Bańki chińskie – wskazania, przeciwwskazania, efekty. Na czym polega masaż bańką chińską?
Mateusz Burak

Bańki chińskie – wskazania, przeciwwskazania, efekty. Na czym polega masaż bańką chińską?

Bańki chińskie mają wiele wspólnego z bańkami lekarskimi – wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej, wykonane są jednak nie ze szkła, lecz z gumy bądź silikonu. Masaż bańką chińską likwiduje dolegliwości bólowe, np. bóle kręgosłupa czy bóle migrenowe, a także pomaga w walce z cellulitem, pozwala na wymodelowanie sylwetki. Stawianie baniek stosowane jest także często w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy.

Czym są bańki chińskie?

Chińskie bańki (bańki akupunkturowe) to wykonane ze specjalnego tworzywa (silikon, guma) przyrządy przydatne w terapii schorzeń i dysfunkcji ciała. Zestaw zazwyczaj składa się z 4 baniek o zróżnicowanej wielkości i średnicy, rozmiar dobieramy w zależności od tego, jak chcemy wykorzystać przyrząd oraz na którą okolicę ciała: przykładowo masaż tylnej części ud będzie wymagał zastosowania bańki o największej średnicy. Natomiast realizacja terapii w oparciu o zasady akupunktury i akupresury wiązać się będzie z odmienną techniką użytkowania i z korzystaniem z przyrządu o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. 

Istnieje specjalna mapa stawiania baniek chińskich w oparciu o filozofię blokad energetycznych. W praktyce wykorzystuje się także bańki ogniowe – szklane, bezogniowe próżniowe lub plastikowe oraz bardzo rzadko – kontrowersyjne bańki cięte. 

Bańki chińskie – na czym polega masaż bańką chińską?

Masaż odbywa się z użyciem chińskich baniek gumowych lub silikonowych. Ich charakterystyczny, beczkowaty kształt oraz prosty mechanizm próżniowy pozwala na zassanie skóry. Stopień intensywności tego procesu reguluje się poprzez gradację docisku, im mocniejszy nacisk na bańkę, tym silniej przylgnie do skóry.

Metodycznie powinno się zaczynać od zastosowania mniejszych baniek i stopniowo z każdym zabiegiem wykorzystywać większe rozmiary. Wynika to faktu, iż taki masaż może być bolesny. 

Jak przygotować się do masażu bańkami chińskimi? Skóra powinna być czysta i sucha. Następnie przystępuje się do pokrycia powierzchni okolicy masowanej środkiem poślizgowym, np. olejkiem do masażu. Podgrzane wcześniej w ciepłej wodzie bańki do masażu umieszcza się na skórze i wprawnym ruchem wykonuje precyzyjne zassanie fałdu tkankowego. Potem, chwytając przyrząd, należy powolnymi i precyzyjnymi ruchami przesuwać go wzdłużnie oraz koliście w kierunku do serca. 

Czas trwania zabiegu powinien wynosić około 20 minut. Na koniec należy chwycić bańkę u podstawy i podważyć palcem, pozwoli to na bezbolesne jej usunięcie. W przypadku dużej wrażliwości, nieprzyjemnych dolegliwości, można przygotować daną okolicę ciała, wykonując kilkuminutowy masaż ręczny poprzedzający terapię bańką. Procedurę wykonuje się co kilka dni. Odstępy można regulować, uwzględniając stan pacjenta każdorazowo po zabiegu oraz w zależności od tego co było celem. Pacjenci często zastanawiają się nad efektami ubocznymi masażu bańką chińską. Należy zachować szczególną ostrożność lub nawet wykluczyć z oddziaływania strefy, takie jak wewnętrzna część ud oraz ramion. Jest to związane z bardzo dużą wrażliwością tych okolic ciała i możliwością wystąpienia rozległych krwiaków.

Powiązane produkty

Bańki chińskie – wskazania

Bańki posiadają wiele zastosowań. Przy uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań można spodziewać się zadowalających efektów. Wskazania do masażu z użyciem bańki chińskiej to:

  • dolegliwości bólowe związane ze wzrostem napięcia mięśniowego,
  • niektóre zespoły bólowe kręgosłupa,
  • zaburzenia ukrwienia,
  • profilaktyka odpowiedniej trofiki (odżywienia) skóry.

Efekty baniek chińskich zauważono także po zastosowaniu na problemy dermatologiczne. Taki masaż jest bardzo skuteczny na cellulit, rozstępy oraz przy modelowaniu pożądanej sylwetki. Stawianie baniek na nogach przywraca blask i elastyczność skóry. Te właściwości wykorzystuje się także w przypadku zaskórników oraz przy nadmiernym wydzielaniu sebum. Wówczas proponuje się zastosowanie bańki o zdecydowanie najmniejszej średnicy. 

Natomiast stosowanie baniek chińskich w astmie, przeziębieniach czy chorobach układu oddechowego pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Tę właściwość wykorzystywano niegdyś powszechnie w medycynie ludowej, stosując tradycyjne bańki szklane, ogniowe.

Bańki chińskie – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską to:

  • nowotwory,
  • ciąża,
  • wiek (zabiegu nie powinno wykonywać się u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry),
  • menstruacja,
  • niektóre choroby skóry,
  • schorzenia przebiegające z upośledzeniem krzepnięcia krwi,
  • żylaki,
  • choroby zakaźne,
  • schorzenia autoagresywne.

Zabiegu nie powinno się wykonywać także u osób w wieku podeszłym, ze względu na mocno zmniejszoną elastyczność skóry. Masaż może poskutkować silnym bólem podczas terapii oraz rozległymi krwiakami. 

Bańki chińskie – efekty masażu bańką chińską

Bańki chińskie znane są od 3 tys. lat. Od początku wykorzystywane były w zmniejszaniu różnego typu dolegliwości bólowych oraz łagodzeniu nadmiernego napięcia mięśni. Obecnie wykorzystuje się je także w celu poprawienia wyglądu skóry – w walce z cellulitem, rozstępami i brakiem elastyczności.

Bańki chińskie przynoszą bardzo pozytywne efekty w zwalczaniu cellulitu, ponieważ następuje poprawa cyrkulacji krwi oraz chłonki – dzięki przekrwieniu poprawia się metabolizm. Działanie mechaniczne zaokrąglonej podstawy bańki sprzyja usuwaniu martwego naskórka oraz wygładzaniu powierzchni skóry. Opinie fachowców mówią także o działaniu odprężającym i relaksującym.

Stawianie baniek chińskich popularnie stosowano na przeziębienie. Pojawiające się po zabiegu siniaki oraz krwawe podbiegnięcia są czynnikiem wyzwalającym odpowiedź układu odpornościowego. Wzmaga się produkcja komórek, takich jak makrofagi, które pomagają w walce z drobnoustrojami i potęgują odpowiedź immunologiczną. Efektów należy spodziewać się już po pierwszej serii zabiegów. Jednak to, po jakim czasie się faktycznie pojawią może być mocno indywidualne.

Bańki chińskie w ciąży i u dzieci 

Ze względu na możliwy ból terapia nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży oraz u dzieci przed 12. rokiem życia. Również ze względu na możliwe efekty uboczne masażu bańką chińską w postaci dużych siniaków, rozległych, krwawych podbiegnięć czy stanów zapalnych nie należy stosować tej formy zabiegów u wymienionych grup. 

Ponadto istnieje niewielkie ryzyko, że masaż bańkami chińskimi, ze względu na intensyfikację krążenia, może wywołać u ciężarnej krwotok. Dlatego przyszłym mamom zalecane są delikatniejsze rodzaje masażu.

Bańki chińskie – gdzie kupić bańki chińskie? Jaka jest ich cena?

Pacjenci często pytają: gdzie kupić bańki chińskie? Jakie są przeciwwskazania, efekty uboczne? Czy pomagają na cellulit? Otóż można się w nie wyposażyć w każdej aptece w cenie zaczynającej się od kilkunastu złotych. Do każdego zestawu powinna być dołączona ulotka informująca o wskazaniach, efektach ubocznych masażu bańką chińską oraz mapa (zawiera informacje, gdzie stawiać gumowe bańki akupunkturowe). Pozwoli to uniknąć błędów oraz niewłaściwego użytkowania. Dodatkowo udzieli wskazówek odnośnie konserwacji sprzętu. 

W ofercie aptek często znajdziemy dwa rodzaje przyrządów – bańki chińskie silikonowe oraz bański chińskie gumowe. W opinii niektórych terapeutów silikon, jako tworzywo bardziej plastyczne, lepiej dopasowuje się do powierzchni ciała i nie przysparza dolegliwości bólowych. Stawianie baniek gumowych może być mniej przyjemne. 

  1. T. Liu, Role of acupuncturists in acupuncture treatment, „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine” 2007, nr 4, s. 3–6.
  2. J. L. Tang, B. Y. Liu, K. W. Ma, Traditional Chinese medicine, „Lancet” 2008, nr 9654, s. 1938–1940. 
  3. E. Chan, M. Tan, J. Xin i in., Interactions between traditional Chinese medicines and Western therapeutics, "Current opinion in Drug Discovery & Development" 2010, nr 13, s. 50–65.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij