Olej marula - właściwości i zastosowanie
Urszula Krzesiak

Olej marula - właściwości i zastosowanie

Olej Marula (Sclerocarya Birrea Seed Oil) pozyskuje się z afrykańskiego drzewa zwanego również drzewem słoni, a dokładniej - z pestek jego słodkich owoców. Ma on jasnobeżowy kolor i przyjemny, delikatny zapach. Jest niezwykle bogaty w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, minerały i składniki odżywcze, które chronią skórę przed uszkodzeniami, poprawiają aktywność komórkową i głęboko wnikają w głąb skóry, intensywnie ją nawilżając.

Tłoczony na zimno Olej Marula to również prawdziwa skarbnica witamin. Dodatkowo, wykazuje on w swoim składzie unikatową obecność substancji oksydacyjnych, m. in. tokoferoli, flawonów i katechinów, dzięki czemu olej ten działa także przeciwzmarszczkowo i wygładzająco. Co więcej, poprawia elastyczność skóry, chroniąc ją przed rozpadem kolagenu. Redukuje zmiany trądzikowe, blizny i przebarwienia. Olej ten od stuleci wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i włosów z uwagi na wyjątkowe właściwości nawilżające i oczyszczające.

Właściwości Oleju Marula

Olej Marula posiada lekką konsystencję, polecany jest do pielęgnacji każdego typu skóry. Ceniony jest za swoje silne działanie nawilżające, ujędrniające oraz regenerujące, zarówno na skórę, jak i włosy. Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy E oraz C znakomicie sprawdza się w przypadku skóry starzejącej się, dojrzałej, przesuszonej. Olej Marula wykazuje również działanie antybakteryjne, stąd też wyjątkowo odpowiada cerze trądzikowej i z bliznami potrądzikowymi (rozjaśnia przebarwienia). Olej Marula jest lekki i szybko się wchłania, jest błyskawicznie tolerowany przez skórę. Dodatkowo wykazuje silne działanie regenerujące, co przejawia się m. in. spłycaniem pierwszych zmarszczek, czy też ochroną przed rozkładem kolagenu; działa także regenerująco i łagodząco na skórę poddaną kuracji kwasami, co jest bardzo istotne dla osób, które poddają się tego rodzaju kuracjom dermatologicznym - mają one pewność, że sięgają po czysty, w 100% naturalny składnik organiczny, nie zanieczyszczony szkodliwą chemią.

Olej Marula bardzo często wykorzystywany jest jako środek wspomagający podczas leczenia łuszczycy bądź egzemy. Jedną z jego najważniejszych zalet jest odporność na utlenianie i doskonała stabilność w formulacjach kosmetycznych. Co więcej, jego działanie jest porównywalne z olejem arganowym, z tym, że Olej Marula posiada delikatniejszy zapach i większą zawartość kwasu oleinowego, przez co jest lżejszy.

Zastosowanie Oleju Marula

  • Do pielęgnacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, i delikatnych okolic oczu - Olej Marula ma lekką konsystencję i szybko się wchłania, dlatego bez obaw może być stosowany na dzień, pod makijaż. W takim przypadku nakładamy olejek na skórę zamiast kremu lub wzbogacamy nim krem poprzez dodanie kilku kropli przy każdej aplikacji. Odrobina oleju zwiększa wtedy walory pielęgnacyjne białych kosmetyków, a w przypadku gęstych specyfików daje lepszy poślizg przy nakładaniu (zaleca się nałożyć na zagłębienie dłoni porcji kremu, sera czy maski, dodać odrobinę olejku, zmieszać i nakładać opuszkami palców, delikatnie wklepując w skórę).
  • Do pielęgnacji i nawilżania ciała po kąpieli - jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę. Porcję oleju można również dodać do tradycyjnego balsamu lub mleczka do ciała tuż przed użyciem.
  • Do masażu antycellulitowego i na rozstępy - Olej Marula ma silne działanie ujędrniające, wspomaga krążenie podskórne, redukuje cellulit i zapobiega rozstępom. Polecany do masażu jako kuracja na rozstępy i cellulit.
  • Do ujędrniania biustu - do olejku bazowego (np. migdałowego, słonecznikowego, makadamia, awokado lub jojoba) dodajemy kilka kropli Oleju Marula, mieszamy i aplikujemy na biust, wykonując delikatny, kilkuminutowy masaż.
  • Do pielęgnacji włosów - kilka krople Oleju Marula rozcieramy w dłoniach i przeczesujemy jeszcze mokre po umyciu włosy. Warto również, przynajmniej raz w tygodniu, wykonać olejowanie włosów. Jest to naturalny zabieg przywracający włosom gęstość, elastyczność, zdrowy wygląd i połysk. Aplikujemy Olej Marula na suche włosy (przed myciem) i skórę głowy, wykonując lekki masaż. Pozostawiamy co najmniej na godzinę, po czym myjemy włosy szamponem.
  • Jako olejek pielęgnujący, wcierany w zniszczoną skórę rąk i paznokcie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij