Rola fizjoterapii przed i po operacji
Piotr Karauda

Rola fizjoterapii przed i po operacji

We współczesnym modelu fizjoterapii oczywista staje się istota zarówno rehabilitacji pooperacyjnej, jak i tej przeprowadzanej przed wykonaniem zabiegu. Ćwiczenia oraz zabiegi, które pacjent będzie wykonywał przed operacją zaowocują w przyszłości – szybszym i łatwiejszym powrotem do sprawności, zmniejszoną liczbą i czasem trwania powikłań, lepszą motywacją do dalszego usprawniania oraz lepszym stanem psychicznym. Jednym słowem, rehabilitacja okołooperacyjna przyspiesza powrót do zdrowia i zapobiega wtórnym powikłaniom

Rehabilitacja szpitalna powinna składać się z dwóch etapów, czyli: przygotowania przedoperacyjnego oraz rehabilitacji wczesnej, składającej się z dwóch okresów:

  • Pierwszy okres rehabilitacji wczesnej prowadzony jest na oddziale intensywnej terapii.

Powinna ona rozpocząć się w ciągu pierwszych 24-48 godzin od przyjęcia do szpitala i zazwyczaj ogranicza się do rehabilitacji biernej (wykonywanej przez rehabilitanta). Okres ten obejmuje również pierwsze etapy pionizacji pacjenta (o ile stan zdrowia pacjenta na to pozwala).

  • Drugi okres przeprowadzany jest zaś na oddziale pooperacyjnym i obejmuje szerszy zakres rehabilitacji.

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja (przed i po zabiegu), zapobiega skutkom długotrwałego unieruchomienia, takim jak: przykurcze, zaniki mięśniowe czy odleżyny.

Celem rehabilitacji ruchowej, zarówno przed- jak i pooperacyjnej jest:

  • zapobieganie ograniczeniom ruchomości w stawach,
  • zapobieganie osłabieniu mięśni i ich zanikom,
  • zapobieganie obrzękom,
  • zapobieganie infekcjom układu oddechowego,
  • zwiększenie wydolności ogólnej,
  • działanie wspomagające i stymulujące organizm,
  • zwiększenie siły, masy i wytrzymałości mięśniowej,
  • poprawa funkcji stawów (odżywienia oraz zakresu ruchów),
  • wpływ na uwapnienie kości,
  • zwiększenie wydolności i sprawności układu krążenia,
  • zapobieganie zalegania moczu w drogach moczowych (prowadzącego m.in. do infekcji),
  • poprawa perystaltyki jelit.

Zabiegi operacyjne najczęściej wiążą się z okresowym, częściowym bądź całkowitym unieruchomieniem chorego. To z kolei prowadzi do szeregu zmian w funkcjonowaniu organizmu, bądź części ciała, której dotyczył zabieg. Każde ograniczenie czynności prowadzi do pewnych powikłań. Przykładowo zmiany w stawach i strukturach okołostawowych pojawiają się już po kilku- kilkunastu dniach unieruchomienia. Brak ruchu prowadzi do degradacji chrząstki stawowej oraz błony maziowej. Szczególnie wrażliwe na unieruchomienie są więzadła i torebki stawowe tracące z każdym dniem swą elastyczność.

Niedobór oraz całkowity brak aktywności ruchowej pacjenta wpływa bardzo niekorzystnie praktycznie na wszystkie układy organizmu. Prowadzi do zaburzeń ich funkcjonowania, a nawet powikłań groźnych dla życia pacjenta.

Z doświadczenia w zawodzie wnioskuję jednak, że niewielki odsetek pacjentów korzystających z rehabilitacji po operacji stosowało ją tuż przed zabiegiem. Prawdopodobnie jest to związane ze zbyt małą świadomością lekarzy oraz chorych, dotyczącą istoty takich działań. Niestety, choć postępy w dziedzinie fizjoterapii są ogromne, to minie jeszcze trochę czasu zanim każdy specjalista będzie korzystał ze wszystkich jej dobrodziejstw.

W związku z tym warto poprosić lekarza prowadzącego o przepisanie serii zabiegów i ćwiczeń, które mogłyby przygotować nas do operacji możliwie jak najlepiej.

Osobiście szczerze zalecam każdemu, kto ma w planach zabieg operacyjny, możliwie wczesną i intensywną rehabilitację. Szczególnie, że istotna część pacjentów podejmujących ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapeutyczne rezygnuje z operacji, bądź przekłada ją na dalsze terminy w związku ze znaczną poprawą stanu zdrowia i całkowitym ustąpieniem wszelkich dolegliwości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – przykładowy zestaw ćwiczeń na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

    Ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa (ból kręgosłupa lędźwiowego) jest bardzo częstym problemem zdrowotnym, dotykającym osoby w każdym wieku. Brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, nadwaga oraz przeciążanie kręgosłupa, towarzyszące obecnym czasom sprawiają, że „bóle krzyża” zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie oraz stabilizują odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się dolegliwości, a także można zmniejszyć ból kręgosłupa, jeśli już się pojawił.

  • Maści i żele dla sportowców

    Uprawianie sportu wiąże się z licznymi kontuzjami, które skutkują nawracającym bólem i obrzękami. Urazy podczas treningów są nieuniknione, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zminimalizować szansę ich wystąpienia. Jeśli jednak w trakcie ćwiczeń przydarzy nam się wypadek, dobrze jest wiedzieć, jakie środki zastosować. Czasami nawet drobna interwencja może zmienić dalszy przebieg rekonwalescencji.

  • Jak walczyć z opryszczką wargową?

    Opryszczka wargowa, nazywana również „zimnem”, to dolegliwość wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV - Herpes Simplex Virus). Istnieją dwa typy tego wirusa: HSV-1 i HSV-2. Oba typy mogą spowodować zmiany skórne w postaci ranki wokół ust (opryszczka wargowa). Kiedy “wyskoczy zimno”, czyli uaktywni się wirus opryszczki trzeba działać szybko – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym krócej będziemy borykać się z nieestetycznie wyglądającą i na dodatek bolesną zmianą na wardze.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij