Co jest ważniejsze dieta czy ruch?
Ewa Gąsecka

Co jest ważniejsze dieta czy ruch?

Rozpoczynając odchudzanie kobiety zwykle przechodzą na dietę, mężczyźni preferują intensywny ruch. Przeczytaj i przekonaj się, kto ma rację?

Każdy sposób na odchudzanie, aby był skuteczny, musi zakładać deficyt energii – czyli albo dostarczamy mniej kalorii niż potrzebujemy (dieta), albo spalamy więcej kalorii niż dostarczamy (ruch). Ilość kalorii, jaką spalamy w spoczynku (gdy leżymy i nie wykonujemy żadnej pracy) nazywamy podstawową przemianą materii. Jest to energia potrzebna do oddychania, funkcjonowania układu krążenia, nerwowego i innych, utrzymania stałej temperatury ciała, odnowy tkanek, produkcji hormonów, czyli wszystkich fizjologicznych czynności. Dodatkowa energia, którą spalamy to ta, potrzebna do poruszania się, utrzymania postawy, wykonywania pracy – umysłowej i fizycznej, uprawiania sportu.

Dlaczego kobiety chudną wolniej?

Całość spalanych przez nas kalorii zależy od płci, wieku, masy ciała, składu ciała. Jest tu pewna niesprawiedliwość – mężczyźni spalają więcej kalorii wykonując taki sam wysiłek jak kobieta, ponieważ mają większą masę ciała i większy stosunek mięśni do tłuszczu w ciele. Dlatego efekty ćwiczeń fizycznych są u nich bardziej widoczne. Tabele które możemy znaleźć w literaturze dotyczącej odchudzania i na stronach internetowych, pokazujące ile spala się kalorii wykonując jakąś czynność odnoszą się przeważnie do „przeciętnej” osoby ważącej 70 kg. Mężczyzna ważący 120 kg spala o wiele więcej! Drobna kobieta  - o wiele mniej. Osoba o masie 70 kg aby spalić 1 pączka (290 kcal) musi pływać 40 minut. Albo 50 minut uprawiać aerobik. Tyle musimy zapłacić za przyjemność która trwa kilka krótkich minut. Trzeba pamiętać, że wszystkie te wartości są podane w przybliżeniu.

Dieta, czy ruch?

Aby skutecznie schudnąć w wolnym tempie (0,5 kg na tydzień), potrzebujemy deficytu 500 kcal dziennie. Jeżeli decydujemy się tylko na jeden sposób – dietę albo ruch - to powinniśmy jeść mniej niż do tej pory o 500 kcal (co nie jest takie trudne), albo pójść na siłownię i spalać 500 kcal – co nie jest takie łatwe, bo musielibyśmy ćwiczyć 1,5 godziny codziennie, łącznie z sobotą i niedzielą!

Nasuwa się więc takie podsumowanie – poza nielicznymi osobami, które mogą pozwolić sobie na codzienne kilkugodzinne treningi, pozostałym sam ruch nie wystarczy. Ćwicząc 2 – 3 razy w tygodniu trzeba dołączyć zmiany w żywieniu, aby nastąpił oczekiwany efekt. Tym bardziej, że najlepsze efekty w spalaniu obserwuje się w pierwszych tygodniach treningów, wytrenowany organizm spala nieco mniej.

Powiązane produkty

Sama dieta to nie wszystko...

Czy należy przez to rozumieć, że zmniejszenie ilości energii w pożywieniu wystarczy, aby tracić na wadze? Osoby które nie lubią się ruszać lub mające dużą nadwagę i trudności z uprawianiem sportu, na pewno czekają z nadzieją na pozytywną odpowiedź. Na początku  - tak, stosując jedynie dietę waga spada systematycznie przez pewien czas, niestety potem obserwujemy zahamowanie ubytku masy ciała. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze – nasz organizm dostosowuje się do mniejszej ilości dostarczanych kalorii i przechodzi na „tryb oszczędnościowy”, aby przetrwać ciężkie czasy naszej diety. Po drugie - oprócz tkanki tłuszczowej, tracimy również trochę tkanki mięśniowej, a im mniej mamy mięśni, tym wolniej spalamy. W tym okresie, jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory, powinniśmy włączyć większą aktywność fizyczną. Zapobiega to utracie mięśni i przyśpiesza metabolizm. Pomaga utrwalić uzyskane efekty i zapobiega efektowi jo-jo.

Podsumowując: w uzyskaniu trwałych efektów obydwa składniki zdrowego stylu życia – dieta i ruch pełnią równie ważną rolę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie

    Nie wszyscy rozumiemy w taki sam sposób, czym jest skuteczne dieta. Czy nie powtarzamy ciągle tych samych błędów chudnąc i tyjąc na przemian? Może błąd tkwi w naszym myśleniu? Dowiedz się, jak ustrzec się porażki w odchudzaniu.

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Podjadanie kontra odchudzanie

    Zdarza się, że mamy nadwagę, mimo że jemy nieduże, nietłuste, raczej zdrowe posiłki. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy ? Przeczytaj i przeanalizuj swoje nawyki, czy nie dotyczy to także Ciebie!

  • Czym są probiotyki i prebiotyki?

    Coraz częściej w szczególnych sytuacjach zdrowotnych lekarze zalecają nam dostarczenie organizmowi probiotyków i prebiotyków, czy to w postaci żywności je zawierającej, czy w postaci preparatów które można kupić w aptece. Co oznaczają te nazwy i jakie maja znaczenie dla zdrowia człowieka? Dowiedz się więcej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij