Yumeiho – masaż z Kraju Wschodzącego Słońca
Aleksandra Malinowska

Yumeiho – masaż z Kraju Wschodzącego Słońca

Nic w tym dziwnego, że słynąca z nowoczesnej technologii Japonia jest ojczyzną jednej z najmłodszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod leczenia dolegliwości i schorzeń narządu ruchu.

Twórca metody, Saionji Masayuki, z właściwą swojej narodowości precyzją, wnikliwością, wyobraźnią, innowacyjnością i logiką, zgłębił problematykę chorób kręgosłupa i dotarł do rzeczywistych przyczyn wielu z nich. Na pewno też nie bez powodu swojej metodzie nadał nazwę, która w tłumaczeniu brzmi: „metoda wzmacniania siły życiowej”…

Japońska terapia Yumeiho to naturalna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, lecznicza i profilaktyczna. Choć liczy sobie jedynie niecałe 35 lat, jest obecnie z powodzeniem stosowana w ponad 70 krajach całego świata! Już sam ten fakt może być doskonałym świadectwem jej niezwykłej skuteczności. Na czym zatem polega jej fenomen? 

Kręgosłup – oś życia

Wiadomo, że stan kręgosłupa w ogromnej mierze warunkuje zdrowie całego organizmu. Kłopoty z kręgosłupem oznaczają nie tylko problemy z poruszaniem się, ale rzutują na pracę wszystkich organów wewnętrznych. Uważamy kręgosłup za filar układu kostnego i przywykliśmy patrzeć na niego jako na fizyczną podstawę, wokół której zbudowane jest całe ciało. Rzadko jednak zwracamy uwagę na fakt, że stanu naszego kręgosłupa nie można rozpatrywać w oderwaniu od jego własnego fundamentu – cokołu, w którym jest osadzony… 

Podstawa podstawy

…czyli kości miednicy. Miednicę tworzą dwie kości biodrowe i kość krzyżowa. Ta ostatnia jest połączona z kręgosłupem. Ważne jest, by zrozumieć, że to właśnie układ kości miednicy wpływa na ustawienie całego kręgosłupa, a nie odwrotnie! Łatwo sobie to wyobrazić – kiedy „cokół” jest krzywy, osadzony w nim kręgosłup nie może pozostać prosty. Niestety większość z nas (ponad 90 proc. ludzi!) rodzi się z nieprawidłowym ustawieniem kości miednicy. Metoda yumeiho zakłada, że warunkiem skutecznego leczenia dolegliwości pleców i kręgosłupa jest przywrócenie prawidłowego ustawienia kości miednicy.

Istota problemu

Cóż to jednak znaczy, że „cokół jest krzywy”? W tym przypadku chodzi o sytuację, kiedy jeden z talerzy biodrowych kości biodrowej jest położony wyżej w stosunku do drugiego – wtedy jedna noga jest relatywnie krótsza od drugiej. Powstaje nierównowaga w układzie ruchu („dłuższa” noga przejmuje na siebie większy ciężar ciała). Nierównowaga ta jest kompensowana m.in. przez stopniowe boczne wykrzywianie się kręgosłupa łukiem w kierunku „krótszej” nogi.

Proces ten pociąga za sobą wiele dalszych zmian – oprócz powstających skrzywień kręgosłupa (w tym skoliozy funkcjonalnej, a następnie strukturalnej), upośledzone zostaje krążenie krwi, dochodzi do przemieszczeń krążków międzykręgowych (dysków) i ucisków na nerwy przykręgosłupowe oraz nerwy autonomicznego układu nerwowego, przez co zakłócona zostaje praca organów wewnętrznych; stawy i mięśnie nie pracują prawidłowo, a ich przeciążenia prowadzą do trudno odwracalnych zmian zwyrodnieniowych. 

Masaż yumeiho 

Metoda ta w bezbolesny i nieinwazyjny sposób pomaga skorygować ustawienie kości miednicy i kręgosłupa, dzięki czemu przywracana jest równowaga w całym organizmie. Zabieg łączy w sobie masaż ugniatająco-uciskowy, mobilizację stawów i elementy akupresury; rozluźnia zbyt napięte mięśnie, ścięgna i więzadła. Bazę metody stanowi 100 głównych oryginalnych technik, z których terapeuta wybiera te najbardziej odpowiednie dla danego pacjenta. Metoda yumeiho jest stosowana nie tylko w celach diagnostycznych i leczniczych, lecz także profilaktycznych – pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji ruchowej, zwiększa elastyczność wszystkich struktur. 

Jak wygląda zabieg?

Masaż yumeiho jest wykonywany na materacu i standardowo trwa ok. 40 minut (ok. 20 minut w przypadku dzieci). Do zabiegu najlepiej założyć miękkie, luźne ubranie, należy też zdjąć zegarek, okulary, biżuterię. Podczas pierwszej wizyty terapeuta dokładnie sprawdza ustawienie miednicy i kręgosłupa i w zależności od wyników diagnozy, wykonuje stosowny zabieg; może również określić ilość spotkań koniecznych jego zdaniem do poprawy zdrowia lub całkowitego usunięcia danego problemu zdrowotnego pacjenta. Zabieg rozpoczyna się zwykle od masażu ugniatająco-uciskowego danych partii mięśniowych (uciski te wykonywane są w seriach). Podczas zabiegu terapeuta układa też pacjenta w różnych pozycjach, które umożliwiają wykonanie mobilizacji stawów kręgosłupa i – w zależności od potrzeb – pozostałych stawów. Czasami podczas stosowania danej techniki rozlega się charakterystyczny dźwięk. Dla niektórych osób jest to nieprzyjemne doznanie słuchowe, ale nie należy się go obawiać, ponieważ oznacza, że wszystko wraca na właściwe miejsce.

Wskazania do zabiegu

Metodą yumeiho można leczyć wiele różnych schorzeń i dolegliwości – m.in. skrzywienia kręgosłupa, dyskopatię, kręgozmyk, zapalenie nerwu kulszowego, bóle w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa, bóle stawów biodrowych i kolanowych, drętwienie dłoni, bóle głowy. Yumeiho zmniejsza też dolegliwości towarzyszące chorobom zwyrodnieniowym kręgosłupa i stawów. Leczeniu poddają się również niektóre przypadki niedowładów i porażeń. Warto skorzystać z tej metody w stanach przewlekłego zmęczenia i niepokoju. Zabiegi korzystnie wpływają na funkcje przewodu pokarmowego. 

Kobiece sprawy

U kobiet niektóre problemy zdrowotne – m.in. bolesne miesiączkowanie, migreny, niemożność zajścia w ciążę lub jej donoszenia – mogą być związane z nieprawidłowym ustawieniem miednicy i kręgosłupa. W takiej sytuacji zabiegi yumeiho mogą złagodzić dolegliwości lub całkowicie je usunąć. Co więcej kobiety, u których metodą yumeiho skorygowane zostaje ustawienie miednicy, rodzą nieobciążone tą wadą dzieci! Natomiast z wieloletniej praktyki i badań twórcy yumeiho wynika, że matki, które mają nieprawidłowo ustawione kości miednicy, przekazują tę wadę swoim dzieciom. Nieskorygowana wada u dziecka prędzej czy później spowoduje skrzywienie kręgosłupa i może doprowadzić do skoliozy – choroby, której towarzyszą zmiany w całym narządzie ruchu, układach oddechowym i krążenia. 

Yumeiho a dzieci

Im wcześniej zostaną wychwycone nieprawidłowości postawy u dzieci, tym lepiej! Leczenie zaawansowanego skrzywienia jest trudniejsze i trwa dłuższej. Warto zadbać o sprawdzenie u dziecka ustawienia miednicy i ewentualne jej skorygowanie. Taki zabieg można bezpiecznie wykonać już u 3,5-latka! Z myślą o najmłodszych powstał specjalny Prewencyjny System Yumeiho – Yumeiho Yobouigaku-TaikeiŽ, którego celem jest właśnie zapobieganie wadom postawy, a w szczególności niebezpiecznej skoliozy dwułukowej. 

Być w dobrych rękach

Niezwykle istotne jest by zabieg yumeiho był wykonywany przez osobę uprawnioną do prowadzenia tej terapii! Saionji Masayuki stworzył profesjonalny, wielostopniowy system szkolenia terapeutów. Ważnym elementem nauki jest ocena stanu zdrowotnego pacjenta pod kątem ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Warto też wiedzieć, że licencje uprawniające terapeutów do stosowania tej metody są poddawane corocznej weryfikacji przez Polskie Stowarzyszenie YumeihoŽ, które w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Nasz kraj w sposób szczególny jest wpisany w karty historii tej japońskiej terapii, ponieważ był pierwszym, do którego zawitał Saionji Masayuki w celu propagowania swojej metody. 

Słowo o twórcy metody

Saionji Masayuki (1943-2005) studiował wiele japońskich i chińskich metod leczenia – m.in. Shiatsu, Seitai-ho, Tui Na. Na ich bazie opracował własną oryginalną terapię, którą stosował, rozwijał i propagował od 1978 r. W latach 80. założył i do końca życia prowadził Międzynarodowy Instytut Prewencji Medycznej w Tokio, który nadal jest centralnym ośrodkiem Yumeiho na świecie. 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż dźwiękiem mis tybetańskich

    To głęboko relaksujący zabieg, który porusza dobroczynną wibracją każdą komórkę organizmu. To dźwięki mis, których subtelne tony mają niezwykłą siłę oddziaływania. To masaż dla każdego, kto chce doświadczyć piękna i harmonii w swoim życiu.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij