Trądzik u dorosłych
Anna Miros

Trądzik u dorosłych

Obecnie trądzik pospolity nie dotyczy tylko nastolatków w okresie burzy hormonalnej, stał się również problemem osób po 30 roku życia. Wcześniej kojarzył się tylko z okresem dojrzewania, dziś budzi niepokój, dyskomfort i utrudnia współczesne życie wielu osób dorosłych. Jakie są objawy oraz przyczyny trądziku u dorosłych? Jaką należy wprowadzić pielęgnację, aby poprawić wygląd skóry trądzikowej?

Czym się charakteryzuje?

Trądzik u dorosłych (Adult Acne) często jest kontynuacją trądziku młodzieńczego, ale także może pojawić się u osób, u których nigdy nie występował. Zmiany trądzikowe u dorosłych różnią się od trądziku młodzieńczego lokalizacją oraz rodzajem wykwitów skórnych. Występuje mniej zaskórników bez stanu zapalnego, przeważają natomiast krostki i grudki ze stanem zapalnym. Zmiany najczęściej występują w dolnej części twarzy – na brodzi, w okolicach żuchwy, dolnej części policzków, czasami na szyi, dekolcie oraz plecach. Mogą prowadzić do powstawania blizn oraz przebarwień.

Jak powstają zmiany trądzikowe?

Pod wpływem wzrostu hormonów płciowych – androgenów dochodzi do wzmożonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Zbyt duża ilość gęstego sebum, blokuje ujścia gruczołów łojowych, przez co nie może wydostać się na powierzchnie skóry. W tym samym czasie dochodzi do nadmiernego rogowacenia się naskórka. Komórki naskórka po zlepieniu się z łojem tworzą zaskórniki zamknięte – następuje zaczopowanie gruczołów łojowych. Wówczas bakterie beztlenowe pod wpływem enzymów zaczynają rozkładać składniki łoju na kwasy tłuszczowe, które działając drażniąco na skórę sprzyjają powstawaniu stanu zapalnego. Ponadto może dochodzić do wtórnego zakażenia innymi drobnoustrojami. Na skórze mogą powstawać zmiany w postaci krost, grudek, guzków, nacieków zapalnych, a także torbieli ropnych. 

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Do głównych przyczyn powstawania zmian trądzikowych u osób po 30, 40 roku życia zalicza się przede wszystkim stres, nieodpowiednią dieta, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz zanieczyszczenie środowiska. Najczęściej dotyczy to kobiet w okresie największej aktywności zawodowej, jednocześnie spełniających się w roli żony oraz matki. Szybki, stresujący tryb życia powoduje nadreaktywność androgenów – hormonów, które stymulują gruczoły łojowe do produkcji łoju. Dodatkowo, nieodpowiednia dieta bogata w produkty z wysokim indeksem glikemicznym, wpływa na wzrost insuliny we krwi, co także podnosi poziom androgenów i zwiększa wydzielanie sebum. Ponadto żywność wysokoprzetworzona, duże ilości nabiału i tłuszczów zwierzęcych, produkty pszeniczne, pikantne, słone potrawy, słodkie napoje gazowane, sztuczne soki, jedzenie typu fast food, chipsy, czekolada oraz mocna herbata również sprzyjają powstawaniu zaskórników. Następną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne – podwyższony poziom androgenów, niski poziom estrogenów. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub gdy były one stosowane w młodym wieku. Do kolejnych przyczyn powstawania trądziku dorosłych zalicza się: zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach, zbyt dużą ekspozycja na słońcu (nasilenie zmian jesienią), nieodpowiednią pielęgnacja – stosowanie kosmetyków zawierające barwniki, składniki zapachowe, alkohol, oleje mineralne.

Pielęgnacja domowa

Do codziennej pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki (dermokosmetyki) do skóry wrażliwej, przetłuszczającej się. Poszukuj produktów zawierających składniki aktywne o właściwościach przeciwłojotokowych, przeciwzapalnych, złuszczających, przeciwbakteryjnych a także przeciwzmarszczkowych. Należą do nich: kwasy owocowe (np. kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas salicylowy), retinol i inne pochodne witaminy A, kwas azelainowy, witamina C i E, nadtlenek benzoilu, cynk, siarka, algi, glinka zielona.

•   Demakijaż – oczyszczaj skórę codziennie rano i wieczorem płynem micelarnym, żelem lub pianką przeznaczoną do skóry wrażliwej, trądzikowej. Następnie przetrzyj twarz tonikiem nie zawierającym alkoholu.
•   Peeling – 1-2 razy w tygodniu zrób peeling twarzy. Najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny lub zawierający kwasy owocowe. Unikaj peelingów mechanicznych – z drobinkami ścierającymi.
•    Maseczki – 1-2 razy w tygodniu zastosuj maseczkę oczyszczającą/nawilżającą.
•   Krem na dzień – wybieraj lekkie kremy nawilżające, łagodzące przeznaczone do skóry trądzikowej zawierające wysokie filtry UV. Oprócz nawilżenia skóry, zmniejszają wydzielanie łoju oraz zawierają składniki antybakteryjne.
•    Krem na noc – stosuj kremy zawierające retinol (lub inne pochodne witaminy A) w formie miesięcznej kuracji – regulują złuszczanie się naskórka, ponadto działają przeciwzmarszczkowo – zwiększa się produkcje kolagenu i elastyny. Przy stosowaniu kosmetyków z retinolem należy pamiętać o ochronie słonecznej w ciągu dnia (minimum SPF 30).
•    Zmiany skórne – stosuj preparaty do nakładania punktowego bogate w olejek z drzewa herbacianego, cynk.
•   Makijaż – wybierz lekką formułę nawilżającego podkładu do skór wrażliwych, aby nie blokować wydzielania gruczołów łojowych. Można także zastosować krem tonujący lub typu BB lub CC, aby wyrównać koloryt skóry i ukryć zaczerwienienia. Na zmiany skórne można zastosować korektor o działaniu przeciwbakteryjnym. W celu zmatowienia skóry zastosuj puder sypki zawierający krzemionkę.
•    Dieta – lekkostrawna, zawierająca duże ilości warzyw i owoców,  bogata w witaminy: A i z grupy B oraz zawierająca tłuszcze omega-3 (olej lniany, ryby morskie, orzechy włoskie). 

Zabiegi kosmetyczne

Warto co 2-3 miesiące wybrać się do gabinetu kosmetycznego/SPA/gabinetu medycyny estetycznej na zabieg oczyszczający, złuszczający oraz nawilżający skórę. Kosmetyczka/kosmetolog/dermatolog dobierze odpowiedni zabieg do potrzeb skóry. Najczęściej stosuje się mikrodermabrazję (korundową lub diamentową) i/lub peelingi medyczne (kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas pirogronowy, kwas trójchlorooctowy (TCA). Można zastosować także terapię laserową (laser frakcyjny) w celu usunięcia przebarwień, blizn potrądzikowych oraz wygładzania i regeneracji skóry.

Jeżeli pomimo wprowadzenia zmian w pielęgnacji oraz zabiegów kosmetycznych trądzik nadal będzie się nasilał wówczas warto skonsultować się z dermatologiem, w celu wprowadzenia antybiotykoterapii (np. izotretinoiną).
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij