Kosmetyki dla nastolatka
Magdalena Sikora

Kosmetyki dla nastolatka

Skóra ludzka z wiekiem traci swoją jędrność, gładkość, świeżość. Co zatem robić, aby jak najdłużej zachować młody wygląd?

Dobrze jest uświadomić sobie, że im szybciej zaczniemy odpowiednio pielęgnować skórę, tym później będą widoczne na niej objawy starzenia się.

Jeszcze niedawno produkty przeznaczone dla młodzieży stanowiły stosunkowo niewielki segment kosmetyków. Coraz częściej jednak producenci przygotowują ofertę wyrobów skierowaną specjalnie do tej grupy odbiorców.
Skóra młodych osób, podobnie zresztą jak w każdym innym wieku, wymaga używania odpowiednich preparatów kosmetycznych. Podstawę jej pielęgnacji stanowi prawidłowe oczyszczanie.

Mydła roślinne

Do mycia twarzy zaleca się stosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Podstawową formę produktów oczyszczających stanowią środki myjące, których receptury wykorzystują łagodne związki powierzchniowo czynne. Związki te bardzo często oparte są na naturalnych surowcach, takich jak: pochodne aminokwasów, np. sarkozyny (Sodium Lauryl Sarcosinate, Sodium Cocoyl Glycinate), kwasu glutaminowgo (Acyl glutamate), glukozy (Lauryl Glucoside) czy też inuliny (Lauramidoyl inulin).

Coraz częściej w preparatach do mycia znaleźć można tzw. roślinne mydła, czyli ekstrakty roślin o działaniu powierzchniowo czynnym,
zawierające też saponiny (łac. sapo – mydło). Surowce te wytwarzają w wodzie delikatną pianę, która nie ma działania drażniącego ani wysuszającego.

Saponiny działają ponadto przeciwzapalnie, oczyszczająco, odkażająco, pomagają łagodzić podrażnienia skóry. Do surowców bogatych w te związki należą: korzeń mydlnicy (Radix Saponariae), pierwiosnka (Radix Primulae), żeń-szenia (Radix Ginseng), lukrecji (Glycyrrhiza glabra), ziele połonicznika (Herba Herniariae), owoc kasztanowca (Fructus Hippocastani).

Wyroby myjące oferowane są w różnorodnych formach kosmetycznych. W dostępnej ofercie mamy środki w postaci płynu, pianki, żelu, emulsji. Preparaty te, niezależnie od formuły, najczęściej mają pH kwaśne, mieszczące się w granicach 4,5 – 6, odpowiadające naturalnemu odczynowi naszej skóry. Różnią się one między sobą innymi składnikami, które profilują je dla określonego rodzaju cery.

Dla każdego coś innego

Dla osób ze skłonnością do łojotoku szczególnie polecane są preparaty do oczyszczania w postaci żeli lub pianek, które nie zawierają lub zawierają małe ilości substancji tłuszczowych. Są to wyroby, które dobrze się pienią, są wydajne, efektywnie oczyszczają z brudu, nie zwiększając natłuszczania skóry.

W przypadku skóry suchej dobrym produktem może być odpowiednio dobrany układ emulsyjny. Preparaty te, oprócz związków o działaniu myjącym,  zawierają także składniki tłuszczowe, których obecność zapobiega dalszemu przesuszeniu skóry. 

Nastolatki niemające większych problemów z cerą, używając preparatów pielęgnacyjnych, oprócz dokładnego oczyszczania, powinny zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie. Stąd też kremy przeznaczone dla młodej cery powinny regulować zawartość wody w skórze i przeciwdziałać jej odwodnieniu. Ważnymi składnikami tego typu wyrobów są tzw. humektanty, czyli związki higroskopijne, zdolne do trwałego absorbowania i zatrzymywania wody z otoczenia, a w konsekwencji powodujące zwiększenie stopnia uwodnienia warstwy rogowej naskórka.

Powiązane produkty

Nawilżanie skóry

Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych w kosmetyce surowców o działaniu nawilżającym należą alkohole wielowodorotlenowe, m.in. gliceryna i glikol propylenowy. Właściwości higroskopijne tych związków, jak i ich zdolności penetracyjne sprawiają, że zwiększają one w sposób widoczny nawilżenie naskórka, co wywiera istotny wpływ na przebieg wielu zachodzących w nim procesów. Ważnym przedstawicielem humektantów jest także piroglutaminian sodowy (PCA), składnik naturalnego czynnika nawilżającego skóry, tzw. NMF-u (Natural Moisturizing Factor), warunkującego jej prawidłowe uwodnienie. Podobne działanie do PCA wykazują sole kwasu mlekowego, spośród których najczęściej stosowany jest mleczan sodu.  Do grupy humektantów biogennych dla naszego organizmu możemy także zaliczyć mocznik oraz aminokwasy. Cennym związkiem o silnych właściwościach nawilżających jest również kwas hialuronowy – HA oraz jego sól hialuronian sodu.

Oprócz nawilżania, ważnym elementem pielęgnacji młodej skóry jest także wspomaganie jej mechanizmów obronnych. Zabezpieczają ją one przed szkodliwym wpływem środowiska, w tym także  promieniowania słonecznego, które może powodować w skórze wiele niekorzystnych zmian.

O szkodliwości nadmiaru promieni słonecznych i konieczności zabezpieczania skóry w okresie lata na ogół już pamiętamy. Warto jednak sobie uświadomić, że natężenie promieni słonecznych z zakresu UV A tylko w nieznacznym stopniu zmienia się w zależności od pory roku, dnia, pogody, grubości chmur czy też szerokości geograficznej. Duża ich ilość, o zdolności głębokiego przenikania, jest obecna w świetle dziennym przez cały rok. Podczas życia skóra otrzymuje duże dawki tego promieniowania, które wnika w głębsze jej warstwy i przyspiesza proces starzenia się skóry. Sprzyja ono także powstawaniu wolnych rodników, które mogą powodować cały szereg niekorzystnych zmian zachodzących w skórze, np. wywołać odczyny fototoksyczne  i fotoalergiczne. Może też powodować uszkodzenia w strukturach DNA m.in. w kodzie genetycznym, co w konsekwencji prowadzi do zmian nowotworowych skóry. Fotostarzenie rozpoczyna się już w dzieciństwie. Niekorzystne zmiany kumulują się w skórze, wzmagając procesy starzenia się skóry.

Kosmetyki z filtrem

Aby zatem zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z działaniem promieni słonecznych, należy odpowiednio zabezpieczać skórę przez cały rok, stosując preparaty kosmetyczne zawierające w składzie recepturalnym tzw. filtry promieniochronne. Surowce te coraz częściej można znaleźć nie tylko w produktach promieniochronnych, ale także w wyrobach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry czy też w kosmetykach kolorowych. Wybierając produkt, dobrze jest zatem upewnić się, czy pośród jego składników znajduje się filtr promieniochronny.

Preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla młodych osób powinny cechować się także działaniem przeciwrodnikowym. Nowoczesne wyroby kosmetyczne obok filtrów coraz częściej zawierają w składzie recepturalnym surowce o efektywnym działaniu antyoksydacyjnym, takie jak koenzym Q10, witaminy E i C. Prowadzone badania potwierdzają bowiem, że zapobiegają one niekorzystnym efektom wywoływanym przez promieniowanie, które przedostało się do głębszych warstw skóry. Z tego też powodu substancje te często określane są mianem  wtórnych substancji promieniochronnych. Wykorzystywane w recepturach preparatów kosmetycznych, wspomagają działanie filtrów przeciwsłonecznych, a także chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem się, zmarszczkami, a nawet  nowotworami.

Ochrona przed wolnymi rodnikami

Związkiem, który coraz częściej można w ostatnim czasie spotkać pośród składników preparatów kosmetycznych jest kwas liponowy, czyli 6,8-ditiooktanowy. Jest to surowiec aktywny biologicznie, charakteryzujący się silnymi właściwościami antyoksyadacyjnymi, który wyjątkowo skutecznie naprawia uszkodzenia spowodowane obecnością wolnych rodników. Ze względu na niewielki rozmiar cząsteczka kwasu liponowego może dotrzeć nawet do głębszych warstw skóry, gdzie usprawnia reakcje energetyczne komórek oraz aktywizuje procesy odnowy, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy jej starzenia się. Również w świecie roślinnym można znaleźć ogromne bogactwo naturalnych związków organicznych o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Na ogół występują one w postaci wieloskładnikowych mieszanin, których działanie ze względu na tzw. efekt synergistyczny jest bardzo efektywne już przy niskich stężeniach. Najważniejszą i najliczniejszą grupę stanowią tu polifenole, do których zalicza się między innymi kwasy fenolowe, flawonoidy, katechiny. Znanych jest  wiele roślin charakteryzujących się wysoką zawartością tych związków. Na szczególną uwagę zasługują tu: ziele szałwii (Salvia officinalis L.), rozmarynu (Rosmarinus officinalis), tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis), mięty (Mentha piperita L.), melisy (Melissa officinalis L.), owoce cyprysu (Cupressus L.), głogu (Crataegus L.), aronii (Aronia melanocarpa), liście miłorzębu (Ginkgo biloba L.), korzeń żeń-szenia (Panax Ginseng), kwiaty rumianku (Chamomilla recutita L.), nagietka (Calendula officinalis L.), arniki (Arnica montana L.), pestki winogron (Vitis vinifera).

Jak pomóc zwalczyć trądzik

Problemem, z którym przychodzi borykać się wielu młodym osobom w wieku dojrzewania, jest trądzik. Schorzenie to u młodzieży należy do najczęstszych przypadłości dermatologicznych.Jedną z głównych przyczyn jego powstawania są wahania poziomu hormonów, a zwłaszcza androgenów. Tej huśtawce hormonalnej często towarzyszy bowiem nadmierna potliwość oraz nadprodukcja wydzieliny gruczołów łojowych, czynniki sprzyjające rozmnażaniu beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes. Konsekwencją ich rozwoju jest powstawanie stanów zapalnych i zmian skórnych, określanych mianem trądziku młodzieńczego.

Tego typu problemy ze skórą mogą być też spowodowane przez niektóre aplikowane na nią preparaty. Czasami pojawia się określenie tzw. trądziku kosmetycznego, w którym zmiany zlokalizowane głównie na policzkach mają charakter zaskórników. Najczęściej bywają  one wywołane przez kosmetyki kolorowe. m.in. podkłady, fluidy czy pudry. Preparaty te nałożone na skórę mogą bowiem zablokować ujścia gruczołów łojowych i potowych. Zatem, pomimo deklaracji producenta, że kosmetyki upiększające nowej generacji nie zawierają pośród składników surowców komedogennych, osoby ze skłonnością do trądziku nie powinny, starając się zatuszować niedoskonałości skóry, nakładać ich bez ograniczeń grubą warstwą.

Leczenie trądziku jest w dużej mierze uzależnione od jego postaci. W łagodnych formach, a te są najczęstsze, wystarczająca może być właściwa pielęgnacja skóry, która nie tylko łagodzi objawy choroby, ale może prowadzić do ustąpienia niekorzystnych objawów.

Producenci kosmetyków oferują wiele różnorodnych preparatów charakteryzujących się obecnością zarówno substancji działających keratolitycznie, przeciwzapalnie jak i odkażająco. Najczęściej są to układy zawierające takie składniki jak kwas borowy, cytrynowy czy też salicylowy. Odpowiedni efekt chłodzący zapewnia im dodatek mentolu.

Wyroby te zawierają także alfa-hydroksykwasy, nadtlenek benzoilu, siarkę. Cennymi ich składnikami są też surowce o działaniu antyandrogennym wpływające na zmniejszenie ilości wydzielanego łoju, np. kurkumina, czy fitosterole.

Ostatnio pojawił się w ich recepturach nowy, skuteczny, a także bezpieczny surowiec, jakim jest aktywne srebro, które w wyraźnym stopniu redukuje objawy trądziku. W ofercie są całe zestawy recepturowane na bazie tego składnika, które wspomagają gojenie stanów zapalnych i ograniczają tworzenie nowych zmian na skórze.

Bardzo często zawierają one także różnorodne ekstrakty roślinne, między innymi: z szałwii (Salvia officinalis), nagietka (Calendula Officinalis), rozmarynu (Rosmarinus officinalis), kory dębu (Quercus robur L), oczaru wirginijskiego (Hamamelis Virginiana L), czy też brzozy (Betula pendula). Ważnym składnikiem recepturalnym tego typu wyrobów jest także ekstrakt z rumianku (Matricaria chamomilla). Wykazuje on działanie oczyszczające, ściągające, zmiękczające. Działa przeciwzapalnie i odkażająco, przywraca skórze jędrność i gładkość. Równie chętnie w preparatach tego segmentu stosowany jest główny składnik aktywny ekstraktu rumianku – azulen. Związek ten wykazuje efekt przeciwzapalny i bakteriostatyczny, łagodzi podrażnienia, powoduje zmniejszenie obrzęków.

W łagodnych postaciach trądziku, środki te używane systematycznie mogą być zupełnie wystarczające. W postaciach bardziej nasilonych mogą natomiast wspomagać działanie preparatów farmakologicznych, choć w tych przypadkach zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego terapię.

Do substancji, których  powinny unikać osoby z cerą trądzikową lub podatne na powstawanie tego typu zmian, należą między innymi: pochodne lanoliny, oleje mineralne, mirstynian izopropylu, masło kakaowe, niektóre oleje roślinne, między innymi olej lniany. Niekorzystnie może na nią wpływać także alkohol etylowy.

Warto na koniec zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często skóra, o którą nie zadbamy za młodu, z wiekiem sprawia znacznie więcej kłopotów, niż ta, o którą zaczniemy odpowiednio wcześnie dbać.    

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Emolienty – druga młodość skóry

    Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

  • Zdrowe i piękne włosy

    Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

  • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

    Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

  • Walka z łupieżem

    Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij