Do czego uprawnia EKUZ podczas tymczasowego pobytu w Polsce? Informacje dla obcokrajowców.
Ewa Brożek

Do czego uprawnia EKUZ podczas tymczasowego pobytu w Polsce? Informacje dla obcokrajowców.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Polsce została wprowadzona 1.01.2006 r. Od tego czasu osoby podlegające ustawodawstwu innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (posiadające prawo do korzystania z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w swoim kraju) po przyjeździe do Polski, na jej podstawie mogą korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt swojego państwa.

Obywatele których państw mogą w Polsce korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych?

Świadczenia zdrowotne świadczone przez lekarzy, przychodnie lub szpitale działające w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej w Polsce przysługują obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej i 4 państw należących do EFTA (European Free Trade Association - Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania (oprócz Grenlandii i Wysp Owczych), Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania (z wyjątkiem Wysp Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark oraz Wyspy Man), Włochy. Ze świadczeń skorzystać mogą również obywatele mieszkający na terytoriach francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion i Gujana Francuska; portugalskich: Azory i Madera oraz hiszpańskich: Majorka, Minorka, Ibiza i Wyspy Kanaryjskie.

Gdzie można ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

O EKUZ należy ubiegać się w instytucji właściwej, odpowiedniej dla danego państwa, w którym się pracuje i odprowadza składki zdrowotne, np. obywatele Francji lub innych państw pracujący we Francji wniosek o wydanie EKUZ składają we właściwej instytucji we Francji, obywatele Holandii lub innych państw pracujący w Holandii - w Holandii. Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie posiadamy EKUZ, a mamy do niej uprawnienia można skontaktować się z instytucja łącznikową, która prześle certyfikat zastępujący EKUZ. Listę instytucji właściwych i łącznikowych można znaleźć tutaj.

Powiązane produkty

Jaki zakres świadczeń przysługuje posiadaczom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Polsce?

Osobie posiadającej EKUZ przysługują wszystkie niezbędne z medycznego punktu widzenia świadczenia (również szpitalne), umożliwiające pozostanie w Polsce do planowanej daty powrotu. Innymi słowy musi być nam udzielona taka pomoc medyczna, abyśmy nie byli zmuszeni do wcześniejszego powrotu do kraju w celu kontynuacji leczenia. O tym, czy pomoc z medycznego punktu widzenia jest niezbędna decyduje lekarz przyjmujący.

Warto tutaj zaznaczyć, że EKUZ nie daje uprawnień do korzystania z opieki medycznej, jeżeli przyjechaliśmy do Polski (lub innego kraju, w którym honorowana jest EKUZ) w celu odbycia leczenia. W takim przypadku należy otrzymać zgodę swojej instytucji ubezpieczeniowej na planowane leczenie (formularz E112), w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani jak prywatni pacjenci i będziemy musieli pokryć pełne koszty tego leczenia.

Gdzie w razie wypadku lub choroby można uzyskać pomoc?

W razie jakiegokolwiek wypadku lub choroby należy zgłosić się do placówki medycznej, na budynku której widnieje logo NFZ. Jest to znak, że lekarze tam pracujący mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i udzielą nam nieodpłatniej pomocy medycznej, pod warunkiem, że posiadamy EKUZ lub certyfikat zastępujący EKUZ oraz uznają, że pomoc taka jest nam niezbędna.

Jakie bezpłatne świadczenia przysługują posiadaczom EKUZ w Polsce?

Osoby uprawnione do opieki zdrowotnej w razie wypadku, urazu, porodu, zatrucia, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, stanu zagrożenia życia mają prawo do uzyskania bezpłatnego leczenia szpitalnego. Należy wówczas wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112) bądź zgłosić się bezpośrednio do szpitala z logo NFZ (najlepiej na szpitalny oddział ratunkowy - SOR) i okazać EKUZ lub certyfikat zastępczy. Transport, wszystkie ewentualne zabiegi, badania oraz podawane leki w trakcie pobytu w szpitalu dla posiadaczy EKUZ są nieodpłatne.

W przypadku np. przeziębienia, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza pierwszego kontaktu przyjmującego w przychodni POZ) i okazać EKUZ lub certyfikat zastępczy. Lekarz POZ zbada nas, udzieli porady lekarskiej i przepisze odpowiednie leki. Jeżeli niezbędne będą badania diagnostyczne, opinia specjalisty lub hospitalizacja – wypisze on odpowiednie skierowanie, które jest niezbędne do uzyskania bezpłatnego świadczenia. 

Bez skierowania możemy udać się do:

  • ginekologa i położnika,
  •  stomatologa (nie wszystkie świadczenia stomatologiczne są bezpłatne, dokładny wykaz usług oraz opłat za materiały stomatologiczne dostępny jest w gabinecie stomatologicznym),
  • dermatologa,
  • wenerologa,
  • onkologa,
  • okulisty,
  • psychiatry.

Skierowanie nie będzie nam potrzebne, jeżeli jesteśmy chorzy na gruźlicę, zakażeni wirusem HIV lub posiadamy status inwalidy wojennego lub osoby represjonowanej. Osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychoaktywnych także nie potrzebują skierowania w celu otrzymania świadczeń zdrowotnych w zakresie lecznictwa odwykowego.

Właścicieli EKUZ obowiązują takie same zasady, co Polaków ubezpieczonych w NFZ. Dotyczy to również zapisów do danego lekarza i mogącego się z tym wiązać pewnego czasu oczekiwania na świadczenie zdrowotne. Jeżeli zdecydujemy się na leczenie prywatne – będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni i powszechny system ubezpieczeń nie zwróci nam poniesionych kosztów.

Kartę EKUZ lub certyfikat zastępczy należy okazać w szpitalu lub lekarzowi możliwie jak najwcześniej, dlatego warto nosić ją zawsze przy sobie.
Uwaga! Pacjenci, którym podczas urlopu niezbędne będą dializy nerek lub tlenoterapia, muszą wcześniej uzgodnić terminy udzielenia tych świadczeń z daną placówką służby zdrowia.

W aptece - realizacja recept lekarskich w Polsce

Pacjenci z kartą EKUZ lub certyfikatem zastępującym EKUZ płacą tyle samo za leki, co obywatele Polski. Jeżeli przepisany lek znajduje się na liście leków refundowanych – płacimy za niego mniej. Należy tylko wraz z receptą  okazać farmaceucie EKUZ lub certyfikat zastępczy.

Jeżeli nie odpowiada nam cena leku, można zrealizować receptę ze 100% odpłatnością i poprosić farmaceutę o wystawienie faktury, a następnie na jej podstawie oraz kserokopii recepty i jej taksacji można ubiegac się o zwrot kosztów u swojego ubezpieczyciela.

Jak długo można korzystać z EKUZ?

Karta EKUZ posiada swoją datę ważności – przeważnie są to 2 miesiące kalendarzowe. Z dłuższą datą ważności kartę otrzymują, np. studenci, emeryci lub renciści – mogą się nią posługiwać nawet do 5 lat! Jeżeli nasz pobyt za granicą trwa dłużej niż okres ważności karty, przed jej wygaśnięciem możemy wysłać wniosek o wydanie kolejnej wraz z  niezbędnymi dokumentami (są to te same dokumenty, na podstawie których wydawaje się pierwszą kartę, ale w aktualnych wersjach). Kolejna karta przysługuje nam tylko wtedy, gdy nadal posiadamy status osoby ubezpieczonej i odprowadzamy bieżące składki.

Jeżeli stracimy uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, a mimo to nadal będziemy korzystać z EKUZ, możemy zostać zobowiązani do oddania pieniędzy za świadczenia, za które zapłacił za nas powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych.

Warto pamiętać, że EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia i nie uprawnia nas do świadczeń zdrowotnych na terytorium naszego państwa. Możemy się nią posługiwać tylko i wyłącznie na terenach innych państw, honorujących tę kartę.

Miłego i udanego pobytu w Polsce!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Do czego uprawnia EKUZ podczas tymczasowego pobytu w Polsce? Niezbędne informacje dla Polaków pracujących za granicą.

    Z dniem rozpoczęcia pracy za granicą podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu w tym państwie, w którym ją podjęliśmy, posiadamy więc prawo do uzyskania pełnych świadczeń medycznych na jego terenie. Oznacza to jednak również, że nie możemy korzystać bezpłatnie z opieki medycznej po przyjeździe do Polski na takich samych zasadach jak dotychczas. Gdy myślimy o przyjeździe do kraju, np. na urlop czy w celu odwiedzenia bliskich, powinniśmy się zaopatrzyć w EKUZ.

  • Jak uchronić się przed grypą?

    Rozpoczął się sezon grypowy, a wraz z nim wybuchła panika przed zachorowaniem. Pacjenci zamawiają szczepionki, zaopatrują się w leki i suplementy diety zwiększające odporność organizmu. W jakim stopniu chronią one nas przed zachorowaniem? Co robić, by uchronić się przed grypą?

  • Anatomia serca i układu krwionośnego

    Układ krwionośny jest utworzony przez układ naczyń, w którym nieprzerwanie płynie krew tłoczona przez mięsień sercowe. Serce pompuje krew do tętnic, którymi dociera do każdego zakątka naszego ciała.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij