Wakacyjny wyjazd. Co robić, gdy się zatrujemy?
Joanna Naczyńska

Wakacyjny wyjazd. Co robić, gdy się zatrujemy?

Wybierając miejsce w którym chcemy spędzić wakacje, liczymy na to, że będziemy mogli cieszyć się każdym spędzonym w pięknym miejscu dniem. Niestety, bywa, że pobyt wakacyjny zakłóci nam niespodziewane, przykre zdarzenie. Zatrucia podczas wyjazdów zdecydowanie do takich należą i mogą zepsuć niejeden wakacyjny wyjazd. Co robić, gdy się zatrujemy? Jakie środku dobrze jest spakować do apteczki? Oto kilka wskazówek.

Zatrucie podczas wakacji

Mówiąc o zatruciu mamy najczęściej na myśli zatrucia pokarmowe, występujące po zjedzeniu nieświeżej żywności. Objawy towarzyszące takiemu zatruciu to najczęściej biegunka, wymioty, ogólne osłabienie. 

Jakie środki mogą pomóc złagodzić wymienione objawy? 

Warto zabrać saszetki z diosmektytem, który należy do leków przeciwbiegunkowych. Jest to bezpieczny środek, przeznaczony zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Preparat działa powlekająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, przez co chroni ją przed czynnikami drażniącymi.

Diosmektyt ma silne właściwości adsorpcyjne, co może osłabiać wchłanianie innych podawanych jednocześnie leków. Zaleca się by zachować około 2 godzinny odstęp czasowy w przyjmowaniu preparatu z diosmektytem i innych leków.

Powiązane produkty

Węgiel leczniczy

Od wielu lat znanym i skutecznym lekiem stosowanym w zatruciach jest węgiel leczniczy. Węgiel leczniczy ma silne właściwości adsorpcyjne, posiada zdolność pochłaniania w jelitach toksyn bakteryjnych, produktów gnilnych, gazów jelitowych, uniemożliwiając w ten sposób ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego.

Węgiel leczniczy jest bardzo skutecznym środkiem stosowanym w zatruciach objawiających się biegunką, niestrawnością lub wzdęciami. Jeśli jednak podejrzewasz zatrucie innymi środkami np. chemicznymi, nie należy stosować węgla leczniczego bez konsultacji z lekarzem. Należy również pamiętać by inne leki podawać w odstępie około 2 godzin od podania węgla leczniczego.

Elektrolity

Podczas biegunki i wymiotów należy pamiętać o uzupełnieniu płynów i elektrolitów. Jest to bardzo ważne ze względu na ryzyko odwodnienia. U dzieci odwodnienie może wystąpić bardzo szybko. Aby zapobiec stanowi odwodnienia, warto mieć podczas wyjazdu wakacyjnego dobrze zaopatrzoną apteczkę. Nie zapomnijmy więc o elektrolitach, które najczęściej dostępne są w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Po rozpuszczeniu podaje się je pacjentowi w postaci doustnego płynu nawadniającego. Preparaty tego typu należą do dietetycznych środków specjalnego przeznaczenia medycznego, zawierają węglowodany i odpowiednio dobrane sole mineralne, bogate są m.in. w sód i potas. Przygotowany płyn należy podawać często, małymi porcjami, np. łyżeczką. Elektrolity mogą być podawane dzieciom i dorosłym, należy przestrzegać dawkowania wskazanego w ulotce, gdyż powinno być dostosowane do wagi ciała pacjenta.

Probiotyki

Probiotyki wzbogacają mikroflorę jelitową w żywe kultury bakterii. Zaleca się stosowanie preparatów zawierających szczepy o  udowodnionym w badaniach klinicznych bezpieczeństwie stosowania np. Lactobacillus rhamnosus. W aptece znajdziemy produkty tego typu przeznaczone już dla niemowląt, małych dzieci i dorosłych. Probiotyki dostępne da w kilku postaciach: kroplach, proszku w saszetkach, kapsułkach. Warto zapytać farmaceutę, które preparaty nie wymagają przechowywania w lodówce i nadają się do zabrania na wyjazd wakacyjny.

Liofilizowane drożdżaki

W leczeniu biegunek infekcyjnych zastosowanie znalazły również preparaty zawierające liofilizowane drożdzaki Saccharomyces boulardii. Drożdżaki są substytutem flory jelitowej i działają w przewodzie pokarmowym jako mikroorganizmy zapobiegające biegunce. Mogą być również stosowane  podczas terapii antybiotykami w celu zapobiegania biegunce poantybiotykowej. 

Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości preparaty przeciwbiegunkowe i zapobiegające odwodnieniu. Jednak w każdym przypadku gdy biegunka u osób dorosłych nie ustępuje po 2 dniach, lub jeśli w kale pojawi się krew lub wystąpi gorączka, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż biegunka może być objawem innej poważnej choroby i wymagać modyfikacji leczenia. Jeśli objawy dotyczą dzieci, należy zachować szczególną ostrożność i zawsze skontaktować się z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

    Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

  • 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę. Podaruj najbliższym zdrowie!

    Składając świąteczne życzenia, życzymy bliskim przede wszystkim zdrowia. Chcemy, by najdroższe nam osoby cieszyły się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Przygotowując świąteczne prezenty, warto zastanowić się, jaki zdrowy prezent możemy podarować tym, którzy zasiądą z nami przy wigilijnym stole. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi – oto 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę.

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Leki rozkurczowe – jak je bezpiecznie stosować?

    Leki na skurczowy ból brzucha dostępne bez recepty szybko łagodzą uporczywe dolegliwości bólowe podczas menstruacji, ataku kolki nerkowej lub wątrobowej, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Co warto o nich wiedzieć?

  • Zapalenie czerwieni wargowej – przyczyny, objawy, leczenie

    Czerwień wargowa jest określeniem odnoszącym się do zabarwienia ust. Warstwa nabłonkowa, która pokrywa wargi, jest bardzo cienka, a za kolor ust odpowiadają prześwitujące naczynia krwionośne. Jedną z częstych dolegliwości czerwieni wargowej jest cheilitis – czyli zapalenie czerwieni wargowej, oznaczające wiele różnych stanów chorobowych, jak opryszczka, zajady czy zapalenie kątów ust. Zapalenie czerwienie wargowej objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, odczuciem suchości czy popękaniem ust. Co na nie stosować?

  • Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

    Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

  • Zakola u kobiet i dziewcząt – przyczyny i leczenie

    Zakola u kobiet i dziewcząt bardzo często stanowią trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Przerzedzanie włosów z przodu głowy i łysienie częściej kojarzone jest z łysieniem typu męskiego. Pojawiające się zakola u dziewcząt i kobiet mogą powodować frustrację, niską samoocenę i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego niektóre kobiety mają zakola?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij