Co zabrać do szpitala na poród, czyli wyprawka do szpitala dla mamy
Anna Posmykiewicz

Co zabrać do szpitala na poród, czyli wyprawka do szpitala dla mamy

Kiedy planowany termin porodu zbliża się dużymi krokami, każda kobieta powinna przygotować sobie torbę, w której znajdą się najbardziej potrzebne jej w tym okresie rzeczy. Można zatem powiedzieć, że każda kobieta powinna pojechać do szpitala ze specjalnie przygotowaną dla siebie wyprawką, dzięki której będzie w szpitalu czuła się bardziej komfortowo.

Co zabrać do szpitala na poród?

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna obejmować przede wszystkim całą historie przebiegu ciąży (czyli kartę ciąży oraz ewentualne karty wypisowe ze szpitala, jeśli przez czas trwania ciąży kobieta była z jakiegoś powodu hospitalizowana). Ponadto, wyprawka dla mamy do szpitala koniecznie musi też obejmować wszystkie wyniki badań, jakie w ciąży były wykonywane, chodzi tu miedzy innymi o grupę krwi kobiety, ostanie usg w ciąży, morfologię, badanie ogólne moczu, poziom glukozy i hormonów tarczycy, antygen Hbs, posiew z pochwy na obecność paciorkowców oraz badania w kierunku różnego rodzaju czynników infekcyjnych (przede wszystkim toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki oraz HIV). Wyprawka dla mamy musi też obejmować dokumenty, czyli przede wszystkim dowód osobisty. 

Co poza dokumentami i wynikami badań powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Przede wszystkim na liście powinny znaleźć się bawełniane koszule nocne. Jedna z mich musi być krótka i w tej koszuli kobieta powinna udać się na sale porodową. Pozostałe koszule mogą być dłuższe, ważne jednak, aby były one dość mocno rozpinane, co zdecydowanie będzie ułatwiało kobiecie karmienie piersią.

W niektórych szpitalach kobiety dostają tzw. „szpitalne koszule” i nie  wolno im zakładać swoich własnych, przywiezionych z domu, jednak zawsze warto mimo wszystko je zabrać.

Dodatkowo, każda kobieta powinna zawsze mieć ze sobą szlafrok, dzięki któremu będzie czuła się zdecydowanie bardziej komfortowo, kiedy będzie chodziła do toalety czy też na badania kontrolne, jeśli pobyt w szpitalu będzie z jakiegoś powodu się przedłużał. Warto też mieć ze sobą bawełniane skarpetki, gdyż często zdarza się, że w czasie samej akcji porodowej kobiety skarżą się z powodu uczucia zimna w stopy. W torbie do szpitala powinno też znaleźć się kilka par bawełnianych majtek, mogą to też być specjalne przewiewne majtki jednorazowe, które nie uciskają i są bardzo chętnie noszone przez kobiety po porodzie. Kobieta powinna mieć też ze sobą klapki, w których będzie mogła również pójść pod prysznic. 

Wyprawka do szpitala dla mamy musi obejmować również środki higieny osobistej i kosmetyki. Każda kobieta powinna spakować do swojej torby duże, chłonne podpaski, warto też zabrać ze sobą kilka podkładów, które będzie można położyć na szpitalnym łóżku, aby zminimalizować ryzyko pobrudzenia pościeli. W skład szpitalnej wyprawki dla rodzącej kobiety muszą też wchodzić wkładki laktacyjne oraz dwa ręczniki bawełniane - jeden ręcznik kąpielowy oraz mniejszy ręcznik do wycierania twarzy i rak. Nie należy nigdy zapomnieć o zabraniu ze sobą płynu do higieny intymnej oraz środka przyspieszającego gojenie się krocza. Jeśli chodzi o kosmetyki, które trzeba umieścić na liście rzeczy, które są zabierane przez kobietę na poród do szpitala, to należy do nich żel pod prysznic oraz szampon do włosów. Ponadto koniecznie należy zabrać potrzebne przybory do włosów, czyli szczotkę lub grzebień, ewentualnie spinki i gumki do włosów. Obowiązkowo w torbie do szpitala musi też znaleźć się pasta do zębów oraz szczoteczka do zębów. Nie wolno zapomnieć także o nawilżającej pomadce do ust, bowiem bardzo często w czasie porodu usta bardzo wysychają i pękają i następnie wymagają one pielęgnacji. Koniecznie trzeba też pamiętać o kremie do podrażnionych brodawek sutkowych. Zabieranie jakichkolwiek tzw. kosmetyków kolorowych do twarzy mija się z celem, bowiem na pewno żadna kobieta po porodzie nie będzie miała głowy do tego, aby się malować. 

Wyprawka do szpitala dla mamy musi też obowiązkowo obejmować butelkę lub dwie wody mineralnej, która bardzo przyda się w czasie porodu. Bardzo często, zwłaszcza kiedy poród trwa bardzo długo, kobiety odczuwają duże pragnienie. Warto pomyśleć o tym, żeby butelka wody mineralnej była zaopatrzona w końcówkę z tzw. dziubkiem po to, aby wygodniej było kobiecie pić wodę w czasie akcji porodowej.  Warto do listy rzeczy, które należy zabrać ze sobą do szpitala dorzucić jeszcze kubek do picia, jak również własny talerzyk i sztućce - akcesoria te mogą się przydać już później, po porodzie, kiedy trzeba będzie jeszcze pozostać kilka dni w szpitalu. 

Powiązane produkty

Kilkudniowy pobyt w szpitalu przed porodem

Zdarzają się sytuacje, że kobieta z jakiegoś powodu trafia do szpitala trochę wcześniej, a nie w dniu wyznaczonego terminu porodu. W takiej sytuacji zwykle przyszła mama pozostaje w szpitalu już do momentu rozwiązania. Jeśli kobieta wie, że spędzi w szpitalu kilka dni przed porodem, wtedy koniecznie do swojej torby powinna włożyć dobrą książkę, kilka gazet oraz krzyżówki. Dzięki dobrej lekturze oraz w czasie rozwiązywania krzyżówek nie będzie ona myśleć o zbliżającym się porodzie i będzie jej zdecydowani łatwiej choć trochę się zrelaksować w oczekiwaniu na poród. 

Szpitalna wyprawka dla mamy musi też obejmować odzież na wyjście ze szpitala. Odzież na wyjście powinna być luźna i przewiewna, aby kobieta czuła się w niej komfortowo, żeby nigdzie nie była uciskana. Dlatego najlepiej, aby były to bawełniane spodnie od dresu i bawełniana podkoszulka, rozpinana bluza i buty sportowe. W takim ubraniu kobiecie będzie na pewno  bardzo wygodnie.

Wyprawka szpitalna dla mamy musi tez zawierać ładowarkę do telefonu komórkowego, aby kobieta mogła być w stałym kontakcie ze swoimi bliskim, ponadto zawsze trzeba też rozważyć zabranie ze sobą aparatu fotograficznego oraz kamery, aby można było nagrać pierwsze chwile i dni  z życia maluszka. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij