Depresja u osób starszych
Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Depresja u osób starszych

Depresja należy do tzw. wielkich zespołów geriatrycznych czyli przewlekłych problemów zdrowotnych, które niosą ze sobą znaczne ryzyko niesprawności i których częstość występowania narasta z wiekiem.

Już samo przejście na emeryturę uważane jest za czynnik sprzyjający depresji, podobnie jak śmierć osób bliskich, a także samo pogorszenie stanu zdrowia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wśród osób najstarszych (w wieku co najmniej 70 lat) występowanie depresji deklaruje prawie 12% respondentów czyli co 8 osoba (kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni). Podane dane są zaniżone, gdyż wiele objawów depresji nie jest zgłaszanych przez osoby starsze lekarzom, co wynika np. z błędnego przekonania o ich związku z procesem starzenia.

Depresja w starości

Mówiąc o depresji mamy najczęściej na myśli tzw. depresję endogennną czyli taką, która jest efektem pierwotnych zaburzeń funkcji mózgu. Jednak do tzw. zespołów depresyjnych należą również te, które pojawiają się wtórnie w stosunku do zaburzeń metabolizmu mózgu wywołanych innymi procesami chorobowymi. Depresja może wystąpić w przebiegu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona czy po udarze. Często towarzyszy w chorobie niedokrwiennej serca, cukrzycy, chorobach tarczycy, u chorych z rozpoznaniem nowotworu oraz z przewlekłymi zespołami bólowymi. Depresja u osób starszych jest często reakcją na upośledzenie samodzielności i niesprawność czy zagrożenie życia. Ponadto może być wywołana lub nasilona przez stosowane leki.

Objawy depresji w starości

Pogorszenie nastroju jest najbardziej typowym objawem depresji bez względu na wiek. Przedłużający się smutek, zwłaszcza nieuzasadniony, powinien budzić niepokój. Innym typowym objawem jest utrata zainteresowań i brak chęci udziału w aktywnościach, które do tej pory sprawiały przyjemność (np. osoba, która dotychczas brała czynny udział w zajęciach Klubu Seniora, nagle przestaje się nimi interesować, a pytana przez znajomych mówi, że woli pozostać w domu, bo jest bardzo zmęczona). Warto o tym pamiętać, bowiem takie osoby starsze zaczynają izolować się od otoczenia i wycofywać z życia, a to prowadzi do nasilenia depresji. Chory nie zgłosi się ze swoimi objawami do lekarza, dlatego to osoby z otoczenia muszą zdać sobie sprawę, że dzieje się coś złego. Pozostawienie takiej osoby samej („skoro nie ma na nic ochoty”) będzie prowadziło do nasilenia depresji i pogorszenia stanu klinicznego.

Powiązane produkty

Bezsenność i zaburzenia snu

Sytuację mogą  komplikować częste w przebiegu depresji zaburzenia snu - kłopoty z zasypianiem, wczesne budzenie się czy płytki przerywany sen. Wtedy chorzy tłumaczą zmęczenie niewyspaniem i tym usprawiedliwiać mogą niechęć do wszelkich aktywności. Warto jednak pamiętać, że niekiedy może również występować nadmierna senność – również w ciągu dnia. Dodatkowo, dla depresji dość typowe jest to, że gorsze samopoczucie i większe nasilenie objawów występuje zwykle rano, po południu zauważalna jest wyraźna poprawa. Dlatego też spotykając osobę starszą w godzinach popołudniowych można nie zauważyć problemu.

Depresja pod maską

W starości objawy depresji mogą być nietypowe. Depresja u osób w podeszłym wieku występuje często pod postaciami tzw. „masek”. Jedną z nich są zespoły bólowe. Występujący ból, może być oporny na leczenie tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi. Ma różną lokalizację, która może się zmieniać - co oznacza, że miejsce bolące dzisiaj może być inne od tego, które sprawiało dolegliwości przed kilkoma dniami. Często występują bóle głowy. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć inne, co dodatkowo niepokoi chorego - np. niespecyficznym bólom w jamie brzusznej - uczucie odbijania czy przelewania, a bólom w klatce piersiowej - uczucie kołatania czy duszność (dolegliwości jednak zwykle nie mają związku z wysiłkiem). Wśród innych, niespecyficznych problemów zdrowotnych możemy wymienić sztywność mięśni i stawów, czy uczucie drętwienia kończyn. Pojawiające się dolegliwości zmuszają chorego do wizyty kontrolnej u lekarza.

Co jeszcze powinno zaniepokoić?

Do innych objawów, które mogą wskazywać na obecność depresji u osób starszych, należą kłopoty z koncentracją uwagi czy osłabienie pamięci (np. problem z opowiedzeniem treści obejrzanego filmu czy przeczytanego artykułu z prasy). Stan ten, dla odróżnienia od otępienia, określa się jako pseudootępienie (albo otępienie odwracalne), co podkreśla możliwość jego skutecznego leczenia w przypadku wykazania jego związku z depresją. Jednym z objawów wskazujących na możliwość pseudootępienia (a nie rzeczywistego otępienia) jest fakt równomiernego zapominania zarówno faktów z dalekiej przeszłości, jak i zdarzeń sprzed chwili. Ponadto, osoba z depresją często poproszona o zrobienie czegoś odpowiada „nie wiem” czy „nie umiem”, nie wykazując zainteresowania podjęciem jakichkolwiek działań.

Brak motywacji – niepokojący sygnał

Depresja może również  objawiać się niesprawnością, której nie jesteśmy w stanie uzasadnić innymi chorobami. Taka forma niesprawności pojawia się nagle. Warto zdać sobie sprawę, że podejmowanie wszelkich aktywności, w tym również tych najbardziej podstawowych (jedzenie, ubieranie się, toaleta), wymaga motywacji. Tak więc brak chęci wykonania jakiejś czynności, charakterystyczny dla depresji, może powodować znaczny stopień niesprawności u chorych z depresją. Takich chorych nie wolno pozostawić bez pomocy. Właściwa interwencja i podjęcie skutecznego leczenia może w znaczący sposób poprawić ich samodzielność i jakość życia. Często nie tylko ich, ale również rodziny.

W przebiegu depresji mogą pojawić się  urojenia, w ciężkich przypadkach dotyczą one poczucia winy i wiążą się z negatywną samooceną, co może prowadzić do samobójstw.

Leczenie depresji: o czym warto wiedzieć

Jak przedstawiono powyżej, obraz depresji w starości jest często nietypowy. Współwystępuje ona zazwyczaj z chorobami somatycznymi (chorobami ciała), co powoduje duże trudności diagnostyczne i terapeutyczne.

Chorzy z przewagą dolegliwości somatycznych, w przypadku nie rozpoznania depresji, biorą przez długi czas leki, których podstawowym zadaniem jest likwidacja bólu. Leki te mimo wszystko są nieskuteczne. W przypadku niespecyficznych objawów, które nie ustępują pod wpływem przyjmowanych przez chorego leków, warto zgłosić się do lekarza. Takie działanie umożliwi szybsze rozpoznanie depresji. Należy zawsze poinformować o wszystkich pobieranych lekach, pamiętając, że niektóre środki farmakologiczne mogą nasilać lub nawet wywoływać depresję (np. niektóre leki przeciwbólowe).

Depresja to nie koniec świata

Z drugiej strony w przypadku rozpoznania depresji i podjęcia leczenia wymagana jest cierpliwość, gdyż stosowane leki nie przynoszą efektu od razu. Często leczenie jest trudne, zwłaszcza u chorych z różnymi współistniejącymi chorobami, ponieważ mogą wtedy istnieć ograniczenia co do stosowanego leczenia, a także stosowane w leczeniu depresji leki mogą wchodzić w interakcje z innymi stosowanymi farmaceutykami, powodując działania uboczne. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nowych problemów należy więc niezwłocznie poinformować o nich lekarza, a nie odstawiać leki.

Niejednokrotnie chorzy leczeni z powodu depresji próbując sobie pomóc, proszą  w aptece np. o reklamowane, stosowane w przypadku depresji - preparaty dziurawca. Należy bezwzględnie pamiętać,  że nie wolno ich stosować bez konsultacji z farmaceutą  czy lekarzem. 

Wszystkie leki mające zastosowanie w leczeniu depresji (także, te sprzedawane w aptekach bez recepty) mają mechanizm działania oparty na stymulowaniu mózgu. Stosowane dodatkowo, oprócz zleconych przez lekarza, leki ziołowe mogą prowadzić do nadmiernej aktywacji, w wyniku której może dochodzić do groźnych dla życia objawów. Dlatego zawsze konieczne jest zapytanie o interakcje leków reklamowanych z już stosowanymi w aptece czy u lekarza.

W leczeniu depresji ważne znaczenie ma psychoterapia, choć starsze osoby niezbyt chętnie się jej poddają. Ważna jest też aktywizacja chorego (np. rozmawianie z chorym) i zapobieganie jego izolacji. Pozostawienie chorego w samotności może prowadzić do szybkiej progresji choroby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak uniknąć wad zgryzu u dzieci? Dobre nawyki

    Chociaż blisko 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma mniejsze lub większe wady zgryzu, to tylko 10–15 procent z nich boryka się z zaawansowanymi problemami w tej sferze, które wymagają leczenia. Większość pacjentów poddaje się działaniom korekcyjnym ze względu na defekt kosmetyczny, a nie z powodu dolegliwości zdrowotnych.

  • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

    W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Epidemia „popcornowych mózgów” - nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

    Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij