Masaż dźwiękiem mis tybetańskich
Aleksandra Malinowska

Masaż dźwiękiem mis tybetańskich

To głęboko relaksujący zabieg, który porusza dobroczynną wibracją każdą komórkę organizmu. To dźwięki mis, których subtelne tony mają niezwykłą siłę oddziaływania. To masaż dla każdego, kto chce doświadczyć piękna i harmonii w swoim życiu.

Każdy dźwięk odbieramy nie tylko zmysłem słuchu, lecz także całym ciałem, dlatego też metoda masażu dźwiękiem, mimo swej delikatności, ma dużą siłę oddziaływania. 

Do zabiegu, wykonywanego według metody Petera Hessa, używane są specjalnie wyprodukowane misy o określonych tonach, które mają sprawdzony, dobroczynny wpływ na organizm. Ich wibracja jest przyjemna w odbiorze – przepływa przez tkanki, pobudzając do drgań każdą komórkę i regulując ich pracę. 

Choć ciągle mało jest stricte naukowych, medycznych badań na temat oddziaływania dźwięku mis tybetańskich na organizm człowieka, to jednak prawie dwadzieścia lat pozytywnych doświadczeń związanych ze stosowaniem tej metody świadczy samo za siebie. Ze względu na głęboko relaksujące działanie, masaż pomaga uporać się ze stresem, lękiem, przemęczeniem, stanami obniżonego nastroju i negatywnymi emocjami. Poprawia zdolność koncentracji, wzmacnia pamięć i siły psychiczne, a zwłaszcza pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Masażyści wykorzystujący dźwięk, w tym również lekarze i terapeuci różnych profesji, potwierdzają skuteczność masażu dźwiękiem również w przypadku rozmaitych dolegliwości bólowych – głowy, brzucha, podbrzusza, karku, pleców, stawów, oraz mięśni. 

Zanurzyć się w dźwięk

Już samo słuchanie niezwykłych, pełnych harmonii i ukojenia tonów mis jest pięknym przeżyciem. Natomiast połączenie wrażeń słuchowych oraz odczuwania wibracji bezpośrednio we własnym ciele podczas masażu dźwiękiem jest absolutnie niepowtarzalnym doznaniem. 

Dźwięki specjalnie wykonanych do zabiegu mis tybetańskich wprowadzają  ciało i umysł w stan głębokiego relaksu. 

Czas zwalnia, a sprawy doczesnego świata tracą swój ciężar. Podczas zabiegu można przeżyć chwilę całkowitego odpuszczenia – moment bycia tylko TU i TERAZ, kiedy przeszłość i przyszłość nie istnieją, wewnętrzny dialog ustaje, a umysł zaprzestaje ciągłej kontroli i pozwala sprawom po prostu się dziać. Takie doświadczenie jest niezwykle cenne, bo bardzo rzadkie w naszym życiu, a pozwala spojrzeć na otaczający świat i siebie z zupełnie nowej perspektywy.

Jak wygląda zabieg

Relaksacyjny masaż dźwiękiem całego ciała trwa zazwyczaj około godziny, jednak możliwe są zarówno krótsze, jak i dłuższe sesje. Zależy to głównie od potrzeb oraz stanu zdrowia osoby masowanej, jak również od celu zabiegu. Zwykle pierwszy zabieg, który ma za zadanie oswojenie się osoby masowanej z dźwiękiem i jego wibracją, trwa ok. 40 min.

Standardowy zabieg przeprowadzany jest na leżąco. Osoba masowana układa się najpierw na brzuchu, a potem na plecach. Może też siedzieć podczas sesji lub leżeć tylko na plecach, jeżeli przyjęcie danej pozycji nie jest możliwe. Podczas zabiegu misy stawiane są w różnych miejscach na całym ciele, obok ciała lub prowadzone nad nim tak, aby całe ciało poddać harmonijnej wibracji. Dźwięki wydobywane są z mis za pomocą specjalnych filcowych pałeczek. Podczas zabiegu masażysta poświęca dużo uwagi miejscom, w których zazwyczaj gromadzi się sporo napięć – są to: plecy, a szczególnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, barki i kark, oraz splot słoneczny i brzuch.

Do zabiegu nie trzeba się rozbierać, należy tylko zadbać, by strój był wygodny, miękki, najlepiej bez guzików i metalowych elementów, które podczas masażu stykałyby się z misami, zakłócając ich dźwięk.

Lecznicze działanie

Twórca metody przykłada szczególną uwagę do rozdzielenia profesjonalnego masażu dźwiękiem od zabiegu wykonywanego prywatnie. Uważa, że bez zawodowych kwalifikacji medycznych lub terapeutycznych masaż można stosować jedynie w celach relaksacyjnych, a taki masaż nie jest leczeniem. W swojej książce Peter Hess podkreśla, że „stwierdzone choroby somatyczne, bądź psychiczne mogą być leczone tylko przez przedstawicieli uznanych specjalności lekarskich”. Jednakże coraz częściej mówi się o tym, że zlikwidowanie stresu – odprężenie ciała fizycznego i psychicznego – stanowi w wielu przypadkach klucz do zdrowia i punkt wyjścia terapii leczniczych. Zatem może się zdarzyć, że dzięki głęboko relaksującemu oddziaływaniu masażu dźwiękiem, pojawią się efekty lecznicze.

Przeciwwskazania

Relaksacyjny masaż dźwiękiem, ze względu na swoje delikatne i nieinwazyjne działanie, może być szeroko stosowana zarówno u osób zdrowych, jak i chorych. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych. Masażu dźwiękiem nie wykonuje się u osób z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi, na przykład rozrusznikiem serca, oraz zaleca się ostrożne stosowanie u osób z problemami neurologicznymi. W przypadku ciąży nie powinno się go stosować przez pierwsze trzy miesiące, natomiast przez kolejne sześć nie należy masować okolic krzyża. 

Wszechstronność zastosowania

Masaż dźwiękiem ma niezwykle szerokie zastosowanie – z powodzeniem wykorzystywany jest w odnowie biologicznej i kosmetyce, w pracy z dziećmi w przedszkolach i szkołach, w pracy z osobami niepełnosprawnymi, w domach opieki, hospicjach, sanatoriach itd. Jest wspaniałą pomocą dla kobiet spodziewających się dziecka – podczas ciąży i porodu. Leczniczy masaż dźwiękiem, wykonywany przez lekarzy i terapeutów, wspiera konwencjonalne metody leczenia i pomaga w nawiązywaniu dobrej relacji lekarz – pacjent. Można go zastosować praktycznie w każdej dziedzinie życia prywatnego i zawodowego. Więcej informacji na temat masażu dźwiękiem znajdziesz na stronach internetowych Instytutu Petera Hessa w Uenzen:

www.peter-hess-institut.de oraz na polskiej stronie poświęconej masażowi i terapii dźwiękiem według metody Petera Hessa: www.nadabrahma.pl. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Yumeiho – masaż z Kraju Wschodzącego Słońca

    Nic w tym dziwnego, że słynąca z nowoczesnej technologii Japonia jest ojczyzną jednej z najmłodszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod leczenia dolegliwości i schorzeń narządu ruchu.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Masz ten ibuprofen w domu? Uważaj, został wstrzymany w obrocie

    22 kwietnia Główny Inspektor Farmaceutyczny zakomunikował wstrzymanie w obrocie na rynku polskim popularnego produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max. Jaki jest powód tej nagłej decyzji?

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij