Jak schudnąć po ciąży?
Wioleta Szulejewska

Jak schudnąć po ciąży?

Burza hormonów, która towarzyszy ciąży, zmiany fizjologiczne zachodzące w tym szczególnym czasie w ciele kobiety oraz zakorzeniona w świadomości wątpliwa prawda, że „teraz mi wolno” sprzyjają nadmiernemu przyrostowi wagi w ciąży. Tuż po porodzie kobiety zadają sobie więc pytanie „jak schudnąć po ciąży?”.

Jak schudnąć po ciąży? Pilnuj wagi przed porodem

Jeśli w ciąży nie przytyjesz za dużo, nie będziesz musiała zastanawiać się, jak schudnąć po ciąży. Zdrowa kobieta w ciąży powinna przytyć 8-12 kg. Kobiety szczupłe, o drobnej budowie ciała i BMI poniżej 20, mogą przytyć 12 kg lub nieco więcej, kobiety o BMI 20-25 powinny przytyć około 8 kg, a kobiety o BMI powyżej 30 powinny utrzymać masę ciała sprzed ciąży. Na dodatkowe ciążowe kilogramy składają się: masa ciała dziecka, powiększona macica i płyn owodniowy, łożysko, zwiększona objętość krwi i tkanka tłuszczowa. Prawidłowe przybieranie na wadze jest ważne, bo zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki przyrost masy ciała mogą się wiązać z komplikacjami dla mamy i dziecka. 

Jak schudnąć po ciąży? Nie odchudzaj się w połogu!

Sam poród przyczynia się do utraty kilku kilogramów. Kolejne kilka kobieta traci podczas połogu. Co bardzo istotne, powinno być to samoczynne chudnięcie. Połóg to czas na regenerację sił, nie należy w tym czasie stosować żadnych diet i obciążać organizmu ćwiczeniami fizycznymi o zbyt dużej intensywności. Jak schudnąć po ciąży, będąc w połogu? Naturalnie. Opieka nad niemowlęciem, karmienie piersią, nieprzespane noce są wystarczającym obciążeniem dla ciała, które właśnie wydało na świat nowe życie.

Po zakończonym połogu młoda mama powinna stawić się na wizycie kontrolnej u swojego lekarza ginekologa. Po przeprowadzeniu badania i wywiadu z pacjentką lekarz zadecyduje, czy może ona rozpocząć odchudzanie i uprawiać sport. Zakończony połóg i dobry stan zdrowia dają zielone światło, aby zacząć myśleć o tym, jak schudnąć po ciąży.

Powiązane produkty

Jak schudnąć po ciąży? Upewnij się, że to konieczne

Zanim zaczniesz odchudzanie, odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego w ogóle zastanawiasz się nad tym, jak schudnąć po ciąży. Jeśli jesteś otyła, masz nadwagę lub twoja waga w jakikolwiek sposób przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, nie czekaj, działaj natychmiast. Jeśli źle czujesz się w swoim ciele, przestałaś się sobie podobać, a twoja kobiecość na tym ucierpiała, zadbaj o siebie. Jeśli natomiast twoja chęć schudnięcia jest wynikiem presji społecznej wywołanej zdjęciami płaskich brzuchów celebrytek i mam z instagrama, zastanów się dwa razy, czy warto.

Na to, ile ważymy i jak szybko wracamy do formy, wpływa masa różnych czynników. Pamiętaj, że nie masz obowiązku wyglądać jak panie z okładek czasopism. Ważne, abyś była zdrowa i czuła się dobrze w swoim ciele.

Jak schudnąć po ciąży? Dieta młodej mamy

Na sukces, jakim jest schudnięcie do wymarzonej wagi, mają wpływ dwa główne czynniki: aktywność fizyczna i dieta. Mówiąc dieta, nie powinniśmy mieć na myśli określonego jadłospisu. - Dieta to styl życia – mówi dietetyk Edyta Kościesza, po czym wylicza, że odchudzanie po ciąży należy rozpocząć od wyrzucenia z lodówki i szafek wszystkiego, co tuczące i niezdrowe (ciasta, słodycze, słodkie i słone przekąski, żywność wysokoprzetworzona). Potem wystarczy już tylko trzymać się prostych zasad: jeść regularnie (śniadanie godzinę po przebudzeniu, każdy następny posiłek w odstępie dwóch-trzech godzin), pić dużo wody, ograniczyć cukry (słodycze, owoce o wysokiej zawartości cukru) i węglowodany proste (białe pieczywo, białą mąkę, makarony, ryż) i zastąpić je węglowodanami złożonymi (pieczywo razowe, kasze, makarony z mąki z pełnego przemiału), jeść pięć porcji warzyw dziennie (najlepiej warzywa surowe lub kiszonki). Należy zrezygnować z tłustych mięs i mięsnych przetworów, zastąpić je chudym drobiem, rybami i owocami morza. Z nabiału najlepiej jeść chude sery i jogurty naturalne, mleko należy bardzo ograniczyć lub zastąpić mlekiem roślinnym. Moja rozmówczyni zapytana o to, jak schudnąć po ciąży, podkreśla, że warto zwracać uwagę nie tylko na kaloryczność, ale także na indeks glikemiczny produktów, po które sięgamy. - Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym prowadzi do szybkiego wzrostu, a potem nagłego spadku poziomu cukru we krwi, co daje uczucie głodu – dodaje.

Jak schudnąć po ciąży? Bądź aktywna!

Utrata kilogramów, którą osiągniemy, stosując dietę, to tylko połowa sukcesu. W trakcie ciąży ciało się zmienia, więc aby wrócić do formy sprzed ciąży, trzeba ćwiczyć. Można skorzystać z treningów dostępnych w internecie, ale dla kobiety po porodzie najlepsze będą ćwiczenia indywidualnie dobrane przez trenera.

Jak schudnąć po ciąży? Ćwicząc! Trenować dobrze jest przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu.

Jak schudnąć po ciąży? Pozbądź się ciążowego brzuszka

Młode mamy często narzekają na wystający brzuszek. Jeśli zastanawiasz się nie tyle nad tym, jak schudnąć po ciąży, ale jak pozbyć się wystającego brzuszka, wybierz się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jeśli odżywiasz się racjonalnie i ćwiczysz, a brzuch nadal wygląda, jakbyś była w ciąży, to może być to rozstęp mięśni prostych brzucha. Fizjoterapeuta sprawdzi, czy ta przypadłość dotyczy również ciebie, a jeśli okaże się to konieczne, zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Jak schudnąć po ciąży z niemowlakiem u boku?

Odchudzanie z niemowlakiem nie jest łatwe. Zachowanie zdrowego stylu życia, konieczne do tego, by schudnąć, wiąże się z uprawianiem sportu, regularnym spożywaniem posiłków i niepodjadaniem kilka godzin przed snem. Ale jak schudnąć po ciąży, kiedy niemowlak nieustająco wymaga twojej obecności i budzi się w nocy, a ty wraz z nim głodna jak wilk?
Odchudzanie z małym dzieckiem nie jest łatwe, ale jest możliwe. Zadbaj o regularność posiłków. Jeśli brakuje ci czasu, żeby je przygotowywać, poproś o pomoc partnera lub zamów gotową dietę przez internet. Ćwicz w domu (w każdej chwili możesz przerwać i zająć się maluchem) lub znajdź w okolicy zajęcia dla mam z dziećmi.

W szerokiej ofercie klubów sportowych znajdziesz zajęcia dla mam, które noszą dzieci w chustach czy nosidłach i fitness dla mam z dziećmi na różnym etapie rozwoju.

Wyjście na siłownię to także dobry sposób na znalezienie chwili dla siebie. Dodatkową zaletą takiego wyjścia jest przestrzeń, jaką zyskują dla siebie tata i dziecko.

Jak schudnąć po ciąży, karmiąc piersią?

Jeśli karmisz swoje dziecko piersią, jest duża szansa, że schudniesz bez zbędnego wysiłku. Wiele kobiet, karmiąc piersią, chudnie, mimo że nie ćwiczy i nie stosuje żadnej diety. Możesz jednak znaleźć się w grupie tych mam, które nie mają tyle szczęścia. Organizm kobiety może różnie reagować na zmienioną gospodarkę hormonalną, część kobiet chudnie dopiero po odstawieniu dzieci od piersi. Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży, karmiąc piersią, powinnaś pamiętać o tym, że w czasie laktacji można jeść niemal wszystko, chyba że alergia pokarmowa u dziecka wyklucza niektóre produkty. Karmienie piersią nie jest też przeciwwskazaniem do uprawiania sportów. 

Jak schudnąć po ciąży i utrzymać ten efekt?

Zrzucenie zbędnych kilogramów to połowa sukcesu, jego pełnię osiągniemy dopiero, unikając efektu jo-jo. Aby utrzymać prawidłową masę ciała, należy wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe i nie rezygnować z nich po zakończeniu odchudzania. Tylko takie postępowanie pozwala zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę i sprawia że już nigdy nie będziesz musiała zastanawiać się, jak schudnąć po ciąży czy w jakimkolwiek innym momencie życia. - Po etapie spalania tkanki tłuszczowej następuje etap stabilizacji wagi i nadal musimy rozważnie komponować posiłki – zaleca dietetyk Edyta Kościesza. - Będziemy wtedy cieszyć się nie tylko zgrabną sylwetką, ale przede wszystkim zdrowiem – dodaje.

Źródło:
http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/polzdrow_ziaza_20120522_zal13.pdf
http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/, https://www.gov.pl/zdrowie/karmienie-piersia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Dynia – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Dietetyczne przepisy z dynią

    Dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały – m.in. w magnez, selen, potas i cynk. Stanowi także źródło białka i błonnika pokarmowego. Kto powinien włączyć ją do swojej diety? Jakie właściwości mają pestki z dyni i olej z dyni? Czy to warzywo będzie odpowiednie dla cukrzyków?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij