Pomidory dobre na odchudzanie
Przemysław Rokicki

Pomidory dobre na odchudzanie

Odchudzasz się? Jedz pomidory! Chcesz mieć piękną skórę? Sięgnij po pomidorową maseczkę!

Z pomidorami powinny się zaprzyjaźnić przede wszystkim panie, które chcą zgubić kilka kilogramów. Pomidory aż w 93 proc. składają się z wody, nie są więc bardzo kaloryczne. Dodatkowo zawierają błonnik, który na długi czas zapewnia uczucie sytości. Moczopędny potas znacznie ułatwia natomiast pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu.

Pomidor dla urody

Ale dzięki pomidorom możemy być nie tylko szczupli - bardzo korzystnie wpływają one również na stan naszej skóry. Witamina C zwiększa stopień jej dotlenienia oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne. Zapobiega też nadmiernej łamliwości włosów i ich wypadaniu. Witamina E chroni przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się.

Smarowanie twarzy czy rąk sokiem z pomidorów rozjaśnia przebarwienia oraz łagodzi zmiany trądzikowe. Wcześniej koniecznie trzeba sprawdzić czy nasza skóra nie będzie alergizować na składniki zawarte w pomidorach. W tym celu odrobiną soku posmaruj wewnętrzną stronę przedramienia. Jeśli w ciągu godziny nie pojawi się zaczerwienienie, możesz używać pomidorów również jako kosmetyku.

Ze względu na obecność znacznych ilości potasu w pomidorach firmy kosmetyczne dodają ekstrakty pomidorowe do preparatów przeciwcellulitowych. Zawarty w pomidorach brom uspokaja nasz system nerwowy, co dla urody ma też duże znaczenie. Dlatego też nerwowym paniom zaleca się jedzenie pomidorów oraz codzienne smarowanie twarzy plasterkiem tego warzywa. Gdy sok wyschnie, trzeba go zmyć czystą wodą, bez mydła.

Ostatnio wiele firm przygląda się bliżej likopenowi pochodzącemu z pomidorów. Badania wykazały, że likopen neutralizuje procesy wywołane przez promieniowanie UV (głównie reakcje wolnorodnikowe), które są przyczyną uszkodzeń komórek skóry. Już samo spożywanie przecierów pomidorowych zwiększyło o 33% ochronę przeciwsłoneczną w porównaniu do grupy kontrolnej, która spożywała jedynie oliwę z oliwek. 

Domowe maseczki z pomidorów

  • Maseczka ściągająca z pomidora i cytryny

Miksujemy miąższ z jednego pomidora i jednej cytryny. Jeśli masa jest zbyt rzadka, zagęszczamy ją łyżeczką mąki ziemniaczanej. Rozsmarowujemy maseczkę na twarzy a po 15 minutach spłukujemy najpierw letnią, potem chłodną wodą.

  • Maseczka pomidorowo-owsiana

Idealna dla cery tłustej, ponieważ ściąga pory. Maseczkę ze zmiksowanych świeżych pomidorów połączonych z płatkami owsianymi należy nakładać na skórę twarzy i pozostawić na ok. 20 minut.

Powiązane produkty

Dlaczego nie warto łączyć pomidora z ogórkiem?

Łączenie w jednej sałatce pomidorów i ogórków to nie najlepsze rozwiązanie - obecny w ogórkach enzym zabija zawartą w pomidorach witaminę C. Ale jest na to rada - przed połączeniem składników wystarczy każdy z nich wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek. Podziała ona ochronnie na witaminę C, a dodatkowo zwiększy wchłanialność likopenu z pomidorów.

Na co zwrócić uwagę, kupując pomidory?

Najsmaczniejszy, a zarazem najzdrowszy jest ten pomidor, który ma wyraźny, przyjemny zapach (wąchamy go od strony szypułki). Mocny aromat świadczy o tym, że pomidorowi pozwolono spokojnie dojrzewać na krzaku. Przedwcześnie zerwany i “dochodzący” np. na parapecie zawiera o wiele mniej substancji zapachowych. Przy zakupie zwracajmy także uwagę na kolor skórki - powinna być intensywnie zabarwiona również przy samej szypułce. 

Ciekawi Cię dlaczego ketchup jest zdrowszy od świeżego pomidora? Dlaczego warto ograniczać spożycie zielonych pomidorów? Przeczytaj ciekawostki o pomidorach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij