Tatuaż na bicepsie mężczyzny
Barbara Bukowska

Pielęgnacja skóry z tatuażem – jak dbać o skórę z tatuażem?

Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak niegdyś, trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej dziary". Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena  jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

Wykonanie tatuażu, choć dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń, zawsze wiąże się z uszkodzeniem skóry. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja wytatuowanego obszaru – zarówno zaraz po zabiegu, jak i po wygojeniu rany. Odpowiednio dobrane kosmetyki nie tylko przyspieszają gojenie, ale również nawilżają skórę i utrwalają kolory tatuażu.

Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?

Pierwszy krok w trosce o dobrą kondycję skóry i świeżo zrobionego tatuażu należy do tatuatora. Po zakończeniu dzieła powinien je odpowiednio zabezpieczyć. Dawniej w tym celu stosowano opatrunki z gazy czy zwykły bandaż, a potem folię spożywczą. Dziś najczęściej do ochrony tatuaży wykorzystuje się wodoodporne, paroprzepuszczalne i sterylne opatrunki foliowe, tzw. drugą skórę lub sztuczną skórę. Na rynku znajduje się wiele rodzajów ochronnych opatrunków foliowych, można je kupić zarówno w aptekach, jak i w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do tatuażu.

Po kilku godzinach od wykonania tatuażu należy zdjąć folię ochronną. Tatuowane miejsce może być tkliwe, choć dzięki coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu maści znieczulających ból podczas zabiegu i zaraz po nim nie jest tak dotkliwy.

Skóra pod opatrunkiem może być również zaczerwieniona i lekko opuchnięta. W pierwszych dniach po zabiegu jest to normalne – pigment stosowany przez tatuatora jest ciałem obcym. Organizm uruchamia procesy mające na celu pozbycie się go, stąd podrażnienia.

Po zdjęciu opatrunku foliowego skórę należy przemyć letnią wodą lub specjalistycznym żelem czyszczącym, aby usunąć bakterie oraz resztki tuszu. W pielęgnacji tatuażu po zabiegu nie zaleca się stosowania kosmetyków silnie perfumowanych, jak również zwykłych mydeł, które mogą przesuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać. Przed kolejnymi krokami pielęgnacji oczyszczoną skórę należy dokładnie osuszyć, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika. Jest delikatniejszy i bardziej higieniczny niż ręcznik tradycyjny.

Czym smarować świeży tatuaż?

Smarowanie tatuażu po jego zrobieniu jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji i ma na celu dogłębne nawilżenie skóry i zachowanie trwałości pigmentu, a także przyspieszenie procesu gojenia. Do smarowania tatuażu przydadzą się proste maści i kremy, które można znaleźć w każdej aptece: preparaty zawierające pantenol, alantoinę czy maść z witaminą A świetnie sprawdzą się zwłaszcza na etapie gojenia skóry.

W pielęgnacji tatuażu można zastosować również naturalne sposoby, z wykorzystaniem kosmetyków z domowej apteczki – do smarowania można wykorzystać masło shea czy olej kokosowy. Większość tatuatorów zaleca jednak stosowanie na świeży tatuaż specjalistycznych maści i kremów: nie tylko natłuszczają i nawilżają skórę, ale dostarczają też niezbędnych witamin, które przyspieszają proces gojenia. Często są hipoalergiczne, a zawarte w nich substancje chronią ponadto tatuaż przed wyblaknięciem.

Kremy zawierające substancje łagodzące i przyspieszające gojenie stosuje się na świeży tatuaż. Nakłada się je cienką warstwą, zawsze na umytą i osuszoną skórę. Zabieg ten powtarza się 3–4 razy dziennie, a posmarowany tatuaż warto zabezpieczyć folią, szczególnie jeśli planujemy wyjścia poza dom albo gdy ubranie zakrywa tatuaż.

Szczególnie ważna jest również pielęgnacja i zabezpieczenie świeżego tatuażu na noc – to wtedy skóra najintensywniej się regeneruje. Aby proces ten zachodził bez przeszkód, należy zadbać o higieniczne warunki snu – w okresie gojenia co kilka dni zmieniać pościel, a także zrezygnować ze spania w jednym łóżku z czworonożnym przyjacielem. Przed snem tatuaż dokładnie nawilżamy i przykrywamy folią. W podobny sposób należy zabezpieczyć tatuaż przed wyjściem do pracy.

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu wygląda nieco inaczej. Na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na długotrwałym nawilżeniu i ochronie tatuażu. Niezwykle ważnym elementem jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Tatuaż, jako ciemniejsza plama na skórze, pochłania je, przez co może wyblaknąć, szczególnie białe i żółte barwniki. Dlatego też osoby z tatuażem powinny szczególnie uważać podczas opalania. Ekspozycję na słońce można rozpocząć dopiero po pełnym zagojeniu tatuażu, ale zawsze należy go posmarować kremem z wysokim filtrem SPF. Dotyczy to nie tylko miesięcy słonecznych, ale również jesieni i zimy, ponieważ promienie UV przenikają także przez chmury.

Powiązane produkty

Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?

  • W pierwszym tygodniu po wykonaniu tatuaż należy traktować jak otwartą ranę. Może się z niego sączyć krew i osocze. W tym okresie, poza pielęgnacją, ważne jest unikanie ciasnych, przylegających do skóry ubrań. Warto zakładać przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów, która ułatwi skórze oddychanie.
  • W drugim tygodniu rozpoczyna się proces gojenia. Naturalnym jego objawem jest swędzenie skóry w miejscu wykonania tatuażu. Nie należy jej drapać, bo może to spowodować dodatkowe podrażnienia. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść okłady z lodu oraz intensywne nawilżanie tatuażu specjalistycznymi kosmetykami do pielęgnacji.
  • W okresie gojenia się tatuażu nie należy korzystać z basenów i otwartych akwenów. Przeciwwskazana jest również sauna. Lepszym rozwiązaniem niż gorąca kąpiel w wannie będzie szybki prysznic w letniej wodzie.
  • W pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Nie tylko wydłuża on okres gojenia, ale wydzielany podczas ćwiczeń pot może trwale uszkodzić tusz. Treningi najlepiej rozpocząć od tych partii ciała, na których nie był wykonywany tatuaż.
  • Przez pierwsze dni po zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z konsumpcji alkoholu. Działa on rozrzedzająco na krew, co powoduje wydłużenie procesu gojenia. Nadmiernie sącząca się krew może powodować rozmycie tuszu i zniszczenie wzoru.
Ważna jest również staranna obserwacja świeżego tatuażu. W pierwszych dniach lekka opuchlizna i delikatny stan zapalny są naturalnymi reakcjami obronnymi, powinny jednak ustąpić po kilku dobach. Jeśli jednak miejsce wykonania tatuażu jest tkliwe i obrzęknięte, pokryte drobnymi ranami, z których wycieka ropa, a dodatkowo występuje podwyższona temperatura ciała, może to świadczyć o zakażeniu skóry. W takiej sytuacji niezbędna jest szybka wizyta u lekarza i wdrożenie antybiotykoterapii.
  1. A. Fauger, S. Sonck, N. Kluger i in., Tattoo aftercare management with a dermo-cosmetic product: Improvement in discomfort sensation and skin repair quality, J Cosmet Dermatol" 21(3), 2022.
  2. C.D. Gonzalez, B.J. Walkosz, R.P. Dellavalle, Aftercare Instructions in the Tattoo Community: An Opportunity to Educate on Sun Protection and Increase Skin Cancer Awareness. J Clin Aesthet Dermatol" 13(6), 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij