Cellulit, czyli efekt skórki pomarańczowej
Magdalena Sikora

Cellulit, czyli efekt skórki pomarańczowej

Cellulit jest coraz częściej pojawiającym się defektem skóry, który objawia się miejscowymi jej zgrubieniami, bruzdami, nierównościami. Obserwowany w powiększeniu przypomina skórkę pomarańczową, stąd też często określany jest tym mianem. Zjawisko cellulitu dotyczy głównie kobiet i zatacza coraz szersze kręgi. Dwadzieścia lat temu na tę dolegliwość cierpiała co druga pani po trzydziestce, dziś ocenia się, że problem ten dotyczy ponad 80 proc. kobiet.

Przyczyny

Na powstawanie efektu "skórki pomarańczowej" składa się wiele przyczyn. Można do nich zaliczyć między innymi złe nawyki żywieniowe, noszenie zbyt ciasnych ubiorów, siedzący tryb życia, a także nadużywanie alkoholu, kawy, tytoniu. Predyspozycje do powstania cellulitu mogą być także dziedziczne. W tym momencie warto zwrócić uwagę na fakt, że cellulit nie zawsze związany jest z otyłością.

Za główną przyczynę tego zjawiska można uznać zakłócenie równowagi hormonalnej organizmu. Powstawanie cellulitu związane jest bowiem z nadmiarem pojawiających się w organizmie estrogenów, które mają właściwości zatrzymywania wody i tłuszczu. Z tego też powodu najczęściej pojawia się on u kobiet w okresie ciąży, przed menopauzą, czy też w czasie zażywania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Początki tworzącej się skórki pomarańczowej można zaobserwować nawet u dziewcząt w okresie dojrzewania.

Zjawisko cellulitu to efekt wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego, w wyniku którego następuje odkładanie się w komórkach tłuszczowych produktów przemiany materii, które powinny zostać wydalone z organizmu. Komórki tłuszczowe znajdujące się w tzw. podskórnej tkance tłuszczowej przestają prawidłowo funkcjonować i powiększają się do znacznych rozmiarów, tworząc na skórze widoczne zgrubienia.

Objawy

Pierwsze objawy "pomarańczowej skórki" pojawiają się na zewnętrznej stronie ud, następnie rozprzestrzeniają się na ich wewnętrzne części, obejmując w kolejnym etapie skórę pośladków i bioder. W krańcowym przypadku zmiany te mogą pojawić się na skórze brzucha, biustu a nawet zewnętrznej stronie ramion. Wyróżnia się trzy stadia cellulitu. W początkowym etapie rozwoju nie daje on wyraźnych objawów zewnętrznych. Można rozpoznać go za pomocą testu skórnego, polegającego na uchwyceniu w palce fałdu skóry na udzie lub biodrze i ocenie czy pojawiają się na niej wgłębienia i wypukłości. W drugim stadium cellulit rozpoznawany jest już wizualnie podczas obserwacji skóry oświetlonej mocnym światłem. W trzecim stadium cellulitu defekty skóry widoczne są gołym okiem nawet bez specjalnego oświetlenia.

Powiązane produkty

Jak się pozbyć cellulitu

Metody walki z cellulitem są różne, przy czym należy pamiętać, że tym łatwiej go pokonać im mniej zaawansowane jego stadium. Z tego też powodu, szczególnie w okresach zachwianej gospodarki hormonalnej, należy zwracać uwagę na wygląd skóry i jeżeli zaobserwuje się na niej opisane zmiany należy przystąpić do natychmiastowego działania.

W gabinetach kosmetycznych wykonuje się cały szereg zabiegów mających na celu zlikwidowanie cellulitu. Do szczególnie efektywnych zalicza się specjalne masaże limfatyczne, które wpływają na lepsze ukrwienie tkanek oraz usuwanie produktów przemiany materii. Dobre efekty daje też elektrostymulacja mięśni za pomocą prądów zmiennych czy też terapia laserowa. Obecnie na świecie zwalczaniem "skórki pomarańczowej" zajęła się również chirurgia plastyczna.

Należy jednak pamiętać, że wymienione terapie mogą przynieść długotrwały, pozytywny efekt tylko wtedy jeżeli zrezygnujemy z dotychczasowych, na ogół nieprawidłowych przyzwyczajeń. Domową walkę z cellulitem rozpocznijmy od wprowadzenia odpowiedniej diety, która zapewni nam prawidłową przemianę materii. Podstawowymi jej składnikami powinny być warzywa, owoce, kiełki, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, czyli produkty bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik. Do jadłospisu wprowadźmy białe sery, tłuszcze roślinne, świeże zioła. Starajmy się ograniczać do minimum sól, cukier i tłuszcze zwierzęce. Unikajmy takich używek jak: alkohol, papierosy, kawa. Pijmy za to dużo niegazowanej wody mineralnej, która pozwala usuwać toksyny z organizmu. Przydatne w walce z cellulitem są herbatki ziołowe zawierające między innymi w składzie koper, skrzyp, brzozę, krwawnik. Cennym napojem wspomagającym nasze działania jest także zielona herbata, która czasami określana bywa mianem antycellulitowej.

Równocześnie z dietą zacznijmy spędzać bardziej aktywnie wolny czas. Pomyślmy o jeździe na rowerze, pływaniu lub choćby spacerach. Pamiętajmy również, że nawet kilkuminutowa poranna gimnastyka nie tylko wzmacnia nasze mięśnie, ale także powoduje przyspieszenie przemiany materii w naszym organizmie.

Bardzo ważną rolę w walce z cellulitem odgrywa także prawidłowa pielęgnacja skóry. Polega ona na stosowaniu na zagrożone tym defektem miejsca specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów. W ich skład wchodzą substancje aktywne, które wnikając głęboko w skórę, ułatwiają rozluźnianie zbitej tkanki tłuszczowej oraz wydalanie przez organizm toksycznych substancji. Jednymi z głównych składników w preparatach antycelulitowych są bogate w jod ekstrakty z alg morskich m.in. listownica brunatna czy też morszczyn. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu, a także ze względu na efekt drenażu tkanek działa wyszczuplająco i detoksykująco. Podobną rolę do kwasu alginowego pełni kofeina, która jest bardzo częstym składnikiem preparatów antycellulitowych. Cennymi składnikami w terapii "skórki pomarańczowej" są także glinki lecznicze, szczególnie te, które charakteryzują się dużą zawartością magnezu, krzemu i miedzi.

Dobre rezultaty można osiągnąć, stosując preparaty kosmetyczne zawierające odpowiednio dobrane olejki eteryczne, m.in. geraniowy, cytrynowy, jałowcowy, rozmarynowy, cyprysowy, cedrowy. Działają one regulująco, usuwają toksyny z tkanki łącznej oraz zmniejszają złogi tłuszczowe. Olejki te można również dodawać kilka razy w miesiącu do kąpieli.

Do grupy surowców skutecznych w walce z cellulitem należą także ekstrakty roślinne zawierające flawonoidy, np. wyciąg z kasztanowca, bluszczu, bylicy boże drzewko, iglicy włoskiej, zielonej herbaty czy brzozy. Poprawiają one cyrkulację limfy i wody, regulują ciśnienie krwi, przyśpieszają proces obkurczania się komórek tłuszczowych. Wspomagają mikrocyrkulację, polepszają drenaż, działają przeciwobrzękowo.

Surowcem, który pojawił się ostatnio na rynku kosmetycznym a z którym wiąże się duże nadzieje w walce z cellulitem jest ekstrakt z kory sosny śródziemnomorskiej. Zawiera on około 40 biologicznie czynnych składników. Kolejną rośliną, która bywa chętnie wykorzystywana w preparatach antycellulitowych, jest ostrokrzew kolczysty, którego ekstrakt z kłącza wpływa korzystnie na drenaż limfatyczny i poprawę krążenia żylnego.

Jednak bez względu na to, jaki preparat wybierzemy, pamiętajmy, żeby ułatwić wniknięcie substancji biologicznie aktywnych w nim zawartych do głębszych warstw skóry. W tym celu - przed zastosowaniem preparatu antycellulitowego - przynajmniej raz w tygodniu wykonajmy zabieg złuszczania naskórka, wykorzystując do tego specjalne kosmetyki peelingujące.

Pamiętajmy również, ze w walce z cellulitem pozytywne efekty dają regularne masaże zagrożonych partii ciała. Szczególnie podczas kąpieli powinno się używać specjalnych przyrządów przeznaczonych do tego celu. Ostatnio pojawiły się na rynku rękawice z włókna celulozowego, które pozbawiają skórę martwego naskórka bez użycia specjalnych kosmetyków.

Warto również w aptekach poszukać przeznaczonych do kąpieli specjalnych mydeł zawierających w składzie recepturalnym m. in. wyciąg z morszczynu czy też kofeinę, które - pobudzając drenaż limfatyczny - powodują usuwanie z tkanek zbędnego tłuszczu.

Na zakończenie należy zwrócić uwagę na fakt, że likwidowanie cellulitu nawet w fazie początkowej jest procesem długotrwałym. Tylko regularne stosowanie odpowiednich preparatów przez dłuższy okres może dać oczekiwane efekty. Bardzo ważna jest tu systematyczność stosowania preparatów przeznaczonych do tego celu. Jeśli rezultaty nie są zadowalające, kurację trzeba powtórzyć nawet kilkakrotnie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Emolienty – druga młodość skóry

    Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

  • Zdrowe i piękne włosy

    Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

  • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

    Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

  • Walka z łupieżem

    Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij