Masaż tajski – na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do klasycznego masażu tajskiego?
Mateusz Burak

Masaż tajski – na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do klasycznego masażu tajskiego?

Tradycyjny masaż tajski to sztuka lecznicza zawierająca wpływy zarówno ajurwedy, jak i tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest to rodzaj głębokiego masażu ciała, wykorzystujący rozmaite techniki, m.in. głęboką kompresję mięśni, mobilizację stawów i akupresurę. Terapeuta podczas sesji używa rąk, kolan, nóg oraz stóp i angażuje do pracy całe ciało klienta. Masaż tajski pomaga zniwelować napięcie oraz zwiększyć elastyczność i zakres ruchów.

Masaż tajski – charakterystyka 

Masaż tajski jest rodzajem zabiegu, który wykorzystuje bodziec mechaniczny w postaci chwytów i rękoczynów terapeutycznych, które umożliwiają rozluźnienie ciała. Jest to starożytna praktyka lecznicza wywodząca się z Indii, jej historia sięga około 7000 lat. Technika tego orientalnego masażu w znaczący sposób różni się od tych, stosowanych podczas zabiegu masażu klasycznego czy też masażu shiatsu. W przeciwieństwie do tych wymienionych, gdzie pacjent leży biernie na stole i poddawany jest działaniu rękoczynów terapeutycznych, w masażu tajskim klient aktywnie w nim uczestniczy.  

Masaż tajski – rodzaje  

Tajski masaż wykonywany jest w kilku różnych odmianach. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się m.in. postać klasyczną (masaż tajski klasyczny) polegającą na przeprowadzeniu zabiegu wykonywanego na obszarze całego ciała.

Masaż rozpoczyna się od okolicy pępka, następnie masażysta kieruje swoje ruchy w stronę głowy. Taka kolejność jest podyktowana rozmieszczeniem kanałów energetycznych ("senów"), które według tej filozofii posiadają swoje największe skupisko na brzuchu.  

Innym rodzajem masażu tajskiego jest wykorzystanie przyrządów w postaci tzw. stempli. Są to specjalne, bawełniane sakwy wypełnione mieszanką ziół, które przed użyciem podgrzewa się. W zależności od tego, jakie zioła lub ich mieszanki zastosowano, należy spodziewać się różnego działania na organizm. Przykładowo lawenda zadziała odprężająco i przeciwzapalnie, eukaliptus wykazuje podobne właściwości, a kurkuma oddziałuje antybakteryjnie i antydepresyjnie.  

Kolejnym rodzajem masażu tajskiego jest kompilacja ajurwedyjskiego masażu z uciskami i jednoczesnym stosowaniem aromatycznych olejków wykorzystywanych podczas zabiegu. Główny cel takiego postępowania to usunięcie nagromadzonej w ciele wody oraz poprawa działania mechanizmów odpornościowych.  

Ostatnią odmianą masażu tajskiego jest refleksologia – masaż tajski stóp. Tego rodzaju zabieg polega na uciskaniu punktów na stopie, które według filozofii odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym ciała człowieka. Jest to zarówno sposób na diagnostykę jak i leczenie zaburzeń funkcjonowania poszczególnych organów.  

Powiązane produkty

Masaż tajski – działanie i zasady wykonywania 

Na czym polega masaż tajski? Jego działanie ma wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Mówi się, że właściwie przeprowadzony zabieg tego rodzaju poprawia przepływ energii (cząsteczek powietrza zwanych "lom"), co ma swoje odzwierciedlenie w postaci przypływu witalności po zakończonym masażu. Likwidacja blokad energetycznych sprzyja usprawnieniu funkcjonowaniu układów: trawiennego, limfatycznego, hormonalnego, krwionośnego. Zachodzące procesy detoksykacyjne oraz usprawnienie przemiany materii sprawiają, że poprawia się samopoczucie oraz kondycja narządu ruchu.  

Metodyka masażu tajskiego wygląda nieco odmiennie niż np. masażu klasycznego. Przede wszystkim osoba masowana jest ułożona na specjalnym materacu. Co jest dość istotne, nie wymaga się całkowitego odsłaniania okolic ciała poddawanych zbiegowi. Następnie pacjenta układa się w różnych pozycjach, które zostały zaczerpnięte z postaw tzw. jogi biernej. Jest to leżenie na brzuchu, na plecach, siedzenie, leżenie na boku oraz wykorzystanie postawy odwróconej.

Masażysta używa swoich rąk, łokci, stóp, kciuków i energicznie pracuje swoim ciałem. Starożytna tradycja nakazuje, aby wykonywane podczas masażu uciski połączone z rozciąganiem trwały nie krócej niż 120 minut. Uważa się, że jest to optymalny czas do tego, aby przywrócić właściwy przepływ energii w ciele.  

Masaż tajski – wskazania 

Masaż azjatycki niesie za sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jest wskazany w przypadku: 

  • upośledzenia procesów przemiany materii, 
  • przewlekłej ekspozycji na stres, 
  • obecności stanów napięciowych, 
  • depresji, 
  • napięciowych bólów głowy, 
  • zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, 
  • ograniczenia zakresu ruchomości stawów, 
  • dolegliwości bólowych narządu ruchu, 
  • zaburzenia przepływu płynów ustrojowych. 

Masaż tajski bardzo dobrze sprawdza się u pacjentów w każdym wieku.  

Masaż tajski – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do masażu tajskiego obejmują: 

  • gruźlicę i inne choroby zakaźne, 
  • nowotwory, 
  • gorączkę, 
  • miażdżycę, 
  • choroby serca, 
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, 
  • tętniaki, 
  • osteoporozę, 
  • choroby przebiegające ze znacznym osłabieniem struktur kostnych, 
  • zmiany troficzne skóry oraz przerwanie jej ciągłości. 

Zastosowanie masażu należy skonsultować z lekarzem, gdy mamy do czynienia z wykrytymi wadami serca oraz w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.  

Jak często korzystać z zabiegów masażu tajskiego? 

Nie istnieją wytyczne co do tego, jak często poddawać się zabiegowi masażu azjatyckiego. Codzienne stosowanie technik rozciągania i relaksacji zaczerpniętych z tej metody pomoże utrzymać elastyczność mięśni i stawów oraz przyczyni się do zachowania dobrego samopoczucia. Współpraca z masażystą pozwoli zaplanować regularne sesje i umożliwi wdrożenie technik stosowanych w postaci autoterapii na co dzień. Z założenia wyznacznikiem ilości przeprowadzonych zabiegów niezbędnych do uzyskania optymalnego efektu jest opinia pacjenta i terapeuty. Osiągnięcie zadowalających rezultatów może stanowić czynnik przesądzający o zmniejszeniu częstotliwości spotkań.  

Opinie pacjentów o masażu tajskim są bardzo pozytywne. Jego efekty to m.in. przypływ sił witalnych i energii życiowej czy złagodzenia rozmaitych dolegliwości bólowych. Utrzymywanie w harmonii sfery fizycznej i psychicznej wymaga jednak nieustannej kontroli i unikanie czynników wpływających negatywnie na zdrowie. 

Cena masażu tajskiego zależy od kwalifikacji, doświadczenia masażysty czy czasu trwania pojedynczej sesji. 120 minut masażu to koszt oscylujący w granicach 200–270 zł. 
  1. Kumar S., Beaton K., Hughes T., The effectiveness of massage therapy for the treatment of nonspecific low back pain: a systematic review of systematic reviews, “Int J Gen Med.” 2013, nr 6, s. 733–741. 
  2. Junkatarn Ch., Prasartritha T., Petrakard P., The effectiveness of thai massage and joint mobilization, “Int J Ther Massage Bodywork.” 2017, nr 10, s. 3–8. 
  3. Vandergrift J. L., Gold J. E., Hanlon A., Punnett L., Physical and psychosocial ergonomic risk factors for low back pain in automobile manufacturing workers, “Occup Environ Med.” 2012, nr 69, s. 29–34.  
  4. Mackawan S., Eungpinichpong W., Pantumethakul R. i in., Effects of traditional Thai massage versus joint mobilization on substance P and pain perception in patients with non-specific low back pain, “J Bodyw Mov Ther.” 2007, nr 11, s. 9–16.  
  5. Katz J., Rosenbloom B. N., The golden anniversary of Melzack and Wall’s gate control theory of pain: celebrating 50 years of pain research and management, “Pain Res Manag.” 2015, nr 20, s. 285–286. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij