Dieta na płaski brzuch – jak powinna wyglądać? Wskazówki dietetyczne dla kobiet i mężczyzn
Maria Brzegowy

Dieta na płaski brzuch – jak powinna wyglądać? Wskazówki dietetyczne dla kobiet i mężczyzn

Płaski brzuch to obiekt pożądania większości z nas. Szukamy więc specjalnych diet, sięgamy po „cudowne” specyfiki i podejmujemy się określonych ćwiczeń fizycznych w nadziei, że uda się nam wyszczuplić tę konkretną partię ciała. Tymczasem dieta na płaski brzuch tak naprawdę nie istnieje – trudno „miejscowo” odchudzić się samą dietą. Można natomiast zastosować pewne zasady, które pozwolą nam zachować zdrowie i ładną sylwetkę ogółem, co przysłuży się poprawie wyglądu również i naszego brzucha. 

Płaski brzuch – jakie mogą być powody nadmiernej tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha? 

Nadmierna tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy brzucha bywa związana z pewnymi czynnikami, nie zawsze od nas zależnymi. Na oponkę na brzuchu narzekają częściej mężczyźni i osoby starsze. Problem zwiększonych obwodów brzucha to także domena tych, którzy nadużywają alkoholu, prowadzą bardzo stresujący tryb życia, chorują na insulinooporność, cukrzycę albo zespół policystycznych jajników (PCOS). 

Dowiedz się więcej, z czym wiąże się otyłość brzuszna

Dieta na płaski brzuch – najważniejsze zasady, wskazówki dietetyczne dla kobiet i mężczyzn 

Jak już wspomniano na samym początku, nie ma jednej, uniwersalnej metody pozwalającej na schudnięcie z samego tylko brzucha. Z problemem nieestetycznej oponki nie da się sobie poradzić miejscowo – zawsze należy zadbać o ogół zasad prawidłowego stylu życia uwzględniający właściwą dietę, ruch oraz higienę snu i odpoczynku. Jest to praca z całym ciałem, a nie jego wybranymi elementami. 

Zasady dotyczące prawidłowo skonstruowanej diety oraz stylu życia, mające na celu zapewnić nam piękny wygląd brzucha, nie różnią się nadto od ogólnych założeń zdrowej codzienności. Na liście znalazły się więc następujące elementy: 

  1. Jedz 4–5 regularnych posiłków dziennie. Nie dopuszczając do uczucia głodu, zmniejszysz ryzyko podjadania, a tym samym spożywania nadwyżki kilogramów. Ponadto systematyczne jedzenie będzie sprzyjać zachowaniu właściwej perystaltyki jelit, co pośrednio przełoży się na wygląd brzucha. 
  2. Dbaj o prawidłowe spożycie błonnika pokarmowego. Element ten działa trochę jak „miotełka do jelit”, usuwając zbędne produkty przemiany materii oraz dbając o zachowanie prawidłowej perystaltyki jelit, dzięki której nie będzie dotyczył nas problem np. wzdęć. 
  3. Uważaj na produkty mające właściwości wzdymające oraz indywidualnie przez ciebie nietolerowane. Ich spożycie może wywołać określone dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, co przełoży się na wygląd brzucha.  
  4. Wypijaj przynajmniej 2 l czystej wody każdego dnia. Woda to główny składnik ludzkiego organizmu, biorący udział w większości procesów metabolicznych zachodzących w naszym ciele. Sprzyja usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, dba o jędrność i elastyczność skóry, a także zapobiega przejadaniu się.  
  5. Nie podjadaj. Staraj się nie przekraczać swojego dziennego zapotrzebowania na kilokalorie. Celem redukcji masy ciała odpowiednio zmniejsz wartość całkowitego dziennego zapotrzebowania organizmu (tzw. CPM) – jak to zrobić? Dowiedz się, jak zaplanować dietę odchudzającą
  6. Ruszaj się. Każdego dnia wykonaj przynajmniej 8, a najlepiej 10 tysięcy kroków. Minimum 3 razy w tygodniu podejmij się także wybranych ćwiczeń fizycznych. Wybierz gimnastykę, zajęcia na basenie, gry zespołowe, trening cardio itp. Ćwicz przynajmniej 60 minut jednorazowo. 

Powiązane produkty

Szybka dieta na brzuch. Czy da się odchudzić brzuch w tydzień? 

Jeśli przyczyną zbyt dużego obwodu brzucha jest nadmiar tkanki tłuszczowej – prawie na pewno nie jest to możliwe. Aby odchudzanie było zdrowe, skuteczne i przede wszystkim trwałe, wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i cierpliwości. 

Natomiast jeśli za uczucie ciężkości w brzuchu odpowiada problem ze zbyt „leniwą” perystaltyką jelit (tj. uciążliwe zaparcia, wzdęcia brzucha), należy podjąć stosowne kroki usprawniające pracę przewodu pokarmowego, np. włączenie diety bogatoresztkowej (wysokobłonnikowej), ograniczenie produktów zapierających (m.in. biały ryż, makaron, gotowane jabłka, dania z białej mąki), zwiększenie aktywności fizycznej oraz właściwe spożycie wody. Jeśli to nie pomoże, prawdopodobnie będzie konieczne sięgnięcie po środki farmakologiczne (tylko pod kontrolą lekarza). 

Dieta na płaski brzuch – co jeść? 

Wśród produktów najbardziej polecanych w diecie na płaski brzuch znajdują się m.in.: 

  • Produkty zbożowe z pełnego ziarna, takie jak chleb razowy, chleb na zakwasie, płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne, żytnie), otręby, gruboziarniste kasze, naturalny ryż, ciemny makaron, a także warzywa, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Produkty te dostarczą błonnika pokarmowego. 
  • Warzywa i owoce bogate w potas, takie jak ziemniaki, banany, morele, awokado, pomidory, seler, kiwi, figi. Składnik ten będzie zapobiegał obrzękom i opuchliznom. 
  • Chude mięso, ryby, naturalny nabiał, jaja, nasiona roślin strączkowych. Produkty te są źródłem białka, które jest elementem zapewniającym m.in. sytość (dzięki temu dieta redukcyjna nie będzie przyczyną głodu) oraz właściwe tempo spalania tkanki tłuszczowej. 
  • Tzw. „dobre tłuszcze”, w rozsądnych ilościach – orzechy włoskie, migdały, laskowe, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany dodawane do potraw na zimno, tłuste ryby morskie, awokado, pestki, nasiona. 
  • Woda, niesłodzone napary z ziół – zapewnią właściwe nawodnienie oraz perystaltykę jelit. 

Dieta na płaski brzuch – na co uważać?  

Trudno dokładnie określić, jakich konkretnie produktów należy się w diecie na płaski brzuch wystrzegać. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna, a niepotrzebne eliminacje mogą prowadzić do poważnych niedoborów. Tym bardziej, że część produktów, które mogą nasilać uczucie ciężkości czy wzdęcia, są uznane za elementy pożądane w przeciętnej diecie (np. wymienione niżej warzywa i owoce) osoby dobrze tolerującej większość pokarmów. W związku z tym celem dobrania właściwych dla nas zasad żywienia należy skonsultować się ze specjalistą dietetykiem.  

Wystrzegaj się produktów takich jak: 

  • słodycze, ciasta, desery, czyli produkty dostarczające znacznych ilości cukrów prostych, mogących sprzyjać rozwijaniu się nieprawidłowej tolerancji glukozy bądź hiperlipidemii, 
  • słodkie napoje gazowane, 
  • słone przekąski (chipsy, paluszki, chrupki, słone orzeszki), potrawy, sól dodawana do potraw – sód potęguje uczucie ciężkości, może powodować obrzęki,
  • dania typu fast-food – bogate w tzw. „złe tłuszcze”.

Ponadto uważaj też na (indywidulna tolerancja – nie eliminuj z założenia!): 

  • cebula, czosnek, nasiona roślin strączkowych, kapusta, kalafior itp. – są to produkty zdrowe, ale u części osób mogą sprzyjać powiększeniu się obwodów brzucha. Ich ilość w diecie należy więc zwiększać stopniowo,
  • produkty bogate w cząstki FODMAP (m.in. cebula, szparagi, karczochy, brokuły, kalafior, brukselka, soczewica, groszek zielony, pory, buraki ćwikłowe, kapusta, grzyby, czosnek, jabłko, gruszka, nektarynka, brzoskwinie, morele, śliwki, owoce suszone, owoce z puszki, twaróg, mleko skondensowane, jogurty, maślanka, mleko, kwaśna śmietana, bita śmietana, mleko sojowe, syrop z agawy, miód, syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki (sorbitol, mannitol, maltitol, ksylitol), orzechy nerkowca, pistacje) – mogą powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. 

Dowiedz się więcej, na czym polega dieta LOW FODMAP

Dieta odchudzająca brzuch – przykładowy jadłospis na płaski brzuch 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trudno opracować jedno menu czy przepisy na płaski brzuch, które sprawdzą się u każdego. Kwestia doboru właściwej diety jest sprawą indywidualną, zależną od masy ciała danej osoby, wieku, płci, stylu jej życia, współtowarzyszących jednostek chorobowych i preferencji żywieniowych. Poniższy jadłospis należy więc traktować jako przykład, a nie rekomendację. 

O poranku – Kisiel z siemienia lnianego  

1 łyżkę ziaren siemienia zalej 2/3 szklanki wody i gotuj na małym ogniu aż utworzy się kisiel. Wypij wraz z ziarnami. 

Śniadanie – Otrębianko-owsianka 

2-3 łyżki otrębów pszennych i 2-3 łyżki płatków owsianych górskich zalej wrzątkiem nieco ponad ich poziom, odczekaj aż wchłoną płyn. Zalej płatki kefirem, dodaj posiekane migdały i 2-3 łyżki dowolnych owoców jagodowych. 

II śniadanie – Smoothie z pietruszką z dodatkiem orzechów 

Garść natki pietruszki zmiksuj z wodą mineralną, plasterkami z ½ ogórka zielonego, laseczką selera naciowego i pomarańczą. Schrup do smoothie garść orzechów. 

Obiad – Zupa jarzynowa z kaszą jęczmienną 

Ugotuj zupę na bazie chudego kawałka mięsa oraz dowolnej mieszanki warzywnej (np. zupa wiosenna). Staraj się nie używać zbyt wiele soli – zastąp ją świeżymi ziołami albo suszonymi przyprawami (np. oregano, bazylia, czosnek, kurkuma). Gotową podawaj z kaszą jęczmienną, obficie posyp swoją porcję wybraną zieleniną (np. koperkiem, kolendrą albo pietruszką). Do zupy może wdrobić wykorzystane mięso. 

Kolacja – Kanapki z pieczywa żytniego z hummusem i jajkiem na miękko 

Pieczywo żytnie skrop świeżą oliwą, obłóż naturalnym hummusem. W między czasie ugotuj jajko na miękko. Podawaj z surówką z papryki, kalarepki, ogórka zielonego i natki pietruszki, połączonymi odrobiną oliwy. 

  1. D. Włodarek i in., Dietoterapia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015.
  2. Instytut Żywności i Żywienia, Normy dla populacji Polski, Warszawa 2017. 
  3. W. Szostak, A. Cichocka, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Co jeść aby schudnąć, „ncez.pl” [online]  https:///upload/broszura-co-jes-c-aby-schudna-c-.pdf [dostęp:] 10.11.2020.
  4. M. Jarosz, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij