Terapia homeopatyczna w walce z kaszlem
Ewelina Gruszka

Terapia homeopatyczna w walce z kaszlem

Znany przez nas wszystkich kaszel jest objawem choroby i wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do walki z nim skorzystajmy z leków homeopatycznych, które w naturalny sposób pobudzą mechanizmy obronne organizmu.

Paradoksalnie kaszel jest mechanizmem bardzo pożytecznym. Spełnia ważną funkcję ochronną, gdyż oczyszcza drogi oddechowe z substancji, które zostają rozpoznane przez organizm jako drażniące lub szkodliwe.Kaszlemy również wtedy, gdy błona śluzowa oskrzeli zostaje podrażniona przez szkodliwe gazy, płyny lub nawet pospolity kurz. Kaszel może być także objawem infekcji gardła, krtani i oskrzeli. Przyczyną uporczywego, suchego kaszlu może być alergia.

Sam kaszel nie jest chorobą, a jedynie objawem reakcji patofizjologicznych zachodzących w naszych drogach oddechowych.

Kaszel przebiega dwuetapowo: w pierwszej fazie dochodzi do głębokiego wdechu i zamknięcia głośni, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w drogach oddechowych. Drugi etap to nagłe otwarcie głośni, skutkujące gwałtownym spadkiem ciśnienia i wydaleniem powietrza z płuc z ogromnym przyspieszeniem. Prędkość strumienia powietrza wyrzucanego podczas kaszlu osiąga w oskrzelach 30 m/s, zaś w krtani dochodzi nawet do 120 m/s. To właśnie dzięki temu „porywa” on z dróg oddechowych ciała obce, pyły lub zalegającą w nich wydzielinę.

Rodzaje kaszlu

Istnieje wiele rodzajów klasyfikacji kaszlu. Najczęściej mówimy o podziale na kaszel suchy (nieproduktywny) oraz kaszel mokry (produktywny), któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Te dwa rodzaje kaszlu są zazwyczaj objawem sezonowych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak grypa i przeziębienie. Kaszel napadowy jest zazwyczaj reakcją o etiologii alergicznej. Jest gwałtowny, trwa około 30-60 sekund i towarzyszy mu zanoszenie się, łapanie powietrza, łzawienie i czerwienienie twarzy. Kaszel szczekający charakteryzuje się tzw. chrypką. Jest to typowy objaw zapalenia krtani i tchawicy, a także niektórych chorób zakaźnych.

Dzieci znacznie częściej niż osoby dorosłe cierpią na dokuczliwy kaszel. Dzieje się tak dlatego, że ich drogi oddechowe są proporcjonalnie mniejszych rozmiarów, niż u dorosłych, po prostu węższe i bardziej wrażliwe na podrażnienia. Jednocześnie najmłodsi oddychają szybciej, przez co do ich płuc dostaje się więcej zanieczyszczeń. Dziecięcy kaszel może wywołać kurz, dym papierosowy, a nawet intensywny zapach. W przypadku dzieci ze szczególną uwagą należy wybierać preparaty na kaszel i zwracać uwagę na ich bezpieczeństwo.

Naturalne leczenie 

W leczeniu uciążliwego kaszlu coraz częściej zaleca się homeopatyczne syropy. Są one produkowane wyłącznie z substancji pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego. Substancje czynne zawarte w takim syropie pomagają w łagodzeniu kaszlu oraz objawów towarzyszących, uczucia pieczenia  w tchawicy i oskrzelach lub sprzyjają rozrzedzaniu wydzieliny oskrzelowej i ułatwiają odkrztuszanie.

Pamiętajmy, aby syrop dobrać do rodzaju kaszlu. O poradę zawsze można zapytać farmaceutę.

Najkorzystniej działające substancje czynne w syropach homeopatycznych to:

  • Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) – łagodzi napadowy kaszel, występujący głównie nocą.
  • Arnika górska (Arnica montana) – jest stosowana w leczeniu chrypki, występującej podczas infekcji górnych dróg oddechowych, a także w przebiegu zapalenia krtani.
  • Pokrzyk wilcza jagoda (Belladonna) – jej stosowanie zaleca się m.in. w początkowym stadium zapalenia nosa i gardła oraz krtani i tchawicy, gdy suchości błon śluzowych towarzyszą takie objawy jak suchy, wyczerpujący kaszel.
  • Wymiotnica lekarska (Uragoga ipecacuanha) – w homeopatii jej działanie wykorzystuje się do leczenia napadowego kaszlu wywołującego wymioty.
  • Koral szlachetny/koral czerwony (Corallium rubrum) – łagodzi napadowy kaszel, który został wywołany przebywaniem w niskiej temperaturze lub w warunkach gwałtownie nasilającego się zimna. Jest także stosowany podczas leczenia kaszlu wywołanego spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła lub okresowymi nieżytami błony śluzowej nosa.
  • Bylica rupnik/Bylica cytwarowa (Artemisia cina) – jest stosowana w przebiegu leczenia napadów kaszlu występujących okresowo, zwłaszcza w nocy.
  • Koszenila kaktusowa (Coccus Cacti) – działa łagodząco w leczeniu objawów kaszlu z utrudnionym odksztuszaniem, dla których charakterystyczne jest pojawianie się ataków kaszlu późnym wieczorem oraz po przebudzeniu rano
  • Nawłoć pospolita (Solidago virga aurea) – wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające – znajduje zastosowanie w homeopatii w przebiegu leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Masz ten ibuprofen w domu? Uważaj, został wstrzymany w obrocie

    22 kwietnia Główny Inspektor Farmaceutyczny zakomunikował wstrzymanie w obrocie na rynku polskim popularnego produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max. Jaki jest powód tej nagłej decyzji?

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij