Jedzenie owadów może poprawiać mikroflorę jelitową
Katarzyna Szulik

Jedzenie owadów może poprawiać mikroflorę jelitową

W naszej kulturze i klimacie jedzenie owadów to co najwyżej kulinarna ciekawostka, ale w wielu częściach świata owady są standardową pozycją w menu. Niechęć do potraw na bazie insektów może zniwelować najnowsze badanie naukowców z USA, z którego wynika, że jedzenie świerszczy może mieć pozytywny wpływ na mikroflorę jelit.

Wspomniane badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin, a ich wyniki ukazały się w piśmie Scientific Reports.

Jak się okazuje, jedzenie świerszczy sprzyja zdrowiu naszych jelit ze względu na wysoką zawartość błonnika w ich organizmach. Co więcej, są to unikatowe rodzaje dobroczynnego błonnika, niedostępne w pokarmie obecnym w naszej diecie na co dzień.

Wspomniane badanie miało za zadanie sprawdzić, do jakiego stopnia błonnik może wspierać florę bakteryjną człowieka. 

Insekty na śniadanie

W tym celu uczestnikom badania będącym ochotnikami przez okres dwóch tygodni podawano specjalnie skomponowane posiłki, spośród których część zawierała sproszkowane świerszcze. Badani byli między 18. a 48. rokiem życia i we wspomnianym czasie jadali albo śniadania kontrolne, albo wzbogacone o 25 gramów owadów zawartych w mufinkach lub szejkach proteinowych. Przez kolejne dwa tygodnie dokonywano zamiany – świerszcze jadły te osoby, którym początkowo podawano śniadania kontrolne. Dodatkowo przed posiłkami i po nich badani odpowiadali na pytania; ponadto pobierano od nich krew i próbki kału, by na tej podstawie ocenić stan ich zdrowia. Naukowców interesowały przede wszystkim poziomy glukozy, enzymów wątrobowych oraz białek łączonych z występowaniem stanu zapalnego.

Jedz świerszcze na zdrowie

Analiza wykazała znaczące obniżenie poziomu protein wywołujących stan zapalny, jednoczesne zwiększenie wydzielania enzymu ściśle związanego ze zdrowiem mikrobioty jelitowej oraz ogólnej zawartości dobrych bakterii u osób, które żywiły się posiłkami wzbogaconymi o świerszcze. Mimo to badani nie stwierdzili zauważalnej poprawy funkcjonowania ich jelit lub lepszego samopoczucia związanego ze zmianą diety. Wnioski te pokazują, że warto prowadzić dalsze badania nad dietą bogatą w owady i jej potencjalnie dobroczynnymi właściwościami. 

Powiązane produkty

Owadzia dieta podbija świat

Insekty są stałym składnikiem diety około 2 miliardów ludzi na całym świecie. Są uznawane za bogate źródło białka, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów, przez co są zdrowszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnej diety mięsnej. Badanie prowadzone przez Valerie Sull i Jonathana Patza z Uniwersytetu Wisconsin-Madison oraz Tiffany Weir z Colorado State University jest jednym z pierwszych podejmujących temat wpływu jedzenia dużych ilości insektów na zdrowie. 

Jogurt a stan zapalny

W czerwcu tego roku naukowcy z tej samej uczelni badali również, w jaki sposób jedzenie jogurtu wpływa na zdrowie naszych jelit, a konkretnie na redukcję stanów zapalnych w organizmie. 

Hipoteza naukowców głosi, że przez wzgląd na dużą zawartość probiotyków, jogurt poprawia jakość wyściółki jelitowej, dzięki czemu działa przeciwzapalnie. Weryfikacji tej tezy posłużył eksperyment przeprowadzony na grupie 120 kobiet w wieku przedmenopauzalnym, spośród których połowa była otyła. Połowę uczestniczek poproszono o spożywanie około 350 gramów, czyli dwóch małych jogurtów naturalnych dziennie przez 9 tygodni. Drugiej połowie badanych polecono jedzenie puddingu pozbawionego nabiału. We wskazanym okresie badacze kilkakrotnie pobierali próbki krwi i analizowali je pod kątem biomarkerów endotoksyn i stanów zapalnych. 

Jak się okazało, wśród osób regularnie spożywających jogurt odnotowano znaczący spadek niektórych biomarkerów odpowiadających za stany zapalne. Na podstawie swoich obserwacji badacze przekonują, że jedzenie około 200 gramów jogurtu naturalnego dziennie umożliwia realną poprawę metabolizmu po posiłku, przez co może pomóc zredukować ryzyko chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych. 

Nowa piramida żywienia

Wpływ zdrowej diety na kondycję jelit jest znany nie od dziś, a w jej komponowaniu pomagają założenia piramidy żywienia. W 2016 roku jej zasady przeszły lifting - dotychczasowa piramida żywienia zmienia się w piramidę żywienia i – i to właśnie ta ostatnia jest bazą nowej piramidy i powinna dominować w naszym codziennym życiu.

Natomiast grupą produktów spożywczych, które powinny zajmować najwięcej miejsca w naszej codziennej diecie, są warzywa i owoce – specjaliści zalecają, by stanowiły połowę tego, co jemy każdego dnia. 3/4 z nich powinny stanowić warzywa, a tylko 1/4 owoce, ponieważ zawierają więcej cukru, którego spożycie powinniśmy ograniczać. Jedzenie warzyw i owoców ma kluczowe znaczenie między innymi dla zapobiegania nowotworom, cukrzycy i chorobom układu krążenia.

Kolejne piętro stanowią produkty zbożowe, będące wcześniej bazą piramidy. Trzeba pamiętać o ich zróżnicowaniu, a więc wybierać nie tylko białe pieczywo, makaron oraz ryż, ale przede wszystkim kasze i produkty wieloziarniste, bogate między innymi w błonnik.

Nad nimi w piramidzie znalazł się nabiał (głównie chudy), a kolejne miejsce zajmują mięso i ryby – na równi z warzywami strączkowymi. Zgodnie z zaleceniami mięso ma być dodatkiem do warzyw i powinniśmy zjadać go nie więcej niż 0,5 kg tygodniowo. Preferowane jest mięso białe, natomiast czerwone powinniśmy ograniczać.

Na szczycie piramidy umieszczono tłuszcze roślinne oraz orzechy, które powinniśmy spożywać w minimalnej ilości. Eksperci zalecają również, by zdecydowanie ograniczyć cukier, a sól w miarę możliwości zastępować ziołami. 

Źródło: University of Wisconsin-Madison, Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij