Radioterapia w leczeniu raka jelita grubego
Michał Posmykiewicz

Radioterapia w leczeniu raka jelita grubego

Radioterapia to rodzaj leczenia, w którym wykorzystywane jest promieniowanie. Jego wysokie dawki mają na celu zniszczenie komórek nowotworowych.

Proces destrukcji komórek polega na wpływie na ich materiał genetyczny. To oddziaływanie sprawia, że nie mogą one dalej funkcjonować – rosnąć i rozmnażać się i w efekcie umierają. Promieniowanie to wpływa także na zdrowe komórki, bo nie ma niestety działania wybiórczego skierowanego tylko na komórki raka. Dlatego podczas radioterapii występują objawy niepożądane.

Rodzaje radioterapii

  • Brachyterapia - jest to radioterapia wewnętrzna i polega na umieszczeniu źródła promieniowania w guzie lub jego najbliższym sąsiedztwie. Po kilku dniach lub tygodniach zostaje ono usunięte lub po prostu traci swoje zdolności promieniotwórcze.
  • Teleradioterapia - radioterapia zewnętrzna – w tym przypadku promieniowanie jest emitowane z zewnątrz. Wymaga stawiania się na określoną ilość wizyt, podczas których prowadzony jest proces naświetlania.

Radioterapia pociąga za sobą poza efektem leczniczym, również efekty uboczne. Jest to związane z tym, że nie działa ona wybiórczo na komórki raka, ale na wszystkie tkanki w jego okolicy. Zapoznając się z ewentualnymi problemami, które mogą wystąpić podczas leczenia, należy pamiętać, że każdy z nas inaczej reaguje i wymienione dolegliwości też nie są jednakowe. U jednych część z nich nie wystąpi w ogóle, a wszystkie przebiegać mogą z różną intensywnością. Pocieszającą informacją jest także to, że większość z nich zanika w krótkim czasie po zakończeniu leczenia.

Wiele osób panicznie boi się radioterapii. Opierają swój lęk na zasłyszanych historiach od osób trzecich. Większość z tych podań, przekazywana w poczekalniach i między znajomymi, nie jest prawdziwa lub przynajmniej sporo przesadzona. Wszystkie swoje obawy i zasłyszane teorie skonsultuj ze swoim lekarzem, a nie z innymi pacjentami.

Objawy uboczne radioterapii: zmęczenie, utrata włosów w okolicy poddawanej napromienianiu, zmiana zabarwienia skóry w okolicy napromienianej, specyficzne dla naświetlań brzucha, nudności i wymioty, biegunka, utrata apetytu, podrażnienie pęcherza moczowego i bolesne oddawanie moczu, podrażnienie jelit, u kobiet suchość w pochwie,u  mężczyzn zaburzenia erekcji.

Co musisz wiedzieć o radioterapii?

  • Jest to leczenie miejscowe, mające na celu zabicie komórek nowotworowych, które pozostały po leczeniu chirurgicznym.
  • Dawka promieniowania podawana jest w miejsce, z którego rak wyrósł lub w okolicę, na którą się rozprzestrzenił.
  • Naświetlanie w celu terapeutycznym jest bezbolesne.
  • Po otrzymaniu dawki promieniowania nie stajesz się jego źródłem dla otoczenia.
  • Cykl naświetlań nie trwa dłużej niż kilka tygodni.
  • Radioterapia nie powoduje wypadania włosów z głowy, jeżeli jej okolice nie są naświetlane.
  • Powikłanie, którego możesz się spodziewać, to zaczerwienie i zwiększona wrażliwość obszaru naświetlanej skóry. Istnieją preparaty, które skutecznie łagodzą te dolegliwości.
  • Inną czasową konsekwencją tego leczenia jest uczucie zmęczenia.
  • Objawy uboczne radioterapii są tymczasowe i mijają po zakończeniu leczenia.
  • Korzyści radioterapii są bardzo duże – znacząco zmniejsza ona ryzyko nawrotu raka po leczeniu chirurgicznym.

Bardzo istotna rola radioterapii to także zastosowanie jej w postępowaniu z przerzutami. W takim przypadku napromieniowanie zajętych obszarów powoduje:

  • Zmniejszenie bólu,
  • Zmniejszenie ryzyka złamań zaatakowanych kości,
  • Zmniejszenie krwawień,
  • Zmniejszenie dolegliwości powodowanych przez uciśnięty nerw (ból, nadwrażliwość, drętwienia),
  • Ułatwienie oddychania.

Powiązane produkty

Przebieg radioterapii

Wszystko jedno ile przeczytasz o radioterapii, na pewno przed jej rozpoczęciem będziesz odczuwać pewne obawy i niepokój. Mogą nasunąć się pytania, na które nie znajdziesz samodzielnie odpowiedzi. Dlatego nie obawiaj się pytać swojego lekarza o wszystkie rozterki i niepewności. Ważne jest, aby proces leczenia był przez Ciebie zrozumiany i akceptowany. Radioterapeuta przedyskutuje z Tobą wszystkie wady i zalety leczenia, omówi ewentualne skutki uboczne i powie, jak sobie z nimi radzić. Będziesz też musiał zapoznać się i podpisać zgodę na proponowane postępowanie. Następnie zostanie dokładnie określony obszar, który będzie napromieniowany, dobrana zostanie specjalnie dla Ciebie odpowiednia dawka i czas leczenia.

Dawka promieniowania

Stosowana jednostka promieniowania w radioterapii to rad lub Gray. To, jaką dawkę promieniowania otrzymasz, zależy od wielu czynników:

  • Rozmiar guza,
  • Marginesy wycięcia – wolne/zajęte,
  • Typ przeprowadzonej operacji,
  • Cechy guza,
  • Węzły chłonne – obecność komórek raka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij