Kobieta w depresji poporodowej przy łóżeczku swojego dziecka
Weronika Grzywna

Depresja poporodowa – skąd się bierze? Jak sobie z nią radzić?

Powitanie na świecie nowego członka rodziny wiąże się nie tylko z radością, ale i nowymi, dotąd nieznanymi obowiązkami, które mogą wywołać stres, przeciążenie oraz wiele innych negatywnych emocji. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 5 do 25 proc. kobiet na całym świecie. Co to jest depresja poporodowa? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

  1. Depresja poporodowa – objawy. Kiedy pojawia się depresja po porodzie?
  2. Jakie są objawy depresji poporodowej?
  3. Depresja poporodowa – przyczyny
  4. Depresja poporodowa – leczenie
  5. Jak wspierać kobietę w depresji poporodowej?
  6. Depresja poporodowa a baby blues
  7. Jak długo trwa depresja po porodzie? Czy depresja poporodowa mija?
  8. Czy na depresję poporodową zapadają też mężczyźni?

Depresja poporodowa – objawy. Kiedy pojawia się depresja po porodzie?

Po jakim czasie objawia się depresja poporodowa? Według ICD-10 zaburzenie to występuje u młodych mam w ciągu 6 tygodni, a więc około 42 dni po porodzie. Z kolei zgodnie z DSM-5 symptomy depresji pojawiają się już w ciągu 4 tygodni po porodzie. Większość specjalistów jest jednak zdania, że przypadłość ta może rozwinąć się w ciągu roku po porodzie, a nawet później.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Wśród głównych symptomów wymienia się:

  • obniżenie nastroju,
  • przygnębienie,
  • brak energii i motywacji do działania,
  • brak odczuwania przyjemności z aktywności, które kiedyś sprawiały radość,
  • izolowanie się od innych osób,
  • płaczliwość,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • obniżoną samoocenę, szczególnie jeśli chodzi o widzenie siebie w roli matki.

Zaburzenie to objawia się również w relacji matka-dziecko. Kobieta może wówczas odczuwać poczucie winy i uważać, że jest złą matką, że nie potrafi zajmować się odpowiednio swoim dzieckiem. Ponadto kobietę z depresją poporodową może cechować wysoki poziom lęku o zdrowie lub życie dziecka.

W przebiegu choroby obserwowane są także objawy psychosomatyczne, takie jak bóle głowy, spadek libido, problemy ze snem, wzrost lub spadek masy ciała.

Powiązane produkty

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyny depresji poporodowej nie zostały do końca poznane. Wpływ na jej rozwój może mieć bowiem wiele zmiennych. Do czynników ryzyka można zaliczyć m.in.:

  • brak wsparcia społecznego,
  • niski status społeczny,
  • problemy finansowe,
  • stany depresyjne w przeszłości,
  • wcześniejsze poronienie lub śmierć dziecka,
  • poród przez cesarskie cięcie,
  • przedwczesny poród,
  • komplikacje w trakcie ciąży/porodu,
  • wysoki poziom lęku w trakcie ciąży,
  • obawy o dziecko i jego stan zdrowia,
  • przeciążenie nowymi obowiązkami (zmęczenie psychiczne i fizyczne),
  • tęsknotę za dawnym trybem życia,
  • lęk przed wejściem w nową rolę.

Depresja poporodowa – leczenie

Wiele osób zastanawia się, czy można wyleczyć depresję poporodową. Jest to jak najbardziej możliwe, a leczenie zależne będzie od indywidualnego przypadku i nasilenia objawów. W cięższych przypadkach zaburzenia psychiatra może zlecić leczenie farmakologiczne, niemniej jednak na efekty farmakoterapii trzeba poczekać kilka tygodni. Leki natomiast dostosowywane są zawsze indywidualnie.

Sprawdź produkty na stres i lęk na DOZ.pl

Współcześnie w większości przypadków psychiatrzy stosują farmakoterapię, która jest bezpieczna i dozwolona podczas karmienia piersią. Za jedną ze skutecznych form leczenia uznawana jest także psychoterapia, głównie psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Niestety, badania pokazują, że tylko ok. 15 proc. kobiet cierpiących z powodu depresji poporodowej szuka wsparcia u specjalistów. Warto jednak wiedzieć, że nieleczona choroba może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji nie tylko dla matki, ale i dla dziecka, dlatego depresja każdorazowo powinna zostać poddana leczeniu.

Jak wspierać kobietę w depresji poporodowej?

Jak pomóc kobiecie w depresji poporodowej? Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa realne wsparcie bliskich osób. Warto okazać kobiecie zrozumienie, zaproponować pomoc w szukaniu specjalisty i w codziennych obowiązkach, np. w opiece nad dzieckiem, w sprzątaniu czy w zakupach spożywczych. Co najważniejsze, depresji poporodowej nie można bagatelizować, jest to bowiem choroba śmiertelna, która może doprowadzić do tragedii.

Depresja poporodowa a baby blues

Mówiąc o depresji poporodowej, należy także odróżnić ją od baby blues. Baby blues, a właściwie tzw. smutek poporodowy to stan, który pojawia się u większości kobiet (ok. 85 proc.) w okolicy 3-5 dnia połogu. Baby blues może objawiać się podobnie do depresji, ale jego symptomy będą mniej nasilone. Smutek poporodowy w przeciwieństwie do depresji mija po około 2 tygodniach. Przedłużający się baby blues nie powinien być jednak bagatelizowany, ponieważ jest on czynnikiem rozwoju depresji poporodowej, dlatego w tym okresie również bardzo istotne jest okazanie kobiecie odpowiedniego wsparcia.

Wsparcie bliskich w depresji poporodowej
Młoda matka potrzebuje wsparcia ze strony bliskich – to jeden z kluczowych elementów leczenia zaburzenia nastroju, jakim jest depresja po porodzie

Jak długo trwa depresja po porodzie? Czy depresja poporodowa mija?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa to zaburzenie nastroju. Zazwyczaj depresja ma swój początek w ciągu pierwszych tygodni od urodzenia dziecka. Natomiast czas jej trwania zależny będzie od tego, jakie działania zostaną podjęte przez kobietę cierpiącą na depresję, bowiem nieleczona depresja może trwać nawet latami.

Wiele osób zastanawia się, czy depresja mija samoistnie. Warto wiedzieć, że jest to poważna i śmiertelna choroba, dlatego kobieta, która się z nią zmaga, nie powinna być pozostawiona sama sobie. Depresja każdorazowo wymaga wsparcia specjalisty: psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty.

Czy na depresję poporodową zapadają też mężczyźni?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że depresja poporodowa dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. U mężczyzn będzie objawiać się w ten sam sposób, co u kobiet. Oznacza to, że również wymaga ona wsparcia społecznego i specjalistycznego leczenia.

Wśród czynników ryzyka rozwoju męskiej depresji poporodowej wymienia się natomiast strach związany z narodzinami dziecka i wejściem w nową rolę społeczną, brak zatrudnienia, zaburzenia depresyjne, poczucie odtrącenia przez partnerkę, uczucie przeciążenia. Co więcej, jeżeli objawy depresji występują u partnerki, wówczas ryzyko wystąpienia tego zaburzenia nastroju u mężczyzny wynosi ponad 50 proc.

  1. Maliszewska, K., Preis, K. (2014). Terapia depresji poporodowej – aktualny stan wiedzy. Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44.
  2. Chrzan-Detkoś, M. i in. (2012). Uwarunkowania i konsekwencje depresji poporodowej. Psychoterapia, 2(161).
  3. Cooper, P. J., Murray, L. (1998). Postnatal depression. BMJ (Clinical research ed.), 316(7148).
  4. Kossakowska, K. (2019). Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 39(3).
  5. Miller, L. J. (2002). Postpartum depression. Journal of the American Medical Association, 287(6).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij