Przewlekłe schorzenia nerek
Anna Posmykiewicz

Przewlekłe schorzenia nerek

Zdarzają się sytuacje, w których nerki zaczynają "działać " w nieprawidłowy sposób. Mogą do tego przyczyniać się różne przewlekłe schorzenia nerek.
Nerka jest parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej. Jest to narząd, który spełnia przede wszystkim funkcję wydalniczą, jest zatem odpowiedzialny za usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto nerki zatrzymują też składniki niezbędne dla organizmu, które ulegają resorpcji w kanalikach nerkowych, a dodatkowo nerki regulują też ciśnienie tętnicze krwi, wypływają na równowagę kwasowo-zasadową, regulują objętość płynów ustrojowych, produkują aktywne postacie witaminy D oraz wpływają na prawidłową erytropoezę. Nerki zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa, zwykle znajdują się one na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych. Do ich górnej powierzchni przyleją nadnercza będące gruczołami wydzielania wewnętrznego. Zdarzają się sytuacje, w których nerki zaczynają "działać" w nieprawidłowy sposób. Mogą do tego przyczyniać się różne przewlekłe schorzenia nerek. Jedną z przewlekłych chorób nerek jest kamica moczowa, często nazywana potocznie piaskiem w nerkach.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to obecność w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów, powstających na skutek wytracania się substancji chemicznych zawartych w moczu, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Głównymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu złogów w układzie moczowym jest duże stężenie w moczu substancji kamicorodnych, takich jak szczawiany, wapń, fosforany, kwas moczowy i cystyna, jak również zastój moczu i zakażenia układu moczowego. Kamienie nerkowe (piasek w nerkach) najcześciej zbudowane są ze szczawianu wapnia, zdecydowanie rzadziej z innych substancji.

Jakie objawy może dawać obecność kamicy nerkowej, czyli piasku w nerkach?

Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Jest to ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, jak również bolesne parcie na mocz i oddawanie moczu częściej w małych ilościach, ponadto typowe są też dreszcze, gorączka, niekiedy obecny jest też krwiomocz. Przy bardzo silnym bólu może dojść do spadku ciśnienia tętniczego i omdlenia. W badaniu fizykalnym pacjenta lekarz stwierdza obecność dodatniego objawu Goldflama – jest to bolesność na wstrząsanie okolicy nerki po stronie kolki.

Powiązane produkty

Jakie badania diagnostyczne są pomocne w rozpoznaniu kamicy nerkowej?

Przede wszystkim wykonuje się badanie ogólne moczu, w którym zwykle obecny jest krwinkomocz, a u niektórych pacjentów krwiomocz, czasmi mogą być też obecne podwyższone ilości krwinek białych (leukocytów) oraz bakterie. Rutynowo wykonuje się też badanie usg jamy brzusznej, w którym uwidacznia się obecność piasku w nerkach. W leczeniu kamicy nerkowej, w razie ataku kolki nerkowej, doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe oraz leki rozkurczające mięśnie gładkie, często leki te muszą być podane dożylnie lub domięśniowo. W przypadku piasku w nerkach złogi o średnicy mniejszej niż 10 mm zwykle wydalane są przez pacjenta samoistnie, kiedy do tego dojdzie, ustępuja też wszystkie dolegliwości związane z kolką nerkową. W przypadku dużych złogów w nerkach i nawracających kolek nerkowych konieczne jest rozkruszenie kamieni lub ich endoskopowe usunięcie. 

Choroby kłębuszków nerkowych, czyli glomerulopatie

Choroby kłębuszków nerkowych to niejednorodna grupa chorób nerek, które dotyczą wyłącznie lub głównie kłębuszków nerkowych i prowadzą do ich zaburzeń strukturalnych i czynnościowych. Wyróżnia się zatem glomerulopatie niezapalne oraz kłębuszkowe zapalenia nerek, jak również glomerulopatie nabyte i wrodzone. W przbiegu glomerulopatii, bez względu na ich rodzaj, obserwuje się przede wszystkim w badaniu ogólnym moczu białkomocz i/ lub krwinkomocz, jak również wałeczki ziarniste, ertytocytowe lub tłuszczowe. Ponadto w krwi stwierdza się zwiększone stężenie kreatyniny. W diagnostyce bardzo przydatna jest biopsja nerki, zaś w leczeniu stosuje się, w zależności od przyczyny, która wywołała glomerulopatię, antybiotyki, leki immunosupresyjne, sterydy oraz leki moczopędne i obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Zespół nerczycowy

Kolejnym przewlekłym schorzeniem nerek jest zespół nerczycowy, będący stanem klinicznym, w przebiegu którego obecna jest dobowa utrata białka z moczem w ilości większej niż 3,5g/1,73 m2 oraz hipoalbuminemia (niedobór albumin), lipiduria (utrata lipidów z moczem), hiperlipidemia oraz obrzęki. Główną przyczyną powstania zespołu nerczycowego są różnego rodzaju glomerulopatie, ale też zakażenia, zaburzenia przepływu krwi przez nerki, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne oraz niektóre leki. Głównym objawem zespołu nerczycowego są bardzo duże obrzęki, które występują głównie symetrycznie i lokalizują się zależnie od pozycji ciała (rano częsty jest obrzęk twarzy, zaś wieczorem stóp i podudzi). Poza tym typowe jest też osłabienie, zmęczenie, utrata łaknienia, bóle głowy i bóle brzucha. Aby rozpoznać zespół nerczycowy, konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu, gdzie stwierdzi się masywny białkomocz. W badaniach krwi typowa będzie natomiast hipoalbuminemia, jak również hipercholesterolemia i hipertriglicerydemia. W leczeniu stosuje się leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, leki obniżające cholesterol i zapobiegające zakrzepicy oraz dietę z ograniczeniem sodu oraz cholesterolu. Czasami konieczne jest leczenie sterydami oraz lekami immunosupresyjnymi. 

Śródmiąższowe zapalenia nerek oraz różnego rodzaju tubulopatie

Wszystkie te choroby mogą niestety doprowadzić do przewlekłej choroby nerek, czyli przewlekłej niewydolności nerek. O przewlekłej niewydolności nerek można mówić, kiedy nieprawidłowości budowy lub czynności nerek mające znaczenie dla zdrowia utrzymują się dłużej niz trzy miesiące. W przebiegu przewlekłej niewydolności nerek obserwuje się ogólne zmęczenie, utratę apetytu oraz obniżoną odporność na zakażenia, poza tym skóra staje się blada, sucha, czasami ziemistobrunatna. Typowe jest dłuższe krwawienie z ran oraz większa zdolność do powstawania siniaków oraz świąd skóry i tzw. szron mocznicowy (wytrącanie się mocznika na skórze). Poza tym często pojawia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz mocznicowe zapalenia osierdzia. Może pojawić się też oddech kwasiczy, mocznicowe zapalenie opłucnej oraz obrzęk płuc, poza tym obecne bywa też zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, osłabienie siły mięśniowej, upośledzenie koncentracji i pamięci, bóle głowy oraz problemy ze snem. U kobiet obecne bywają zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn pojawiają się problemy z potencją, może pojawić się niepłodność. Typowe są też zaburzenia metabolizmu wapnia i fosforu. Leczenie przewlekłej niewydolności nerek obejmuje leczenie choroby podstawowej, stosuje się też właściwą dietę, wyrównuje się wszelkiego rodzaju zaburzenia wodno-elektrolitowe, czasami niestety konieczne są również dializy, czyli leczenie nerkozastępcze. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij