Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów
Anna Miros

Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów

Jeśli Twoim problemem jest łysienie typu żeńskiego lub męskiego, wypadanie włosów, świąd skóry głowy, łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy lub po prostu zniszczone włosy w wyniku zabiegów fryzjerskich warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się schorzeniami skóry głowy oraz włosów – trychologiem.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry głowy i włosów oraz zaleca odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Jego głównym celem jest zapobieganie schorzeniom włosów i skóry głowy oraz poprawa ich budowy oraz wyglądu. Trycholog nie musi być lekarzem, może być nim biotechnolog, kosmetolog lub inny absolwent uczelni medycznej posiadający wiedzę z zakresu trychologii. 

Wizyta u trychologa

Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków, diety, trybu życia, pielęgnacji włosów oraz przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich. Następnie wykonuje trichoskopię – badanie włosów i powierzchni skóry głowy przy użyciu mikrokamery, która powiększa obraz od 200 do 1000 razy (w zależności od stosowanego urządzenia). Podczas badania trichoskopowego można ocenić strukturę włosów, stan mieszków włosowych, fazy wzrostu włosów, unaczynienie skóry głowy, stan powierzchni naskórka, wydzielanie sebum oraz stopień keratynizacji. Dzięki czemu trycholog może zdiagnozować daną jednostkę chorobową oraz wprowadzić odpowiednie leczenie, pielęgnację i zabiegi, a także zlecić przeprowadzenie dodatkowych konsultacji u współpracujących specjalistów z zakresu dermatologii, endokrynologii, dietetyki, ginekologii a nawet psychologii.

Powiązane produkty

Dodatkowe badania diagnostyczne

Trycholog może zalecić wykonanie dodatkowych badań w celu szczegółowej diagnostyki stanu włosów i skóry głowy. Należą do nich:
•    Trichogram – badanie polegające na pobraniu około 100 włosów z owłosionej skóry głowy od pacjenta oraz analizie cebulek włosów pod mikroskopem. Pozwala na ocenę struktury łodygi włosów oraz cebulek, pomaga w określeniu w jakich fazach cyklu włosa są pobrane włosy (nieodpowiednia liczba włosów w danych fazach wskazuje na mechanizm wypadania włosów). Zalecane przy nadmiernym wypadaniu włosów oraz łysieniu.
Uwaga! 2 tygodnie przed badaniem nie można wykonywać zabiegów chemicznych (farbowanie, ondulacja) oraz 48 godzin przed badaniem nie należy myć głowy oraz używać kosmetyków do stylizacji włosów.
•    Analiza pierwiastkowa włosa – określa skład mineralny włosów i ocenia stan odżywiania się organizmu na podstawie 29 pierwiastków znajdujących się we włosach. Do przeprowadzenia badania potrzebne są próbki włosów, które ścina się w 3-4 miejscach przy samej skórze, w okolicy potylicy (do 1 grama). Do badania wykorzystuje się włosy naturalne (jeśli są farbowane należy odczekać 6-8 tygodni i ścina się odrosty) oraz umyte bez kosmetyków do stylizacji.
•    Badanie mykologiczne – przeprowadzane w przypadku podejrzenia zmian grzybiczych i określenia gatunku grzyba chorobotwórczego oraz jego lekowrażliwości. Do badania potrzebne są zeskrobiny ze zmiany chorobowej.

Zabiegi trychologiczne

W zależności od schorzenia czy problemu skóry głowy i włosów trycholog proponuje zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb pacjenta. Najczęściej zabiegi polegają na wykonaniu peelingu skóry głowy oraz masażu odpowiednimi preparatami kosmetycznymi zawierającymi składniki lecznicze oraz pielęgnacyjne (witaminy, minerały, oleje roślinne, zioła). Wyróżnia się zabiegi: przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, łagodzące wrażliwą, swędzącą skórę głowy, regenerujące włosy zniszczone, przeciwko wypadaniu oraz łysieniu, przeciwstarzeniowe oraz przy zmianach łuszczycowych.

Popularnym zabiegiem kosmetologicznym jest mezoterapia mikroigłowa, polegająca na wprowadzaniu koktajli z substancjami aktywnymi np. witaminami, kwasem hialuronowym za pomocą licznych iniekcji lub przy pomocy specjalnego pistoletu czy dermapenu albo wykonaniu masażu derma-rollerem. Coraz częściej do mezoterapii wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. Efektem takich zabiegów jest przede wszystkim zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie wzrostu nowych włosów.

W gabinecie trychologicznym stosuje się również prądy Darsonvala wykorzystując elektrodę grzebieniową, w celu poprawy ukrwienia, regeneracji oraz wzmocnienia cebulek włosów, a także do zmniejszenia łojotoku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij