Jak wybrać dobry krem?
Joanna Orlińska

Jak wybrać dobry krem?

Współpraca dermatologów, farmaceutów, chemików skutkuje powstawaniem nowych, coraz lepszych receptur kosmetycznych. Które kosmetyki wybierać spośród tysięcy nowości?

Sklepy kosmetyczne, drogerie i apteki oferują  wachlarz różnego rodzaju produktów. Aby mieć pewność dobrej jakości produktów warto wybierać dermokosmetyki apteczne lub kosmetyki ekologiczne.

Certyfikat to podstawa

Warto także kupować kosmetyki, które posiadają na opakowaniu certyfikat. Mamy wtedy pewność, że nie kupujemy kota w worku.

  • DEMETER
  • COSMEBIO
  • ECOCERT
  • BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen)
  • AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica)
  • Cosmetics Organic and Natural Standard

Jakie kosmetyki wybierać?

Oprócz tego, dobrze jest wybierać kosmetyki z efektywnymi substancjami czynnymi do których miedzy innymi należą:

  • Antyutleniacze – jest to liczna grupa substancji, których zadaniem jest ochrona skóry przed działanie wolnych rodników, powstających głównie pod wpływem promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń środowiska, palenia tytoniu oraz picia alkoholu Wolne rodniki niszczą włókna elastyny, kolagenu oraz DNA w skórze, przez co cera wydaje się być „zszarzała” oraz zmęczona. Głównymi antyutleniaczami w kosmetykach są witamina C (ascorbyl palmitate, ascorbic acid), witamina  E (tocopherol), koenzym Q (ubiquinone, CoQ10), kwas liponowy (alpha lipoic acid),   oraz roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy z: soi, zielonej herbaty, pestek winogron, ostropestu plamistego, owoców cytrusowych, rozmarynu, miłorzębu japońskiego.

  • Ceramidy (Ceramide, Hydroxypalmitoyl Sphinganine ) – są związkami chemicznymi, z grupy lipidów obecne w warstwie rogowej naskórka. Głównym składnikiem ceramidów są niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT. Dzięki swojej budowie ceramidy „wypełniają” ubytki w warstwie ochronnej naskórka, przez co chronią skórę przed utratą wody oraz wzmagają jej wchłanianie.

  • Ceramidy poprawiają również elastyczność skóry i nawilżają ją. Biorą udział w procesie hamowania starzenia się skóry  i pojawiania się zmarszczek. Kremy i żele z ceramidami zalecane są szczególnie dla skóry cienkiej, suchej, starzejącej się. Poleca się je również do pielęgnacji skóry wrażliwej. 

  • Kwas hialuronowy (Sodium Hyaluronate) – jest wytwarzany przez nasz organizm, jednak z czasem jego produkcja zmniejsza się, co powoduje, że nasza skóra staje mniej gładka i elastyczna. W kosmetykach został zastosowany jako substancja silnie nawilżająca i wzmacniająca barierę ochronną naskórka. Dodatkowo, ze względu na doskonałe właściwości nawilżające kwas hialuronowy wykorzystywany jest również zabiegach dermatologii estetycznej.

  • Mocznik (Urea) – jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF - Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Mocznik ma właściwości nawilżające, działa na skórę zmiękczająco i przeciwświądowo. Sprawia, że skóra jest gładka i jędrna. Jest również wykorzystywany przy leczeniu łupieżu i rozstępów. Podobne właściwości ma alantoin (Allantoin), która jest pochodną mocznika.

  • Kwas Mlekowy (Lactic Acid) - (do 5%) działa nawilżająco, ze względu na swoje właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka. Dodatkowo stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym poprzez złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka odmładza naskórek i spłyca zmarszczki.Pozbawiony warstwy zrogowaciałych komórek  naskórek o wiele lepiej wchłania inne kosmetyki odżywcze. Produkty z kwasem mlekowym należą do podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych cery tłustej i mieszanej, dojrzałej. Szczególnie ostrożnie jednak należy stosować je przy cerze suchej. Kosmetyki zawierające kwas mlekowy wspomagają również leczenie trądziku. Redukując warstwę rogową zabezpieczają mieszki włosowe przed zapychaniem złuszczonymi komórkami. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się bakterii i wytwarzaniu przez nich drażniących kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy i krostek.

Ilość aktywnych składników kosmetycznych jest ogromna, jednak przy wybieraniu kosmetyków, warto nie tylko kierować się reklamą, cenną czy opakowaniem. Pamiętajmy aby kosmetyk dobierać odpowiednio do typu naszej skóry. Każda cera potrzebuje czego innego, a stosowanie źle dobranego produktu, zamiast zdziałać obiecywane w reklamie cuda może spowodować wiele problemów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij