mężczyzna skacze na skakance na dworze
Mateusz Burak

Skakanie na skakance – jakich efektów można się spodziewać?

Początek wiosny to idealny moment, by wrócić do ćwiczeń lub zwiększyć ich częstotliwość. Warto sięgnąć po sprawdzony przyrząd wspomagający odchudzanie, jakim jest skakanka i zobaczyć jakie efekty dla kondycji potrafi przynieść.

Skakanka – co warto o niej wiedzieć?

Ćwiczenia ze skakanką to jeden z wielu elementów fitnessu. Pomimo wzrostu zainteresowania tego rodzaju aktywności w ostatnim czasie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z bardzo wielu korzyści płynących dla wszystkich poziomów sprawności. Skakanie na skakance wspiera niemal każdy aspekt usprawniania. Mowa tutaj o utracie zbędnych kilogramów, poprawie parametrów związanych z siłą i wytrzymałością naszego organizmu. Dodatkową zaletą skakanki jest możliwość jej wykorzystania w każdym, dowolnym miejscu. Jakie są zalety skakania na skakance? Z pewnością jest ich bardzo wiele. Częściowo już o nich wspomniano. Chcąc konkretnie wymienić umiejętności, które ulegają poprawie, można wskazać na poprawę zwinności, szybsze spalanie kalorii, zwiększenie wydolności układu krążeniowo-oddechowego, aktywację poszczególnych grup mięśniowych, lepszą równowagę czy zwiększenie gęstości kości.  

Skakanka i efekty – ile kalorii możemy spalić?

Efekty skakanki to przede wszystkim szybsze spalanie kalorii. Mówi się o jej niezwykłej efektywności w tym zakresie. Pojawiają się nawet określenia, że trening na skakance spala kalorie jak szalony. Mówi się, że już kilka minut takiej aktywności można porównać do godziny pracy na bieżni. Badania wykazały, że skakanie na skakance może pomóc spalić nawet 1000 kcal na godzinę. Jest to niewątpliwie oszałamiający wynik. A to nie koniec, gdyż wykazano, że w niektórych przypadkach możliwe jest nawet osiągnięcie poziomu spalania 1300 kcal na godzinę. Jak widać skakanka na odchudzanie to najlepszy pomysł.

Powiązane produkty

Zakup skakanki – na co zwrócić uwagę?

Metamorfoza po skakance może być naprawdę zadziwiająca. Warunkiem jest oczywiście dobranie odpowiedniego rodzaju akcesorium. Nie bez znaczenia pozostaje rozpiska treningu na skakance. Są to dwie rzeczy mające bardzo duże znaczenie. Największe korzyści pozyskamy z wykorzystania kombinacji lekkich i ciężkich skakanek. Efekty powinny być zauważalne już po 2 tygodniach. Jakie mięśnie pracują podczas skakania? Można mówić o pozytywnym wpływie na uda, na brzuch czy na pośladki.

Jakie są rodzaje skakanek i ile kosztują?

Przy zakupie zawsze warto zwrócić uwagę na to, aby wyposażyć się w zestaw. Dzięki temu możliwa będzie gradacja obciążeń, dopasowanie w zależności od zaplanowanego celu. Lżejsze linki doskonale nadają się do uzyskania szczupłej sylwetki i poprawy parametrów związanych z wytrzymałością. Cięższe linki to budowanie większej siły mięśniowej. Kombinacja tych dwóch skakanek treningowych umożliwia wykonanie efektywnego treningu całego ciała. Ceny takich akcesoriów zaczynają się od kilku złotych i kończą nawet na kilkuset.  

Sprawdź ofertę skakanek na DOZ.pl

Asortyment na rynku skakanek jest bardzo bogaty: można spotkać skakanki sportowe – w tym popularne skakanki bokserskie, wykonane z metalu. Ten typ skakanki przeznaczony jest jednak dla zaawansowanych użytkowników i zawodowych sportowców, którzy mają już spore doświadczenie w tego rodzaju aktywności.

Dla zaczynających swoją przygodę zalecana jest skakanka wykonana z PCV. Z kolei, gdy nabierzemy już wprawy, możemy sięgnąć po skakankę sznurkową, wykonaną z rzemienia lub skórzaną. Dostępne są również modele dla najmłodszych – skakanki dla dzieci są wykonane oczywiście z lżejszych materiałów i nie są tak niebezpieczne w obsłudze, jak te dla dorosłych. Ceny skakanek dla dorosłych to około kilkadziesiąt złotych, z kolei te dla dzieci można kupić już za kilkanaście.    

Ciekawym gadżetem jest skakanka wyposażona we wbudowany licznik kalorii. Cena takiego inteligentnego urządzenia potrafi jednak sięgać nawet powyżej 100 złotych.  

Jak najlepiej przystosować skakankę do siebie?

Wśród dwóch najważniejszych parametrów doboru skakanki do użytkownika pojawiają się zawsze długość oraz jej waga. Pierwszy z wymienionych decyduje o tym, czy podczas skakania na skakance będziemy trącać linką o ziemię, czy też nie. Jest to odpowiedź na pytanie: jaka długość skakanki jest najlepsza? Drugi zaś umożliwia stopniowanie trudności w zależności od ustalonego celu. Odpowiednia długość jest wtedy, gdy stojąc na środku skakanki i chwytając za rączki, sięgają one do wysokości pach. Warto pomyśleć o dodatkowym ulepszeniach jak licznik podskoków czy prędkości.  

Trening na skakance – jak zacząć? Jak prawidłowo skakać na skakance?

Przede wszystkim bardzo ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Skakanka dla początkujących przede wszystkim powinna być nieco cięższa. Zdecydowanie ułatwia to opanowanie rytmu ćwiczeń i eliminuje wrażenie braku informacji zwrotnej ze strony linki. Cięższa linka pozwala przede wszystkim lepiej wyczuć moment, w którym kręci się ona wokół ciała, a to zdecydowanie ułatwia synchronizację kroków. Pozwala to na utrzymywanie tempa podczas wykonywanych podskoków. Prawidłowo w momencie podskoku linka powinna przesmykiwać się pod stopami.  

Ćwiczenia ze skakanką – przykłady

Niewątpliwie skakanie na skakance daje bardzo wiele korzyści, które zostały już opisane. Do tych najważniejszych i najbardziej pożądanych niewątpliwie zalicza się szybką utratę kalorii. Skakanie czy bieganie? Jak również wspomniano wcześniej, bieganie wymaga poświęcenia większej ilości czasu, aby spalić tyle samo kcal ile przy treningu wykorzystującym podskoki przez obracającą się linkę.

Przykłady ćwiczeń ze skakanką:

  • Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków przez linkę w średnim tempie przez 1 minutę. Ćwiczenie można powtórzyć kilkukrotnie.
  • Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków przez linkę na jednej nodze przez 40 sekund. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie na obie nogi.  
  • Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. W rękach uchwyty skakanki. Ruch: polega na wykonywaniu przeskoków dwiema nogami jednocześnie w taki sposób, aby doprowadzić do podwójnego obrotu linki podczas jednego podskoku. Ćwiczenie wykonujemy przez 30 sekund i powtarzamy kilkukrotnie.  

Skoki na skakance wymagają skupienia i są ciekawą formą aktywności. Zalety zostały już niejednokrotnie opisane. Regulowana skakanka, mata do skakania oraz buty to akcesoria, które dodatkowo wpływają na czerpanie przyjemności z treningu i decydują o jego większej efektywności. Warto więc rozpocząć swoją przygodę z linką i ocenić rezultaty po kilku tygodniach. 

  1. D. W. Corpman, Mobile Health in China: A Review of Research and Programs in Medical Care, Health Education, and Public Health. J. Health Commun. Int. Perspect". nr 18 2013.
  2. A. S. Ha, C. Lonsdale, J. Y. Y. Ng, D. R. Lubans, A school-based rope skipping program for adolescents: Results of a randomized trial, Prev. Med" nr 101 2017.
  3. K. Källander, J.K. Tibenderana, O.J. Akpogheneta, D. L. Strachan, Z. Hill, A. H. ten Asbroek, L. Conteh, B. R. Kirkwood, S. R. Meek, Mobile health (mHealth) approaches and lessons for increased performance and retention of community health workers in low- and middle-income countries: A review, J. Med. Internet Res." nr 15:17, 2013.
  4. A. Trecroci, L. Cavaggioni, R. Caccia, G. Alberti, Jump Rope Training: Balance and Motor Coordination in Preadolescent Soccer Players. J. Sport Sci. Med", nr 14 2015.
  5. X. Yang, J. Lee, X Gu., X Zhang., T Zhang, Physical Fitness Promotion among Adolescents: Effects of a Jump Rope-Based Physical Activity Afterschool Program.Children, 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij