Co zrobić żeby włosy szybciej rosły?
Joanna Jordańska

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły?

Zdrowe włosy to zewnętrzny symptom dobrej kondycji ogólnej naszego organizmu. Ich dobry wygląd predysponują głównie względy genetyczne, ale poza nimi w dużej mierze również nasza dieta, styl życia i odpowiednia pielęgnacja. Tylko właściwie pielęgnowane, zadbane włosy, odwdzięczą nam się dobrym wyglądem i optymalnym wzrostem. Jak zatem na co dzień postępować by pobudzić wzrost włosa?

Mycie włosów

Włosy myjemy w umiarkowanie ciepłej wodzie, a przy ostatnim płukaniu w chłodniejszej (a nawet zimnej). Dobrze jest jednocześnie używać kosmetyków z jednej linii pielęgnacyjnej (szampon, odżywka, maska) gdyż uzupełniają one swoje działanie i są kompatybilne. Kosmetyki dobieramy zawsze do gatunku włosa (włosy suche, przetłuszczające się, farbowane, kręcone…) i używamy określonych serii naprzemiennie. Warto też raz na jakiś czas przeplatać ulubione linie pielęgnacyjne szamponem oczyszczającym, którego formuła jest co prawda zbyt silna do regularnej pielęgnacji, ale sporadyczne użycie pozwoli oczyścić włosy z nadmiaru sebum, a także złuszczającego się naskórka ze skóry głowy i mieszków włosowych.

Strzyżenie

Dla zachowania właściwej kondycji włosów niezmiernie ważne jest ich regularne podcinanie. Zwykle poleca się przycinanie włosów co drugi miesiąc o 1-2 cm. Podcinanie bezpośrednio nie powoduje co prawda szybszego wzrostu włosów, ale zdrowe końcówki nie przyjmują z zewnątrz zanieczyszczeń, co bezpośrednio wpływa na ich kondycję, zabezpieczając przed rozdwajaniem i kruszeniem się. 

Warto korzystać z usług jednego, zaufanego fryzjera, gdyż fachowo wykonane strzyżenie wpływa bezpośrednio na kondycję włosów (nie bez przyczyny często się mówi o fryzjerze, że „szybko po nim rosną włosy”).

W salonie fryzjerskim można również skorzystać z zabiegów typu kompres, podczas których zaproponowane przez fryzjera środki do pielęgnacji aktywują się przy użyciu urządzeń emitujących ciepło lub określone promienie co zwiększa efektywność zabiegu pielęgnacyjnego.

Powiązane produkty

Pielęgnacja domowa

Podobne kompresy można również wykonać w warunkach domowych, przy czym urządzenia fryzjerskie zastępujemy wtedy zakładając na głowę foliowy czepek i owijając go w ciepły ręcznik, co spowoduje kumulację temperatury wewnątrz kompresu.

Spośród domowych zabiegów pielęgnacyjnych, najskuteczniej na porost włosów podziałają:
•    Masaż skóry głowy – można wykonywać każdorazowo podczas mycia włosów, lub niezależnie od niego. Masaż możemy wykonywać codziennie, delikatnymi, okrężnymi ruchami opuszków palców od czoła w kierunku karku. Masaż pobudza krążenie krwi, wzrost włosów, sprzyja dotlenieniu cebulek włosa i oczyszczeniu powierzchni skóry głowy. Do masażu skóry głowy możemy również użyć gotowych ampułek stymulujących wzrost włosa, bądź naturalnych (samodzielnie przygotowanych) preparatów na bazie olejków bądź alkoholu. Masażowi może również towarzyszyć szczotkowanie (najlepiej szczotką z naturalnego włosia), pamiętajmy jednak, że szczotkujemy tylko suche włosy (mokre stają się bardziej podatne na uszkodzenia).
•    Wcierki – na rynku znajdziemy wiele gotowych preparatów o właściwościach stymulujących wzrost włosa w formie ampułek bądź płynów do wcierania w skórę głowy. Pośród wcierek, które możemy przygotować samodzielnie, warte polecenia są: sok z rzepy oraz wyciągi z kozieradki i lukrecji.
•    Olejowanie- przeprowadzamy zawsze przed myciem włosów. Zabieg najlepiej przeprowadzać ciepłą (a nawet gorącą) emulsją olejową. Do przygotowania emulsji używamy oleju bazowego (np. kokosowego, migdałowego, oliwy z oliwek) do którego możemy dodać kilka kropli olejku: z mięty pieprzowej, rozmarynowego, oleju z korzenia łopianu, musztardowego, imbirowego, czy oleju z kozieradki. Emulsję rozprowadzamy na włosach przy użyciu grzebienia, a następnie zakładamy na głowę foliowy czepek i owijamy go ciepłym ręcznikiem.

Dieta

Dieta stymulująca dobrą kondycję włosów oraz ich wzrost powinna być bogata w proteiny. Warto ją zatem wzbogacić o ryby, jajka i chude mięso, soję, owoce (najlepiej jagodowe) i warzywa (głównie kapustne, ale również fasolę marchew i pomidory) oraz orzechy, pestki słonecznika i deserową czekoladę.

Nie zapominajmy również o właściwym nawodnieniu. Osiem szklanek wody dziennie jest ilością zapewniającą optymalną kondycję naszego organizmu i odpowiedni stan skóry i włosów.

Suplementacja

Pamiętamy jak zwykło się często mówić o naszych pociechach – rośnie jak na drożdżach. Podobnie włosy. Kiedy zależy nam ich szybkim przyroście, warto nabyć suplement zawierający wyciąg z drożdży. Są one bogate w proteiny oraz witaminy grupy B i podstawowe aminokwasy.

Olej musztardowy, którego głównym składnikiem jest gorczyca – zawiera witaminy B1, H, F, PP, żelazo, fosfor, potas i wapń. Widocznie odżywia włosy, wspomaga mikrokrążenie cebulek włosowych, co pobudza naturalny wzrost.

Dobrą kondycję i szybszy wzrost włosów zapewnią również witamina B5, B12, witaminy E, C i A, biotyna oraz kwas foliowy.
Jeśli jednak pomimo wszelkich starań włosy wciąż nie chcą rosnąć, warto skonsultować się z lekarzem który pomoże ustalić źródło problemu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij