Protezy zębowe – konieczność czy zbytek!?
Paweł Jasiński

Protezy zębowe – konieczność czy zbytek!?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w stomatologii nastąpił ogromny postęp. Możliwość użycia nowych technologii, zastosowanie nieznanych wcześniej materiałów, rosnąca świadomość i wiedza społeczeństwa spowodowały, iż wizyty w gabinecie stomatologicznym coraz częściej wiążą się nie tylko z uśmierzeniem bólu, ale także z chęcią poprawy samego uśmiechu oraz potrzebą przywrócenia innych funkcji utraconych zębów.

Z pomocą przychodzi protetyka - dziedzina stomatologii zajmująca się odbudową brakujących zębów, rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych oraz odtwarzaniem naturalnych warunków zgryzowych. Posiadanie pojedynczych braków, szczególnie jeśli dotyczą one mało widocznych zębów trzonowych, zbyt rzadko traktowane jest jako stan powodujący poważne problemy zdrowotne. Każdy, nawet pojedynczy ubytek w uzębieniu stwarza wiele zagrożeń. Utrata jednego lub kilku zębów skutkuje zazwyczaj przemieszczeniem zębów sąsiednich np. przechyleniem w stronę zęba następnego, przesunięciem w kierunku wolnej przestrzeni lub wysunięciem się zęba przeciwstawnego. Taka sytuacja może znacznie utrudnić wykonanie uzupełnienia w przyszłości lub wiązać się z koniecznością zastosowania dodatkowych zabiegów.

Możliwości protetyki stomatologicznej

Wraz z rozwojem protetyki stomatologicznej pojawiły się nowe możliwości odbudowy utraconych zębów:

  • protezy oparte na implantach (implant jest to rodzaj śruby tytanowej zastępującej korzeń zęba i wszczepianej w kość),
  • adhezyjne techniki mocowania protez (zapobiegające samoistnemu spadaniu protez poprzez odpowiednie opracowanie tkanek przy przygotowaniu zębów),
  • wysoce estetyczne korony i licówki w całości wykonane z porcelany.

Współczesna stomatologia oferuje wiele trwałych, maksymalizujących komfort pacjenta, a przy tym zapewniających doskonałe efekty estetyczne, funkcjonalne i terapeutyczne, rozwiązań. Wybór uzupełnienia protetycznego powinien uwzględniać istniejące warunki oraz oczekiwania pacjenta.

Rodzaje protez zębowych

Protezy możemy podzielić na:

  • ruchome - wyjmowane,
  • stałe - mocowane do własnych zębów lub implantów.

Protezy ruchome:

  • nakładkowe,
  • szkieletowe,
  • klamrowe,
  • bezklamrowe,
  • protezy częściowe,
  • całkowite protezy osiadające.

Protezy stałe:

  • korony,
  • mosty,
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • wkłady koronowe,
  • korony częściowe,
  • mosty adhezyjne,
  • licówki.

Powiązane produkty

Dla kogo uzupełnienie stałe?

Podstawowym warunkiem jest posiadanie zęba lub zębów, do których można zamocować uzupełnienie. W przypadku koron i mostów możliwe jest umocowanie ich na implantach. Zęby przygotowywane pod korony lub mosty mogą być żywe lub leczone kanałowo. Stan tych zębów najlepiej ocenić przed rozpoczęciem wykonania uzupełnienia. Nie wszystkie zęby mogą stanowić trzon uzupełnienia stałego, np. utrata tkanek poniżej poziomu kości może wymagać chirurgicznego lub ortodontycznego wydłużenia korony, zęby z zapaleniem miazgi wymagają leczenia kanałowego, tak samo jak zęby rozchwiane.

Co to jest korona protetyczna?

Koroną  protetyczną nazywamy uzupełnienie odtwarzające koronę zęba i zamocowane na pozostałych tkankach zęba lub na wkładzie koronowo-korzeniowym (uzupełnieniu wykonywanym oddzielnie, zacementowanym w kanałach zęba leczonego kanałowo). Korona może być wykonana w całości z porcelany - korona pełnoceramiczna, z porcelany na podbudowie metalowej - klasyczne korony, oraz z akrylu - korony tymczasowe, wykonywane dla czasowego zabezpieczenia opracowanego zęba przez przemieszczeniem oraz działaniem szkodliwych bodźców na miazgę żywych zębów.

Rodzaje koron protetycznych

Odmianą koron, są korony częściowe odbudowujące mniej rozległe zniszczenia tkanek twardych zęba. Szczególnym rodzajem koron częściowych są licówki (płytki do licowania). Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych koron i koron pełnoceramicznych. Licówki pokrywają powierzchnie wargowe lub policzkowe zębów, które są widoczne dla innych osób. Wkłady koronowe wykonywane z porcelany lub kompozytu, uzupełniają ubytki w zębach. Mosty odbudowują braki między zębami, jednak ich wykonanie wymaga posiadania przynajmniej dwóch podparć (zębów), tzw. filarów. Są to korony z dowieszonym sztucznym zębem lub zębami miedzy nimi. Mosty są wykonywane z porcelany lub porcelany na metalu.

Protezy ruchome – rodzaje i charakterystyka

W sytuacji, gdy rozmieszczenie lub ilość zębów są niewystarczające do wykonania protez stałych, istnieje możliwość wykonania protez ruchomych, które opierają na dziąsłach lub na dziąsłach i pozostałych zębach. Rekonstrukcja łuków zębowych przywraca czynność żucia i mowy a także wygląd twarzy pacjenta. Charakterystyczne dla protez ruchomych jest to, że można je samodzielnie usnąć z buzi.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe, tzw., szkielety składają się z części metalowej i plastikowej. Zaletą szkieletów jest dopasowanie do warunków w jamie ustnej, co praktycznie uniemożliwia ruchy protezy podczas jedzenia. Im większa liczba brakujących zębów, szczególnie tylnych, tym proteza gorzej się trzyma. Ze względu na sposób mocowania, komfort użytkowania szkieletów jest zdecydowanie większy niż protez stałych. Proteza szkieletowa zaczepia się na zębach za pomocą klamer, które są dość grube i szczególnie z przodu, niechętnie akceptowane z powodu dużego kontrastu z zębami. Zdecydowanie mniej widoczne klamry, wykonane z cienkiego drutu, mają protezy akrylowe. Jednak ich wadą jest mniejsza dokładność powodująca problemy z właściwym utrzymaniem podczas jedzenia, co znacznie zmniejsza komfort użytkowania.

Protezy całkowite

Protezy całkowite wykonane są z akrylu. Trzymają się na dziąsłach tylko dzięki dokładnemu przyleganiu i specjalnemu kształtowi brzegu. Proteza dolna mająca kształt podkowy opiera się na wyrostku. Górna proteza trzyma się lepiej od dolnej, gdyż jej płyta jest bardziej rozbudowana i dopasowana do podniebienia. Z powodu wielu czynników wpływających na prawidłowe dopasowanie protez całkowitych, ich wykonanie jest jednym z najtrudniejszych zadań dentysty. W celu lepszego przylegania protez można używać specjalnego kleju do protez lub spróbować uszczelnić protezę w gabinecie poprzez jej podścielenie.

Protezy acetalowe

Wiele ciekawości wzbudzają protezy acetalowe, które są wykonane z miękkiego, elastycznego materiału. Materiał według producenta nadaje się do wykonania zarówno protez częściowych, jak i całkowitych. Jednak duża giętkość, która niewątpliwie wpływa na zwiększenie komfortu, poddaje w wątpliwość zdolność protez acetalowych do przenoszenia dużych obciążeń.

Żadna, nawet najlepiej wykonana proteza ruchoma czy stała, nie będzie służyła długo bez właściwej higieny, systematycznych kontroli w gabinecie, a w przypadku protez wyjmowanych odpowiedniego przechowywania. Niektóre protezy, przy nieprawidłowym użytkowaniu, mogą nawet szkodzić zdrowiu.

Okresowe kontrole lekarskie

Podczas użytkowania protez stałych, konieczne są kontrole w gabinecie 1-2 razy do roku oraz dbanie o to, żeby zęby i proteza pozostawały czyste. W przypadku mostów konieczne jest czyszczenie uzupełnienia od spodu, w miejscu największego zalegania resztek pokarmowych. Używamy do tego specjalnej nitki do czyszczenia mostów oraz irygatorów. W przypadku protez wyjmowanych, przylegających do dziąseł, konieczny jest kilkugodzinny odpoczynek dla dziąseł od uzupełnienia. Najwygodniej jest wyjmować protezę na noc. Każdą protezę ruchomą należy myć po posiłku oraz przed jej odłożeniem na noc. Protezy należy przechowywać na sucho, gdyż plastik, z którego jest wykonana nasiąka płynem. Wskazane jest również używanie tabletek dezynfekujących przynajmniej raz na tydzień. 

Pomimo dostępu do wielu technik, narzędzi i materiałów pozwalających na ratowanie zębów, zdarzają się sytuacje, wobec których stomatologia zachowawcza pozostaje bezradna. Wtedy sięgamy po rozwiązania jakie oferuje protetyka. Stosowanie się do zaleceń lekarskich obejmujących odpowiednią dietę, zabiegi higieniczne oraz okresowe kontrole lekarskie, pozwolą długo cieszyć się pięknym wyglądem przywracającym zdrowie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • 30-krotny wzrost zachorowań na odrę. Sanepid apeluje o szczepienia

    Dane WHO są alarmujące: liczba przypadków odry w krajach Unii Europejskiej gwałtownie rośnie. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o uzupełnianie zaległych szczepień przeciwko odrze u dzieci.

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Masz ten ibuprofen w domu? Uważaj, został wstrzymany w obrocie

    22 kwietnia Główny Inspektor Farmaceutyczny zakomunikował wstrzymanie w obrocie na rynku polskim popularnego produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max. Jaki jest powód tej nagłej decyzji?

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanych z tym wzrostem temperatury. Ponieważ są one wektorami chorób, takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij