Opalanie w solarium

Opalanie w solarium

Jak bezpiecznie opalać się w solarium? Jakich kosmeyków należy używać, by utrwalić sztuczną opaleniznę? Czym się różni działanie promieni UVA od UVB? Dowiedz się więcej zanim zdecydujesz się na wizytę w solarium.

Pomimo coraz częściej pojawiających się ostrzeżeń na temat szkodliwości tego promieniowania, moda na opaleniznę praktycznie nie przemija i nadal jest wielu chętnych, którzy chcą szybko uzyskać efektowny kolor skóry.

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, korzystając z usług solarium, podobnie jak w przypadku naturalnej ekspozycji słonecznej, jest ustalenie swojego fototypu:

Najprostszy podział, który można do tego celu wykorzystać obejmuje 4 podstawowe grupy:

I - skóra bardzo jasna, piegi, włosy jasnoblond lub rude, oczy niebieskie, szare - bardzo duże ryzyko poparzenia,

II - skóra jasna, włosy blond lub ciemnoblond, oczy niebieskie, zielone - duże ryzyko poparzenia,

III - włosy ciemnoblond do brązowych, cera oliwkowa, oczy zielone, piwne, brązowe - średnie ryzyko poparzenia,

IV - cera śniada, włosy ciemne - brązowe lub czarne, oczy ciemne - małe ryzyko poparzenia.

Osoby zaliczane do pierwszej grupy nie powinny praktycznie korzystać z usług solarium. Dla pozostałych czas opalania należy ustalać indywidualnie w salonach. Powinien on być dostosowany do rodzaju używanych tam lamp emitujących promieniowanie UV, czasu i częstotliwości opalania, fototypu skóry oraz stopnia zaawansowania opalenizny.

Jakich kosmetyków używać w solarium?

Podczas opalania w solarium należy używać kosmetyków specjalnie do tego celu przeznaczonych, nie zapominając o tym, że i w tym wypadku należy dobrać je do swojej karnacji. W handlu pojawia się coraz szersza oferta tego typu preparatów. Zwiększają one szybkość, intensywność i skuteczność opalania, zapewniając jednocześnie pielęgnację skóry w czasie opalania i po opalaniu. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że większość tego typu preparatów nie zawiera w składzie recepturalnym filtrów promieniochronnych, a więc nie mogą być one używane podczas naturalnej ekspozycji słonecznej. Preparaty do solarium bardzo często dzielone są na grupy.

Pierwszą z nich stanowią kosmetyki zalecane osobom nieopalonym, korzystającym z tego zabiegu po raz pierwszy. Ich głównymi składnikami są substancje stymulujące proces wytwarzania melaniny. Układy te określane są mianem aktywatorów melanogenezy, procesu, w wyniku którego, jak już wspomniano, powstaje ten barwnik. Odpowiednio dobrane przygotowują skórę do opalania, a także przyspieszają proces jej brązowienia. Do powszechnie stosowanych w tej grupie związków zaliczamy między innymi tyrozynę oraz jej pochodne. Aminokwas ten jest biogenny dla naszej skóry. Występuje on w naskórku, gdzie pod wpływem enzymu - tyrozynazy ulega przekształceniu, do związków, które następnie polimeryzują, tworząc jej naturalny barwnik.

W preparatach do opalania w solarium jako aktywator syntezy barwników skóry wykorzystywana jest także mieszanina substancji znana jako Unipertan. Jest to układ pochodzenia roślinnego, w skład którego wchodzą między innymi elastyna i ryboflawina. Pojawiające się zabarwienie kosmetyku pochodzi od żółtej substancji zawartej w ryboflawinie. Unipertan stosowany w preparatach kosmetycznych powoduje znaczące przyspieszenie procesu pigmentacji skóry. Swoje miejsce w wyrobach przeznaczonych do użytku w solarium znalazła również heliotropina (helios gr. słońce), określana czasami mianem immunocząsteczki posiadającej zdolność przyspieszania syntezy melaniny.

Utrwalanie opalenizny

Kolejny segment preparatów do solarium adresowany jest do osób już opalonych. Kosmetyki przeznaczone dla tej grupy odbiorców zawierają surowce pogłębiające opalanie oraz utrwalające opaleniznę. Zaliczamy do nich między innymi wyroby zapewniające tzw. efekt tingle. Określenie to wywodzi się od angielskiego słowa to tingle: szczypać, wywoływać mrowienie. I faktycznie po zaaplikowaniu preparatu na skórę pojawiają się takie odczucia, którym dodatkowo towarzyszy efekt wydzielania ciepła. Zawarte w kosmetykach typu tingle związki powodują rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych oraz pobudzanie krążenia, które zapewnia lepsze dotlenienie skóry i stymuluje proces opalania. W wyniku przeprowadzonego zabiegu uzyskuje się naturalną barwę opalenizny jednak z lekko czerwonym odcieniem. Po jego zakończeniu uczucie mrowienia dość szybko ustępuje.

Do najczęściej wymienianych substancji zapewniających efekt tingle należą: cynamon, imbir, gałka muszkatołowa. W recepturach tego typu preparatów można również spotkać związki chemiczne, między innymi pochodne kwasu nikotynowego - nikotynian metylu czy benzylu. Uzyskana opalenizna w dużej mierze zależy od zastosowanego w recepturze systemu oraz jego stężenia. Intensywność efektu tingle oceniana jest w skali punktowej i mieści się w zakresie od 0 do 3. Wartość charakterystyczna dla danego preparatu powinna być umieszczana na jego opakowaniu. Kosmetyków tego typu nie powinny używać osoby charakteryzujące się skórą wrażliwą, ze skłonnością do rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Ostatnia grupa preparatów do solarium to kosmetyki utrwalające uzyskaną barwę, przeznaczone do stosowania po opalaniu. Powinny one nie tylko nawilżać skórę, ale także powodować neutralizację wolnych rodników, które mogą powstawać w wyniku opalania. W skład kosmetyków tej grupy wchodzą substancje nawilżające, takie jak: gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, proteiny, aminokwasy, ekstrakty roślinne m in. aloes. Ważną grupę związków stanowią tu również powszechnie stosowane inhibitory wolnych rodników, efektywnie chroniące błony komórkowe przed ich działaniem, do których należą witaminy E, C, karoteny, koenzym Q10. Niezbędne w ich recepturach są także surowce łagodzące podrażnienia oraz regenerujące naskórek: D-pantenol, bisabolol, alantoina, algi, mikroelementy, rumianek.

Powiązane produkty

Pielęgnacja skóry

Nowością na rynku stają się preparaty pielęgnacyjne zawierające różnego rodzaju środki powodujące efekt opalizowania, który szczególnie atrakcyjnie wygląda na opalonej skórze. Spośród surowców o takim działaniu na uwagę zasługują: tlenki metali osadzane na mice, brokat, drobinki złota. Preparaty do stosowania w solarium produkowane są w różnych postaciach: kremu, lotionu, żelu. Ostatnio pojawiły się szczególnie wygodne w użyciu kosmetyki w sprayu i w ampułkach. Z reguły oddzielnie oferowane są preparaty przeznaczone do opalania twarzy i ciała.

Ostrożnie z opalaniem

Korzystając z usług solarium, musimy pamiętać, że nie ma bezpiecznego opalania ani zdrowej opalenizny. Opalanie bez udziału słońca nie chroni nas przed działaniem promieni UVB z zakresu naturalnego światła słonecznego, opalenizna jest znacznie mniej trwała niż naturalna, w znaczący sposób przyspiesza proces starzenia skóry. Jeżeli jednak, pomimo wielu ostrzeżeń podtrzymujemy decyzję o korzystaniu z solarium, opracujmy swój indywidualny program opalania, dobierając odpowiednie do naszej karnacji, stopnia zaawansowania i intensywności oczekiwanej opalenizny kosmetyki.

Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku normalnej ekspozycji słonecznej istnieje wiele leków doustnych, które mogą przyczynić się do uwrażliwienia skóry na działanie promieni UV i w konsekwencji do jej poparzenia zarówno w przypadku działania promieni słonecznych, jak i w przypadku opalania się w solarium. Należą do nich między innymi niektóre leki przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe, czy też środki antykoncepcyjne. Podobny efekt może wywołać wypity przed opalaniem sok z selera lub niektóre dość popularne, napary ziołowe, np. z dziurawca. Spośród układów fotouczulających można również wymienić preparaty z alfa-hydroksykwasami tzw. AHA, perfumy lub barwniki będące składnikami kosmetyków kolorowych. Substancje te pod wpływem ekspozycji słonecznej mogą przyczyniać się do powstawania alergii czy też plam pigmentacyjnych pojawiających się na skórze.

Opalenizna w tabletce 

Oferowaną w ostatnim czasie alternatywą dla opalania na słońcu lub w solarium staje się tzw. słońce w kapsułkach. W aptekach pojawiły się preparaty doustne, zawierające między innymi beta-karoten, który nadaje skórze, nawet bez ekspozycji słonecznej, efekt lekko opalonej cery, a u osób korzystających z solarium przyspiesza proces opalania. Dzięki zastosowaniu mieszaniny różnorodnych antyoksydantów zabezpieczają one organizm, w tym także skórę, przed skutkami szkodliwego promieniowania UV. Polecane są do stosowania przez cały rok.

Jakie promieniowanie UV emitują lampy w solarium?

 Zmiana koloru skóry, jej brązowienie, jest jednym z mechanizmów obronnych przed promieniami słonecznymi z obszaru ultrafioletu. Obserwacje efektów fizjologicznych, jakie niesie promieniowanie ultrafioletowe, doprowadziły do podziału na trzy zakresy:

  • UVA (320-400 nm)
  • UVB (280-320 nm)
  • UVC (200-280 nm)

Z punktu widzenia kosmetologii i procesu opalania istotne jest promieniowanie w zakresie UVA i UVB. Jego źródłem może być światło słoneczne a także lampy w solarium.

  • Promieniowanie UV A wywołuje efekt natychmiastowy, tzw. opaleniznę powstającą bezpośrednio po naświetleniu i zanikającą po kilku godzinach.
  • Właściwa opalenizna jest indukowana głównie przez promieniowanie UVB, które powoduje nasilenie syntezy melaniny i przyspiesza proces jej dystrybucji. Odpowiada ono za tzw. opóźniony efekt, widoczny po 72 godzinach od ekspozycji na słońce.
  • Promieniowanie z zakresu ultrafioletu o najkrótszych długościach fal (UVC) jest praktycznie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową znajdującą się w stratosferze.

Przez długi okres uważano, że tylko promieniowanie UVB odpowiada za szkodliwe zmiany zachodzące w naszej skórze. Z tego też powodu solaria, w których wykorzystuje się głównie promieniowanie o długościach fal charakterystycznych dla naturalnego zakresu UVA (200-280 nm ), traktowano jako bezpieczną formę opalania. Obecnie wiadomo już, że zarówno promieniowanie UVA jak i UVB powoduje szereg zmian degeneracyjnych w skórze. Oba działają immunodepresyjnie, a także kancerogennie.

Promieniowanie UVB w dużej mierze odbijane jest przez warstwę rogową. Jednak jego część (20%) przenika do głębszych warstw naskórka i w niewielkim stopniu dociera do skóry właściwej. Wywiera ono wpływ głównie na znajdujące się w naskórku keratynocyty i komórki Langerhansa odpowiedzialne za mechanizmy odpornościowe skóry.

Promieniowanie UVA wnika głębiej. Działa ono na fibroblasty i naczynia kapilarne w obrębie skóry właściwej, a także na strukturę tkanki łącznej. Promieniowanie to sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które mogą powodować cały szereg niekorzystnych zmian zachodzących w skórze, takich jak peroksydacja lipidów, depolimeryzacja kwasu hialuronowego, wzrost metaloproteinaz - enzymów rozkładających białka, m.in. kolagen i elastynę, tworzące zrąb skóry właściwej i tkanki podskórnej. Może ono także powodować uszkodzenia w strukturach DNA. Promieniowanie to stanowi jedną z przyczyn tworzenia się zmarszczek, przedwczesnego starzenia się skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij