Zanim pójdziesz do lekarza - domowe sposoby na przeziębienie u dziecka
Anna Posmykiewicz

Zanim pójdziesz do lekarza - domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

Okres jesienno-zimowy to okres infekcyjny. Katar i kaszel w tym okresie to w pewnym sensie "norma" - praktycznie bowiem wszystkie dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkół zmagają się z infekcjami niemalże na okrągło. Wystarczy, że jeden maluch przyjdzie do żłobka czy przedszkola zakatarzony i już za kilka dni kasłać i kichać będzie cała grupa. Czy w przypadku rozpoczynającej się infekcji zawsze, w pierwszej kolejności należy biec do lekarza pediatry? Oczywiście, że nie. Czasami bowiem musiałoby to oznaczać wizytę w poradni co najmniej raz w tygodniu.

Co zatem należy robić, kiedy nasz milusiński zaczyna kasłać i mieć katar?

W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności sięgnąć po stare, sprawdzone, domowe metody, które wcześniej "przetestowały" nasze mamy i babcie i które często bywały bardzo skuteczne. 

Jak zatem należy postępować? Co podawać maluchowi?

Kiedy po powrocie z przedszkola lub szkoły dziecko zaczyna się pokładać, nie ma w sobie tyle werwy co zawsze i po prostu "nie podoba nam się, bo wygląda niewyraźnie" (każda matka umie przecież rozpoznać dziwne zachowanie u swego dziecka), jest to znak, że musimy wkroczyć z pomocą. Na pierwszy ogień powinna pójść gorąca herbata z prawdziwym sokiem malinowym - najlepiej zrobić sok samodzielnie lub kupić go w aptece. Podawanie zwykłego syropu malinowego, dostępnego w każdym sklepie spożywczym jest bez sensu - poza ogromna ilością cukru nie ma w nim bowiem żadnych wartości. Co takiego zatem ma w sobie sok malinowy? Sok z malin ma właściwości przeciwgorączkowe i napotne, bowiem zawiera on w sobie naturalny kwas salicylowy. Ponadto ma również działanie rozgrzewające, za sprawą zawartości naturalnych olejków eterycznych. Poza tym, warto też dodać do herbaty z sokiem malinowym cytrynę. Zawiera ona dużą ilość kwasu askorbinowego (witaminy C), który podnosi odporność organizmu, dlatego świetnie sprawdza się w przebiegu wszelkich przeziębień, zwłaszcza na ich początku. 

Kiedy nasze dziecko zaczyna być przeziębione warto również sięgnąć po stary, sprawdzony czosnek, który ma przede wszystkim właściwości antybakteryjne. W przypadku starszych dzieci można rozgnieść ząbek czosnku i położyć go na kanapce, zaś u młodszych świetnie sprowadzi się wyciśnięty z niego syrop. Ponadto, z czosnku można mieć pożytek w sytuacji, kiedy nasze dziecko ma katar. Należy wtedy rozgnieść ząbek czosnku i położyć go dziecku przy łóżeczku - dzięki temu maluch będzie wdychał jego aromat i tym sposobem nos będzie się udrażniał. W przypadku przeziębienia u dziecka godnym polecenia jest również syrop z cebuli. Wystarczy pokroić ją na drobne kawałeczki i posypać je łyżeczką cukru. Cebula puści sok, który można podawać dzieciom. Taki syrop ma również działanie bakteriobójcze, a dodatkowo wykrztuśne. 

Powiązane produkty

Czy poza syropem z cebuli istnieją  jeszcze inne, domowe metody, które pozwolą pomóc naszym dzieciom, kiedy mają one kaszel? 

Oczywiście. Bardzo dobrym środkiem łagodzącym kaszel jest mleko z masłem i miodem. Taki napój "obleka" ścianki gardła i tym samym powoduje, że maluch nie odczuwa przykrego drapania w gardle, co zdecydowanie zmniejsza odruch kaszlu.

A co, kiedy kaszel u dziecka jest bardzo suchy i uporczywy?

Wtedy warto sięgnąć po samodzielnie przygotowany syrop z pędu sosny. Kolejnym problemem w przypadku przeziębienia jest gorączka. Kiedy maluch ma temperaturę wtedy warto sięgnąć, poza lekami przeciwgorączkowymi, po herbatę z lipy. Lipa bowiem ma właściwości silnie napotne, a wszyscy wiedzą, że "porządne wypocenie się" obniża podwyższoną ciepłotę naszego ciała.

Poza tym częstym, jeśli nie najczęstszym, problemem przy przeziębieniu, jest katar. Niedrożny nos i cieknąca z niego cały czas wydzielina może skutecznie pogarszać samopoczucie naszego dziecka. W takiej sytuacji można nakroplić jeden z olejków eterycznych,np. eukaliptusowy, na poduszkę oraz piżamkę dziecka, aby lżej mu było oddychać w czasie snu. Ponadto, kilka kropli olejku eterycznego można teżzaaplikować w ciągu dnia na jego ubranie, co także będzie łagodziło uczucie zatkanego nosa. W czasie kataru bardzo ważne jest, aby utrzymywać w mieszkaniu właściwą wilgotność powietrza- zbyt suche bowiem, może dodatkowo wysuszać śluzówkę, co będzie nasilało uczucie zatkanego nosa. 

Czy wszystkie stare, domowe sposoby radzenia sobie z przeziębieniem u dzieci są właściwe i można je stosować? 

Na pewno te wymienione powyżej można z czystym sumieniem "testować" w domu na dzieciach. Jednak są też takie, których raczej nie powinno się polecać lub wręcz mówić o ich szkodliwości. Przede wszystkim dotyczy to bardzo popularnego w dawniejszych czasach rozgrzewania dziecka (także niemowląt) poprzez smarowanie jego klatki piersiowej spirytusem. Nie można tego robić po pierwsze dlatego, że spirytus może poparzyć delikatną skórę dziecka, ale również dlatego, że opary spirytusu, które dziecko będzie wdychać, mogą doprowadzić do tego, że maluch zostanie przez alkohol po prostu odurzony. 

Widać zatem, że istnieje szereg starych, sprawdzonych, domowych sposobów, którymi jesteśmy w stanie pomóc naszemu dziecku, kiedy zaczynają się u niego pojawiać pierwsze objawy infekcji dróg oddechowych. Wiadomo, że czasami trudno jest wytłumaczyć czterolatkowi, że zjedzenie czosnku czy wypicie syropu z cebuli jest dla jego dobra i że mu to pomoże, jednak naprawdę warto próbować przekonać malucha do takich domowych metod. Można po prostu przypomnieć mu, kiedy w czasie ostatniej infekcji musiał zażywać wstrętny, gorzki i lepki antybiotyk. Być może maluch wtedy stwierdzi, że rzeczywiście syrop z cebuli pachnie i smakuje zdecydowanie lepiej. Domowe metody naprawdę są skuteczne i pozwalają częstouchronić dziecko przed podawaniem silniejszych leków z apteki.
Nie należy tylko oczekiwać, że katar minie po jednym dniu, a dziecko przestanie gorączkować po jednorazowym wypiciu naparu z lipy- takich cudów nie ma, wszystko wymaga czasu, podobnie zresztą jak przy użyciu medykamentów z apteki. Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy infekcjinie zmniejszają się w przeciągu 4-5 dni, pomimo stosowania domowych metod, wizyta u lekarza będzie niezbędna. Może bowiem okazać się, że infekcja  "poszła dalej" i nie obędzie się bez leków z apteki.

Pamiętaj! Domowe sposoby walki z przeziębieniem u dzieci są bardzo skuteczne, jednak jeśli infekcja przewleka się, nie mogą one zastąpić  wizyty u lekarza!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij