Olej marula - właściwości i zastosowanie
Urszula Krzesiak

Olej marula - właściwości i zastosowanie

Olej Marula (Sclerocarya Birrea Seed Oil) pozyskuje się z afrykańskiego drzewa zwanego również drzewem słoni, a dokładniej - z pestek jego słodkich owoców. Ma on jasnobeżowy kolor i przyjemny, delikatny zapach. Jest niezwykle bogaty w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, minerały i składniki odżywcze, które chronią skórę przed uszkodzeniami, poprawiają aktywność komórkową i głęboko wnikają w głąb skóry, intensywnie ją nawilżając.

Tłoczony na zimno Olej Marula to również prawdziwa skarbnica witamin. Dodatkowo, wykazuje on w swoim składzie unikatową obecność substancji oksydacyjnych, m. in. tokoferoli, flawonów i katechinów, dzięki czemu olej ten działa także przeciwzmarszczkowo i wygładzająco. Co więcej, poprawia elastyczność skóry, chroniąc ją przed rozpadem kolagenu. Redukuje zmiany trądzikowe, blizny i przebarwienia. Olej ten od stuleci wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i włosów z uwagi na wyjątkowe właściwości nawilżające i oczyszczające.

Właściwości Oleju Marula

Olej Marula posiada lekką konsystencję, polecany jest do pielęgnacji każdego typu skóry. Ceniony jest za swoje silne działanie nawilżające, ujędrniające oraz regenerujące, zarówno na skórę, jak i włosy. Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy E oraz C znakomicie sprawdza się w przypadku skóry starzejącej się, dojrzałej, przesuszonej. Olej Marula wykazuje również działanie antybakteryjne, stąd też wyjątkowo odpowiada cerze trądzikowej i z bliznami potrądzikowymi (rozjaśnia przebarwienia). Olej Marula jest lekki i szybko się wchłania, jest błyskawicznie tolerowany przez skórę. Dodatkowo wykazuje silne działanie regenerujące, co przejawia się m. in. spłycaniem pierwszych zmarszczek, czy też ochroną przed rozkładem kolagenu; działa także regenerująco i łagodząco na skórę poddaną kuracji kwasami, co jest bardzo istotne dla osób, które poddają się tego rodzaju kuracjom dermatologicznym - mają one pewność, że sięgają po czysty, w 100% naturalny składnik organiczny, nie zanieczyszczony szkodliwą chemią.

Olej Marula bardzo często wykorzystywany jest jako środek wspomagający podczas leczenia łuszczycy bądź egzemy. Jedną z jego najważniejszych zalet jest odporność na utlenianie i doskonała stabilność w formulacjach kosmetycznych. Co więcej, jego działanie jest porównywalne z olejem arganowym, z tym, że Olej Marula posiada delikatniejszy zapach i większą zawartość kwasu oleinowego, przez co jest lżejszy.

Zastosowanie Oleju Marula

  • Do pielęgnacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, i delikatnych okolic oczu - Olej Marula ma lekką konsystencję i szybko się wchłania, dlatego bez obaw może być stosowany na dzień, pod makijaż. W takim przypadku nakładamy olejek na skórę zamiast kremu lub wzbogacamy nim krem poprzez dodanie kilku kropli przy każdej aplikacji. Odrobina oleju zwiększa wtedy walory pielęgnacyjne białych kosmetyków, a w przypadku gęstych specyfików daje lepszy poślizg przy nakładaniu (zaleca się nałożyć na zagłębienie dłoni porcji kremu, sera czy maski, dodać odrobinę olejku, zmieszać i nakładać opuszkami palców, delikatnie wklepując w skórę).
  • Do pielęgnacji i nawilżania ciała po kąpieli - jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę. Porcję oleju można również dodać do tradycyjnego balsamu lub mleczka do ciała tuż przed użyciem.
  • Do masażu antycellulitowego i na rozstępy - Olej Marula ma silne działanie ujędrniające, wspomaga krążenie podskórne, redukuje cellulit i zapobiega rozstępom. Polecany do masażu jako kuracja na rozstępy i cellulit.
  • Do ujędrniania biustu - do olejku bazowego (np. migdałowego, słonecznikowego, makadamia, awokado lub jojoba) dodajemy kilka kropli Oleju Marula, mieszamy i aplikujemy na biust, wykonując delikatny, kilkuminutowy masaż.
  • Do pielęgnacji włosów - kilka krople Oleju Marula rozcieramy w dłoniach i przeczesujemy jeszcze mokre po umyciu włosy. Warto również, przynajmniej raz w tygodniu, wykonać olejowanie włosów. Jest to naturalny zabieg przywracający włosom gęstość, elastyczność, zdrowy wygląd i połysk. Aplikujemy Olej Marula na suche włosy (przed myciem) i skórę głowy, wykonując lekki masaż. Pozostawiamy co najmniej na godzinę, po czym myjemy włosy szamponem.
  • Jako olejek pielęgnujący, wcierany w zniszczoną skórę rąk i paznokcie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij