Dlaczego podczas wysiłku fizycznego robi nam się ciepło?
Joanna Sławska

Dlaczego podczas wysiłku fizycznego robi nam się ciepło?

Każdy z nas zaobserwował zapewne, że podczas podjęcia aktywności fizycznej wzrasta temperatura ciała, co objawia się m.in. zaczerwieniem skóry i wzmożoną potliwością. Dlaczego tak się dzieje?

 

  1. Ile potu wydzielamy podczas treningu?
  2. Od czego zależy temperatura ciała podczas treningu

Wszelka aktywność fizyczna związana jest z przyspieszeniem przemiany materii oraz wytwarzaniem sporej ilości energii. Naturalną reakcją organizmu na tego typu zmiany jest podwyższenie temperatury ciała, które zależy wprost proporcjonalnie od wielkości obciążenia. 

Energia chemiczna wytwarzana w wyniku pracy mięśniowej w ponad 75% przekształcana jest w energię cieplną. Pozostała część spożytkowana jest jako praca zewnętrzna. Co więcej, podczas podejmowania umiarkowanego wysiłku (np. podczas jazdy na rowerze), temperatura kończyn dolnych wzrasta o około 1-2oC w ciągu pięciu minut od rozpoczęcia treningu. Wynika to przede wszystkim z przekazania energii cieplnej (za pomocą układu krążenia) z kończyn dolnych do całego organizmu.

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku wysiłku długotrwałego, gdzie temperatura ciała wzrasta gwałtownie i osiąga wartości stałe dopiero około czterdziestej minuty ćwiczeń. 

Ile potu wydzielamy podczas treningu?

Należy wspomnieć, że bardzo istotną rolę podczas treningu spełnia pot - naturalna forma ochładzania ciała. Zwiększona potliwość skóry, będąca naturalną reakcją na podwyższenie temperatury ciała, zapobiega niepożądanemu przegrzaniu ciała, czyli hipertermii. Średnia ilość wydzielanego potu przez wytrenowanego zawodnika wynosi w przybliżeniu 4l/godzinę (dla porównania, wartość ta waha się w spoczynku w granicach 600-700 ml/godzinę).

Zobacz Izotoniki i elektrolity dla sportowców, z którymi zadbasz o odpowiednie nawodnienie na DOZ.pl

Ogólny wpływ wzrostu temperatury ciała (podczas wysiłku fizycznego) na organizm:

  • zmniejszenie objętości osocza,
  • zmniejszenie ilości potu typu kroplistego,
  • zwiększenie potliwości skóry,
  • rozszerzenie naczyń  krwionośnych.

Od czego zależy temperatura ciała podczas treningu

  • czynników zewnętrznych, tj. położenie geograficzne, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza,
  • czynników wewnętrznych, np. faza cyklu menstruacyjnego (w przypadku kobiet), nawodnienie, ogólny stan organizmu, stężenie sodu w osoczu (szczególny wpływ na działanie gruczołów potowych),
  • wykonania aktywnej rozgrzewki przed podjęciem aktywności fizycznej.

Uwaga!

  • Tak zwany pot kroplisty, który niekiedy „spływa” po naszym ciele podczas wysiłku, nie eliminuje ciepła.
  • Nie stwierdzono zależności temperatury ciała od wydolności fizycznej.

Bibliografia:

„Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego. Podręcznik dla studentów akademii wychowania fizycznego i akademii medycznych” pod redakcją prof. dr hab. med. Jana Górskiego

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – co wybrać?

    Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu odgrywa istotną rolę w ograniczeniu ryzyka zachorowania na schorzenia przewlekłe dotyczące narządu ruchu czy układu krążenia. Pomaga w zapobieganiu oraz w walce z nadwagą i otyłością, wpływa także korzystnie na zdrowie psychiczne, pomagając redukować stres i napięcie. Wśród form ruchu, które można wykonywać w parku czy lesie znajdują się m.in. jazda na rowerze, bieganie, nordic walking, korzystanie z siłowni plenerowej. Co wybrać, w zależności od wieku, stanu zdrowia i kondycji?

  • Przeziębienie a sport

    Czujesz „łamanie w kościach” i zastanawiasz się, czy warto zrezygnować z treningu? Dowiedz się kiedy ćwiczenia mogą przyspieszyć powrót do zdrowia, a kiedy osłabiają siły obronne organizmu.

  • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

    DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

  • Nordic walking – zalety i technika „chodzenia z kijkami”

    Nordic walking to forma aktywności fizycznej, która polega na szybkim marszu ze specjalnymi kijkami. Ten rodzaj sportu został wymyślony przez Finów i początkowo stanowił rodzaj całorocznego treningu dla biegaczy narciarskich. Podczas uprawiania nordic walking zaangażowanych zostaje wiele grup mięśniowych, naprzemienne, przeciwległe wymachy kończyn mobilizują do pracy niemal całe ciało. Jak powinna wyglądać prawidłowa technika chodzenia z kijkami?

  • Trening siłowy – zasady i efekty ćwiczeń siłowych. Wskazówki dla osób początkujących

    Trening siłowy to rodzaj treningu beztlenowego, który polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśniowe w kilku seriach. Jego celem są przede wszystkim ukształtowanie umięśnionej sylwetki oraz poprawa wytrzymałości i wydolności organizmu. Trening na siłę przyspiesza również metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto ćwiczenia siłowe wspomagają pracę układu krążenia oraz zwiększają produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Jakie istnieją metody treningowe? Która z nich jest najlepsza dla osób początkujących?

  • Ile białka jest potrzebne do efektywnego budowania mięśni?

    Proces budowania masy mięśniowej, kolokwialnie nazywany „masą”, to okres, w którym należy spożywać nadwyżkę kalorii. Trwa to określony czas, niemniej spożywane kalorie nie powinny pochodzić z przypadkowych produktów. Należy zwrócić szczególną uwagę na proporcje makroskładników, w szczególności na ilość białka w posiłku. Dlaczego białko jest tak istotne podczas budowania masy mięśniowej i co się dzieje z włóknami mięśniowymi, kiedy jest go za mało?

  • Czym jest katabolizm mięśni? Jakie są jego przyczyny i jak go ograniczyć?

    Katabolizm mięśniowy może prowadzić do utraty masy mięśniowej i osłabienia siły mięśni, co jest niekorzystne dla osób, które chcą budować lub utrzymać ich masę. Dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych i energii przed i po treningu. Jak jeszcze można ograniczyć katabolizm mięśni?

  • ABC treningu aerobowego

    Na czym polega trening aerobowy? Dla kogo jest wskazany i jakie korzyści prozdrowotne ze sobą niesie? Na te i inne pytania odpowiada mgr Urszula Doboszyńska.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij