Kobieta stosująca metodę OCM na twarz
Ewelina Sochacka

Demakijaż olejami – zalety metody OCM

Metoda OCM to oczyszczanie skóry naturalnymi olejami. Pozwala na pozbycie się makijażu, nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń. Nie wysusza cery, pozostawia ją gładką i elastyczną. Dowiedz się, dla jakiego typu skóry demakijaż olejami będzie odpowiedni i jak wykonać go krok po kroku.

  1. Demakijaż olejami – czym jest metoda OCM?
  2. Jak demakijaż olejami wpływa na skórę?
  3. Metoda OCM – jaki olej wybrać?
  4. Demakijaż olejami krok po kroku

Demakijaż olejami – czym jest metoda OCM?

Kosmetyki używane do makijażu w swych składach mają przede wszystkim pigmenty i barwniki, a także woski, silikony, glicerynę, substancje zapachowe czy konserwanty. Wiele z nich zawiera także oleje, które zapewniają kremową konsystencję, ułatwiają aplikację i mają właściwości pielęgnacyjne. Skuteczny demakijaż powinien całkowicie usunąć te substancje z powierzchni naszej skóry, a także sebum, czyli mieszaninę substancji lipidowych będących częścią płaszcza hydrolipidowego skóry, oraz inne zanieczyszczenia.

Jak powszechnie wiadomo, tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, słabo w alkoholu etylowym (są związkami niepolarnymi, rozpuszczającymi się w rozpuszczalnikach niepolarnych). Jak zatem można je skutecznie usunąć na przykład z twarzy? Zgodnie z zasadą, że „podobne rozpuszcza się w podobnym”, a więc przy wykorzystaniu olejów. Metoda oczyszczania skóry olejami, znana pod skrótem OCM (ang. oil cleansing method), polega na zastosowaniu naturalnych olejów roślinnych do oczyszczenia skóry (najlepiej nierafinowanych, tłoczonych na zimno). Metoda ta zdobyła w ostatnich latach ogromną popularność ze względu na swoją wysoką skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jak demakijaż olejami wpływa na skórę?

Wbrew pozorom demakijaż olejami nie powoduje, że skóra staje się tłusta. Wręcz przeciwnie – jest to metoda polecana osobom, które mają skłonność do nadmiernego wydzielania sebum i do powstawania zmian trądzikowych (pod warunkiem zastosowania odpowiedniego oleju). OCM bowiem doskonale usuwa zanieczyszczenia, w tym makijaż i nadmiar łoju. Pomaga oczyścić pory, co może pomóc w redukcji wyprysków i zaskórników.

Oczyszczanie skóry olejami jest łagodnym rodzajem demakijażu i nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry, dlatego też znakomicie sprawdzi się również w przypadku cery wrażliwej i podrażnionej. Będzie odpowiednie także dla skóry suchej – naturalne oleje chronią przed utratą wilgoci. OCM pozostawi twarz nawilżoną i elastyczną. Ponadto warto pamiętać, że wiele naturalnych olejów posiada właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające.

Powiązane produkty

Metoda OCM – jaki olej wybrać?

Wybór odpowiedniego oleju do demakijażu zależy od rodzaju skóry:

  • Skóra sucha – w pielęgnacji skóry przesuszonej, odwodnionej sprawdzi się m.in. olej migdałowy (jest delikatny, doskonale nawilża i koi) czy olej awokado (jest bogaty w składniki odżywcze, pomaga zatrzymać wilgoć, może wspomagać proces gojenia się skóry).
  • Skóra tłusta i mieszana – olej jojoba (reguluje wydzielanie sebum, nie zatyka porów, dodatkowo łagodzi podrażnienia oraz działa przeciwzapalnie), olej z pestek winogron (jest lekki, zapobiega powstawaniu wągrów, ma działanie łagodzące i przeciwzapalne), olej z czarnuszki (niweluje zmiany zapalne, w tym trądzikowe, koi i nawilża).
  • Skóra wrażliwa – olej z dzikiej róży (jest bogaty w witaminę A i witaminę E, które pomagają w regeneracji skóry i łagodzą podrażnienia), olej z ostropestu plamistego oraz olej z nagietka (mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne), olej z marakui (posiada silne właściwości antyoksydacyjne, łagodzi zaczerwienienia, będzie idealny do skóry naczynkowej).

Demakijaż olejami krok po kroku

  1. Wybierz odpowiedni olej do demakijażu, uwzględniając typ swojej skóry.
  2. Umyj dłonie i zwilż twarz.
  3. Nałóż niewielką ilość oleju na dłonie i rozetrzyj go. Dzięki temu delikatnie go rozgrzejesz i stanie się bardziej płynny.
  4. Wmasuj olej w twarz. Unikaj silnego nacisku, aby nie podrażnić skóry.
  5. Kontynuuj masaż przez około 1–2 minuty (jeśli masz cerę tłustą bądź mieszaną, ze skłonnością do powstawania zmian trądzikowych, nie masuj dłużej niż 60 sekund).
  6. Zwilż miękki ręcznik ciepłą (ale nie gorącą) wodą i przetrzyj twarz, usuwając olej i makijaż.
  7. Powtórz cały proces oczyszczania 2 do 3 razy. Na koniec osusz skórę ręcznikiem papierowym.
  8. Po demakijażu olejem umyj twarz delikatnym płynem lub żelem.
  9. Użyj ulubionego toniku lub hydrolatu i nałóż serum, a następnie krem.
  1. M. Ferreira, E. Bennett, Everything You Need to Know About the Oil Cleansing Method, https://www.healthline.com/health/oil-cleansing-method [dostęp:] 02.08.2023.
  2. K. Buettner, The 5 Best Oils for Your Skin, https://www.healthline.com/health/best-oils-for-your-skin [dostęp:] 02.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij