć mostka i 2 wdechy cyklicznie). Zatrutego należy jak najszybciej przetransportować do szpitala.

Najgroźniejsze grzybowe toksyny

Do najgroźniejszych grzybowych toksyn należą:

  • A-amanityna - nawet jej nieznaczna dawka prowadzi do uszkodzenia wątroby. Jest najczęstszą przyczyną śmiertelnych zatruć. Występuje głownie w muchomorze sromotnikowym, a także w mniej u nas popularnej hełmówce obrzeżonej i czubajeczce kasztanowatej.
  • Orellanina - powoduje przewlekłe zatrucia których następstwem bywa uszkodzenia nerek, występuje w zasłonaku rudym i spiczastym.
  • Muskaryna - działa na układ nerwowy, krążeniowy i serce. Występuje w wielu grzybach, ale w ilościach zagrażających życiu zawierają ją niektóre strzępiaki, lejkówka odbielana, muchomor plamisty i czerwony i krowiak podwinięty zwany olszówką.
  • Gyromityna - odkryta przed 20 laty ma działania podobne do A-amanityny; spotka się ją w piestrzenicy kasztanowatej
  • Ołów, rtęć, kadm, metale ciężkie, zawierają grzyby zbierane przy drodze niebezpieczna jest pieczarka bulwiasta i czubajka kania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Śmierć w kapeluszu

    W Europie można spotkać ponoć blisko pięć tysięcy gatunków grzybów, z czego 250 jest trujących. Znaczna część trucicieli występuje również w Polsce. To dlatego do polskich szpitali trafia co roku około 500 osób z objawami zatrucia cięższego lub lżejszego. Zdecydowana większość to grzyby blaszkowe, teoretycznie łatwe do odróżnienia. A jednak wciąż debata co truje, co nie truje, podejmowana jest na nowo. Nawet w szpitalu, na oddziale ostrych zatruć, wobec danych zdawałoby się... niepodważalnych.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźna dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij